Technologia Intel® Instruction Set Extensions

Dokumentacja

Informacje o produkcie i dokumentacja

000005779

13-07-2022

Rozszerzenia Intel® Instruction Set Extensions to dodatkowe instrukcje, które mogą zwiększyć wydajność podczas wykonywania tych samych operacji na wielu obiektach danych.

Szczegółowe instrukcje znajdują się w referencyjnym programowaniu dla rozszerzeń zestawu instrukcji architektury Intel®.

Rozszerzenia zestawu instrukcji mogą obejmować:

 • Wiele danych z pojedynczej instrukcji (SIMD)
 • Intel® Streaming SIMD Extensions (Intel® SSE, Intel® SSE2, Intel® SSE3 i Intel® SSE4)
 • Intel® Advanced Vector Extensions (Intel® AVX, Intel® AVX2 i Intel® AVX-512)

Kliknij lub odpowiedni temat, by uzyskać szczegółowe informacje

Znajdź rozszerzenie zestawu instrukcji obsługiwane w swoim procesorze Intel®

Opcja 1

Opcja 2

Możesz skorzystać z Intel® Processor Identification Utility. Postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami:

 1. Zainstaluj narzędzie do identyfikacji firmy Intel.
 2. Kliknij zakładkę Technologie procesora .
 3. Zajrzyj w górę rozszerzenia zestawu instrukcji firmy Intel®.

  Look up the Intel® Instruction Set Extensions

Streaming SIMD Extensions (SSE)

SSE to proces lub technologia umożliwiająca przetwarzanie wielu danych na jednej instrukcji. Starsze procesory przetwarzają tylko jeden element danych na instrukcję. SSE umożliwia instrukcję obsługi wielu elementów danych. Jest on używany w wymagających zastosowaniach, takich jak grafika 3D, w celu szybszego przetwarzania. SSE ma zastąpić technologię MMX™. Z biegiem generacji procesorów Intel® poszerzył swoją działalność o SSE2, SSE3/SSE3S i SSE4. Każda z iteracji otrzymała nowe instrukcje i zwiększoną wydajność.

Znajdź listę procesorów Intel® z SSE.

Streaming SIMD Extensions 2 (SSE2)

SSE2 rozszerza technologię MMX i SSE dzięki dodaniu 144 instrukcji, które zapewniają wzrost wydajności w różnych zastosowaniach. Instrukcje na liczbach całkowitych SIMD wprowadzone za pomocą technologii MMX są rozszerzone od 64 do 128 bitów. Podwaja to efektywny wskaźnik wykonania operacji typu całkowitego SIMD.

Instrukcje zmiennoprzecinkowe o podwójnej precyzji SIMD umożliwiają jednoczesne wykonywanie dwóch operacji zmiennoprzecinkowych w formacie SIMD. Ta obsługa operacji o podwójnej precyzji pomaga przyspieszyć tworzenie treści, aplikacje finansowe, inżynieryjne i naukowe.

Oryginalne instrukcje SSE zostały udoskonalone w celu obsługi elastycznego i wyższego dynamicznego zakresu mocy obliczeniowej. Odbywa się to poprzez obsługę operacji arytmetycznych na wielu typach danych. Przykłady obejmują podwójne słowa i cztery słowa. Instrukcje SSE2 umożliwiają programistom maksymalną elastyczność. Mogą wdrażać algorytmy i dostarczać ulepszenia wydajności podczas uruchamiania oprogramowania, takiego jak MPEG-2, MP3 i grafika 3D.

Znajdź listę procesorów Intel® z SSE2.

Streaming SIMD Extensions 3 (SSE3)

Wprowadzenie na rynek procesora Intel® Pentium® 4 opartego na procesie 90 nm wprowadza rozszerzenia Streaming SIMD Extensions 3 (SSE3), które zawierają 13 instrukcji SIMD więcej niż SSE2. 13 nowych instrukcji zaprojektowano głównie z myślą o usprawnianiu synchronizacji wątków i określonych obszarów aplikacji, takich jak multimedia i gry.

Znajdź listę procesorów Intel® z SSE3

Streaming SIMD Extensions 4 (SSE4)

SSE4 składa się z 54 instrukcji. Podgrupa składająca się z 47 instrukcji, określanych w dokumentacji firmy Intel jako SSE4.1, jest dostępna w Penryn. SSE4.2 , druga podgrupa składająca się z siedmiu pozostałych instrukcji, jest po raz pierwszy dostępna w procesorze Intel® Core™ i7 opartym na Nehalem. Firma Intel przypisuje informację zwrotną od programistów przy opracowywaniu zestawu instrukcji.

Znajdź listę procesorów Intel® z SSE4.1.

Znajdź listę procesorów Intel® z SSE4.2.

Intel® Advanced Vector Extensions (Intel® AVX i AVX2)

Intel® AVX to 256-bitowe rozszerzenie zestawu instrukcji do dysków Intel® SSE zaprojektowane dla aplikacji wymagających dużej ilości wartości Zmiennoprzecinkowych (FP). Intel AVX poprawia wydajność dzięki szerszym wektorom, nowej składni rozszerzalnej i bogatej funkcjonalności. Intel AVX2 został opublikowany w 2013 roku, rozszerzając możliwości przetwarzania wektorowego na domeny danych zmiennoprzecinkowych i całkowitych. Skutkuje to wyższą wydajnością i skuteczniejszym zarządzaniem danymi w szerokiej gamie aplikacji. Przykłady to przetwarzanie obrazu i audio/wideo, symulacje naukowe, analiza finansowa oraz modelowanie i analiza 3D.

Znajdź listę procesorów Intel® z avx.

Znajdź listę procesorów Intel® z AVX2.

Intel® Advanced Vector Extensions 512 (Intel® AVX-512)

Intel® AVX-512 umożliwia przetwarzanie dwukrotnie więcej elementów danych, które Intel AVX/AVX2 mogą być przetwarzane za pomocą jednej instrukcji i czterokrotnie większa niż możliwości Intel® SSE. Intel AVX-512 instrukcje są ważne, ponieważ otwierają większe możliwości wydajnościowe dla najbardziej wymagających zadań obliczeniowych. Intel AVX-512 instrukcje zapewniają najwyższy stopień obsługi kompilatora w projektowaniu możliwości instrukcji.

Znajdź listę procesorów Intel® z AVX-512.

Jak mogę uzyskać listę procesorów obsługujących wybrane rozszerzenia zestawu instrukcji?
 • Wejdź na stronę Ze specyfikacjami produktu.
 • Kliknij Znajdź produkty według funkcji znajduje się w prawym dolnym rogu strony.

  Click Find products by features

 • Pod Wybierz filtr, Wybierz Rozszerzenie zestawu instrukcji.
  • Menu rozwijane wyświetli wszystkie obsługiwane instrukcje w prawym polu.

   Drop down menu

 • Wybrać Podana zostanie jedna z instrukcji z listy oraz lista procesorów z wybranym wyborem.

  Pick one of the instructions