Często zadawane pytania dotyczące odtwarzania dysków blu-ray za pomocą grafiki Intel®

Dokumentacja

Informacje o produkcie i dokumentacja

000006968

27-09-2022

Kliknij lub odpowiedni temat, by uzyskać szczegółowe informacje:

Które kontrolery grafiki Intel® obsługują odtwarzanie filmów na blu-ray disc?Wszystkie produkty graficzne Intel® i wszelkie produkty Intel® wydane po tych produktach obsługują odtwarzanie płyt Blu-ray. Pamiętaj, że indywidualne doznania mogą się różnić w zależności od tytułu płyty Blu-ray i konfiguracji komputera.
 • Chipset Intel® G31 Express1
 • Chipset Intel® G33 Express1
 • Chipset Intel® G35 Express1
 • Intel® G41 Express Chipset
 • Intel® G43 Express Chipset
 • Intel® G45 Express Chipset
 • Chipset Intel® G965 Express1
 • Chipset Intel® GL960 Express1 do komputerów przenośnych
 • Chipset Mobile Intel® GM45 Express
 • Chipset Mobile Intel® GM965 Express1
 • Chipset Mobile Intel® GS45 Express
Uwaga1 Chipsety Intel® G31, G33, G35 i G965 Express oraz chipsety Mobile Intel® GL960 i GM965 Express obsługują jedynie przyspieszone programowo dekodowanie zawartości płyt Blu-ray. Przyspieszenie oprogramowania oznacza dekodowanie zawartości przez procesor.
Które systemy operacyjne z kontrolerami grafiki Intel® obsługują odtwarzanie filmów z blu-ray disc? Dzięki kontrolerom grafiki Intel® odtwarzanie dysków Blu-ray jest obsługiwane tylko przez system Windows Vista* i nowsze systemy operacyjne. Niektóre funkcje multimedialne wymagane do odtwarzania płyt Blu-ray, w tym ochrona zawartości, są dostępne tylko w Intel® Graphics Driver dla systemu Windows Vista. Sterowniki grafiki Intel® dla systemu operacyjnego Windows XP* nadal obsługują odtwarzanie klipów wideo Standard/High Definition (SD/HD), DVD i innych źródeł wideo.
Jakie odtwarzacze multimedialne są zoptymalizowane pod kątem kontrolerów grafiki Intel®? Firma Intel nawiązała współpracę z kluczowymi dostawcami aplikacji multimedialnych w celu optymalizacji odtwarzania multimediów przy pomocy kontrolerów grafiki Intel®. Główni dostawcy multimediów i ich aplikacje (w tym nowsze wersje tych aplikacji) obejmują ArcSoft TotalMedia Theatre*, Corel WinDVD 9* z Blu-ray Update Pack* oraz CyberLink PowerDVD*.
Jak mogę zapewnić jak najlepsze wrażenia z odtwarzania multimediów? Ważne jest, aby upewnić się, że korzystasz z najnowszych wersji aplikacji odtwarzacza multimediów, systemu BIOS i Intel® Graphics Driver.
 • Najnowsza wersja aplikacji odtwarzacza
  Zalecana jest wersja odtwarzacza pochodząca od producenta komputera. Ponadto firma Intel nawiązała współpracę z kluczowymi dostawcami aplikacji multimedialnych w celu optymalizacji odtwarzania multimediów. Główni dostawcy i ich zastosowania obejmują ArcSoft TotalMedia Theatre*, Corel WinDVD 9* z Blu-ray Update Pack* oraz CyberLink PowerDVD 8*.
 • Najnowszy system BIOS dla Twojego komputera lub płyty głównej
  Odwiedź stronę internetową producenta komputera lub płyty głównej, aby sprawdzić najnowszy system BIOS. Jeśli masz płytę główną Intel® do komputerów stacjonarnych, możesz pobrać najnowszy system BIOS z Centrum pobierania firmy Intel.
 • Najnowszy sterownik akceleratora grafiki Intel® od producenta komputera lub płyty głównej
  Firma Intel udostępnia ogólne wersje sterowników karty graficznej, ale zaleca się korzystanie z najnowszych sterowników, które zostały zweryfikowane przez producenta komputera lub płyty głównej. Te sterowniki można zazwyczaj pobrać ze strony internetowej producenta komputera lub płyty głównej.

  Jeśli masz płytę główną Intel® do komputerów stacjonarnych, najnowszy sterownik, który został zatwierdzony przy pomocy Twojej płyty głównej, można pobrać z Centrum pobierania firmy Intel.

  Aby sprawdzić, czy Twój komputer ma nowszy ogólny sterownik karty graficznej, odwiedź Intel® Driver & Support Assistant. Jeśli to narzędzie stwierdzi, że niestandardowy sterownik jest zainstalowany, w celu uzyskania dodatkowych informacji sprawdź stronę niestandardowy sterownik karty graficznej od producenta komputera .

Moje wykorzystanie procesora jest wysokie podczas grania w film z płytą Blu-ray. Czy to normalne? Dotyczy to wykorzystania procesora i może się różnić w zależności od szeregu czynników, w tym konfiguracji komputera i odtwarzanej zawartości płyty Blu-ray. Na przykład starsze kontrolery grafiki Intel®, które obsługują oprogramowanie do dekodowania treści płyt Blu-ray, mają duże wykorzystanie procesora, ponieważ dekodowanie jest obsługiwane przez procesor. Niekiedy starsze nieoptymalizowane oprogramowanie może spowodować niezwykle wysokie wykorzystanie procesora. Należy zadbać o to, aby wraz z najnowszymi sterownikami karty graficznej i systemem BIOS stosowana była wersja zoptymalizowanego odtwarzacza multimediów.
Nie mogę odtwarzać filmów z blu-ray disc na moim komputerze. Co należy zrobić? Spróbuj każdej z poniższych prób w podanej poniżej kolejności:
 • Skontaktuj się z producentem komputera, aby sprawdzić, czy obsługuje on odtwarzanie płyt Blu-ray. Jest to szczególnie ważne, jeśli komputer pierwotnie nie został wysłany z dyskiem blu-ray, a dysk został później dodany.
 • Jeśli producent Twojego komputera potwierdzi, że Twój komputer obsługuje odtwarzanie płyt Blu-ray, sprawdź, czy Twój komputer posiada najnowszą wersję systemu BIOS, sterownika karty graficznej i odtwarzacza multimediów. Sprawdź, w jaki sposób mogę zapewnić jak najlepsze wrażenia z odtwarzania multimediów? pytanie na tej stronie.
 • Czy korzystasz z systemu operacyjnego Windows Vista*? Sprawdź, które systemy operacyjne z kontrolerami grafiki Intel obsługują odtwarzanie filmów z blu-ray? pytanie na tej stronie.
 • Sprawdź, czy problem nie pojawia się również podczas grania w inny tytuł płyty Blu-ray.
 • Jeśli Twój komputer korzysta z chipsetu Intel® G45 Express lub chipsetu z rodziny mobile Intel® 4 Series Express Chipset, zapoznaj się z artykułem Jak sprawdzić ustawienie PAVP na moim komputerze? pytanie na tej stronie, czy tryb PAVP Lite jest włączony.
Mój film wyświetla się jako czarny z komunikatem o błędzie, że film nie może być wyświetlony. Jak to naprawić? Pobierz i zainstaluj najnowszy Intel® Graphics Driver. Nowsze wersje naszych sterowników grafiki nie pokazują tego problemu.
Czym jest Protected Audio Video Path (PAVP)? Protected Audio Video Path (PAVP) to funkcja zapewniająca solidną i bezpieczną ścieżkę ochrony treści do odtwarzania filmów w wysokiej rozdzielczości, w tym dyski Blu-ray w systemie operacyjnym Windows Vista*. PAVP zapewnia, że komputery obsługujące sprzętowe przyspieszenie dekodowania są odpowiednio wykorzystywane, aby zapewnić płynne odtwarzanie. Ponadto PAVP zmniejsza wykorzystanie procesora poprzez odciążanie dekodowania wideo na chipsecie, aby uwolnić procesor do wykonywania innych zadań.
Które chipsety Intel® obsługują PAVP? Dzięki zintegrowanej grafice chipsety Intel® z serii 4 do komputerów stacjonarnych oraz rodzina Intel® 4 Series Express Chipset do urządzeń przenośnych to pierwsze chipsety Intel® obsługujące pavp. Komputer musi również obsługiwać PAVP, aplikację odtwarzacza i sterownik karty graficznej. Płyty główne Intel® do komputerów stacjonarnych z chipsetami z rodziny Intel® z serii 4 obsługują PAVP.
Który tryb PAVP obsługują chipsety Intel® i Płyty główne Intel® do komputerów stacjonarnych? Komputery korzystające ze zintegrowanego kontrolera karty graficznej z rodziny chipsetów Intel® z serii 4 do komputerów stacjonarnych i przenośnych oraz zaprojektowane do obsługi odtwarzania płyt Blu-ray z PAVP wdrożone w trybie Lite lub odsłoniły ustawienia systemu BIOS, umożliwiając użytkownikowi wybranie trybu Lite.

Implementacje PAVP w trybie Lite spełniają wymagania branżowe w zakresie ochrony treści i pozwalają na wykorzystanie natywnego sprzętu chipsetu do dekodowania, aby zapewnić najlepsze doznania multimedialne w wysokiej rozdzielczości.
Jak sprawdzić ustawienie PAVP na moim komputerze? Aby sprawdzić, czy PAVP jest włączony na Twoim komputerze, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami:
 • Sprawdź system BIOS komputera.
  Niektórzy producenci komputerów lub płyt głównych mogli narazić ustawienie PAVP w systemie BIOS. Zapoznaj się z dokumentacją producenta komputera lub płyty głównej, w jaki sposób można wejść do systemu BIOS. Pamiętaj, że niektórzy producenci komputerów mogą nie zalecać użytkownikom wprowadzania menu systemu BIOS lub modyfikowania ustawień systemu BIOS.

  Jeśli w systemie BIOS zobaczysz ustawienie PAVP, sprawdź, czy jest on wybrany PAVP-Lite. Jeśli nie widzisz ustawienia PAVP, zapoznaj się z poleceniem Dlaczego nie mam opcji wyboru trybu PAVP lub wyłączenia PAVP? pytanie na tej stronie.

 • Skontaktuj się z producentem komputera lub płyty głównej
  Jeśli menu systemu BIOS komputera nie wyświetla ustawienia PAVP, firma Intel zaleca skontaktowanie się z producentem komputera lub płyty głównej.
Dlaczego nie mam opcji wyboru trybu PAVP lub wyłączenia PAVP? Twój komputer może nie korzystać z chipsetu Intel® G41/G43/G45 Express, chipsetu z rodziny mobile Intel® 4 Series Express Chipset lub nowego produktu graficznego Intel®. Są to pierwsze chipsety Intel® obsługujące PAVP.

Jeśli Twój chipset obsługuje PAVP, producent Twojego komputera lub płyty głównej nie naraził ustawienia PAVP w systemie BIOS, ale domyślnie włącza tryb PAVP-Lite.

 

Powiązane tematy
Intel® Driver & Support Assistant
Odtwarzanie płyt blu-ray z grafiką Intel® Iris® i HD – często zadawane pytania