Ultraszybkie i energooszczędne urządzenia z układami firmy Intel

Tranzystory 14 nm obsługujące szeroką gamę produktów, w tym urządzenia mobilne i serwery, zwiększają wydajność i ograniczają niekontrolowany upływ energii. Technologia Intel® 14 nm będzie wykorzystywana do produkcji szerokiej gamy urządzeń zarówno wysokowydajnych, jak i energooszczędnych, takich jak serwery, urządzenia osobiste i rozwiązania z dziedziny Internetu przedmiotów. Pierwsze urządzenia oparte na procesorze Intel® Core™ M trafiły do sprzedaży na święta, a w pierwszej połowie 2015 roku oferta OEM została poszerzona. Produkty dodatkowe oparte na procesie technologicznym 14 nm pojawią się w ofercie w najbliższych miesiącach. 

Dzięki zastosowaniu tranzystorów Tri-Gate 3D drugiej generacji technologia 14 nm zapewnia najlepszą w branży wydajność i gęstość oraz najniższy koszt w przeliczeniu na tranzystor. Technologia ta będzie wykorzystywana do produkcji wielu urządzeń, w tym wysokowydajnych i energooszczędnych.

Mniejsze jest lepsze

Technologia 14 nm firmy Intel umożliwia wydajne skalowanie wymiarowe od 22 nm. Żebra tranzystora są dłuższe, cieńsze i umieszczone ciaśniej, co poprawia zagęszczenie i zwiększa pojemność elektryczną. Udoskonalone tranzystory wymagają mniejszej liczby żeber, co jeszcze bardziej poprawia zagęszczenie, a rozmiar komórki SRAM jest o połowę mniejszy niż w technologii 22 nm.

Produkcja w technologii 14 nm

Proces technologiczny 14 nm firmy Intel oraz główny układ SoC (ang. System on a Chip) zostały zatwierdzone i są produkowane masowo w fabrykach w Oregonie (2014) i Arizonie (2014) oraz Irlandii (2015).

Podobne filmy

Mark Bohr z firmy Intel omawia nowy proces technologiczny tranzystora 14 nm i wyjaśnia, że szczeliny między trzema bramkami są teraz wyższe, cieńsze i rozmieszczone bliżej siebie, co przedkłada się na wyższą wydajność, mniejsze zużycie energii i dłuższy czas pracy baterii.

Obejrzyj film

Tranzystory Tri-Gate Intel® 3D i możliwość ich masowej produkcji oznaczają diametralną zmianę podstawowej struktury układu komputerowego. Dowiedz się więcej o historii tranzystorów.

Obejrzyj film

Podobne materiały