Często zadawane pytania dotyczące pamięci Intel® Optane™ pamięci

Dokumentacja

Informacje o produkcie i dokumentacja

000024018

04-05-2021

Zobacz odpowiedzi na często zadawane pytania dotyczące Intel® Optane™ pamięci i przyspieszenia systemu.

Kliknij lub temat, by uzyskać szczegółowe informacje:

Informacje o Intel® Optane™ pamięci

Intel® Optane™ to rozwiązanie przyspieszania systemu zainstalowane pomiędzy procesorem i wolniejszą pamięcią masową (SATA HDD, SSHD, SSD), które umożliwia komputerowi przechowywanie często używanych danych i programów bliżej procesora. Umożliwia to systemowi szybkie uzyskanie dostępu do tych informacji, co może zwiększyć ogólny czas reakcji systemu.

Umożliwia ona szybsze ukończenie zadań i skraca czas oczekiwania w porównaniu do komputera z samym dyskiem twardym.

 • Czas reakcji odnosi się do szybkości komputera przy ukończeniu zapytań użytkownika końcowego, takich jak:
  • Rozpoczynanie lub rozruch
  • Wyszukiwanie i wyszukiwanie plików
  • Zapisywanie dużych plików
  • Uruchamianie aplikacji
 • Tak, w porównaniu do tego samego komputera z jedynie dyskiem twardym Intel® Optane™ komputer jest wyczuwalnie szybszy, bardziej responsywny i przyspieszony.
Jak pamięć Intel® Optane™ się od innych rozwiązań buforowania i buforowania NAND?

Intel® Optane™ została stworzona, aby rozwiązać potrzeby nieulotnej, wysokiej wydajności, wysokiej trwałości, małych opóźnień i jakości usługi (QoS). Połączenie tych atrybutów w technologii pamięci odróżnia ją od innych czynników.

Intel® Optane™ się od innych rozwiązań buforowania NAND z następujących powodów:

 • Nowy, rewolucyjny Intel® Optane™ pamięci operacyjnej działa dobrze nawet przy niskich pojemnościach (16 GB).
 • Trwałość na wiele odczytów i zapisów w module.
 • Najnowocześniejszy algorytm w Intel RST tworzy wysokowydajne rozwiązanie.
 • Jej przyjazna użytkownikowi, intuicyjna instalacja i łatwy proces konfiguracji pomaga w automatycznej konfiguracji rozwiązania tak, aby dopasować je do Twoich potrzeb.
Jaka jest różnica między Intel® Optane™ pamięcią DRAM? Czy zastępuje ona pamięć DRAM?

Intel® Optane™ w pamięci wykorzystuje nośnik pamięci nieulotnej Intel® Optane™ pamięci z Intel® Rapid Storage Technology, aby przyspieszyć dostęp Twojego komputera do nieulotnych danych. W Twoim komputerze nieulotne dane to "pamięć długotrwała" komputera, która utrzymuje się nawet po wyłączonym komputerze. Dokumenty osobiste użytkownika komputera, obrazy, filmy, muzyka i pliki aplikacji to przykłady danych nieulotnych.

Pamięć DRAM, lub też pamięć dynamiczna o dostępie losowym, to technologia pamięci ulotnej, która służy jako "krótkotrwała pamięć robocza" komputera. Pamięć DRAM przechowuje wprowadzane dane i wyniki obliczeń wykonywane przez procesor tymczasowo. Gdy komputer jest wyłączony, dane w pamięci DRAM znikają.

Te dwie technologie pamięci służą różnym celom w hierarchii pamięci komputera PC, więc Intel® Optane™ uzupełnia pamięć DRAM, a nie zastępuje ją całkowicie. Komputer z pamięcią Intel® Optane™ i pamięcią DRAM może szybciej uzyskać dostęp do programów i danych, co zapewnia dodatkową wydajność i krótszy czas reakcji.

Instalacja i konfiguracja

W celu uzyskać więcej informacji zapoznaj się z sekcją Instalacja i konfiguracja — często zadawane pytania.


Przypinanie pliku, folderu lub aplikacji

W celu uzyskać więcej informacji zapoznaj się z sekcją Przypinanie w celu przyspieszenia systemu Intel® Optane™ — często zadawane pytania.


Sprzęt i oprogramowanie

Jakie są pełne wymagania sprzętowe i oprogramowania pamięci z serii Intel® Optane™ w celu przyspieszenia systemu?

Wyświetl szczegółowe informacje na temat systemu gotowego do Intel® Optane™ pamięci.

Jaka jest różnica między modułem pamięci Intel® Optane™ a modułem pamięci Intel® Optane™ M10?

Moduły pamięci Intel® Optane™ M10 to dodatkowe możliwości obsługi trybu niskiego pobór energii dla platform do urządzeń przenośnych oraz trybu wstrzymania przy zachowaniu połączenia.

Czy system Linux* jest obsługiwany w Intel® Optane™ pamięci do przyspieszenia systemu?

Nie, Intel® Optane™ wymaga 64-bitowego systemu operacyjnego Windows 10 i oprogramowania sterownika Intel® Rapid Storage Technology (Intel® RST). Użycie urządzenia z innym oprogramowaniem do buforowania nie jest obsługiwane ani zatwierdzone.

Zamierzam mieć wiele systemów operacyjnych na wielu dyskach w moim systemie. Czy Intel® Optane™ pamięci może zwiększyć wydajność wielu dysków?

Nie, Intel® Optane™ może przyspieszyć tylko jeden dysk.

Wydajności

Czy wydajność przenośnego systemu będzie zauważalnie lepszej, jeśli zakupię laptop, który zawiera dysk twardy i Intel® Optane™ pamięci? Jak wypadnie on w porównaniu z takim samym systemem, który nie zawiera Intel® Optane™ pamięci?

Laptop z dyskiem twardym i Intel® Optane™ jest około dwukrotnie bardziej responsywny (zgodnie z pomiarem za pomocą testu SYSmark* 2014 SE (wynik subscore czasu reakcji) przy poniższej konfiguracji).

System podstawowy (z dyskiem HDD)
Intel® Core™ i7-8650U, 15 W TDP, 4 rdzenie / 8 wt, turbo do 4,2 GHz, pamięć: 2 x 4 GB DDR4-2400, pamięć masowa: Seagate* ST1000LM048 2,5" 5400 RPM 1 TB HDD, system operacyjny: Windows* 10.

System z 16 GB Intel® Optane™ pamięci
Ta sama konfiguracja z modułem pamięci Intel® Optane™ M10 o pojemności 16 GB.

SYSmark* 2014 SE — test porównawczy konsorcjum BAPCo*, mierzy wydajność platform Windows*. SYSmark* sprawdza cztery scenariusze użytkowania: wydajność w zastosowaniach biurowych, tworzenie multimediów, analiza danych/analiza finansowa i czas reakcji. SYSmark* zawiera rzeczywiste aplikacje od niezależnych dostawców oprogramowania, takich jak Microsoft* i Adobe*.

Wyniki testów porównawczych mogą się zmieniać w przypadku przeprowadzania kolejnych testów. Wyniki te zależą od konkretnych konfiguracji platformy i obciążeń poszczególnych użytkowników w testach i mogą nie mieć zastosowania do poszczególnych komponentów, systemów komputerowych lub obciążeń użytkownika. Niekoniecznie są reprezentatywne dla innych testów, a wyniki innych testów mogą wykazać większy lub mniejszy wpływ czynników ograniczających zagrożenie.

Oprogramowanie i obciążenia wykorzystane w testach wydajnościowych, mogą zostać zoptymalizowane pod kątem wydajności tylko na mikroprocesorach Intel®. Testy wydajności, takie jak SYSmark i MobileMark, mierzą wydajność określonych systemów komputerowych, komponentów, oprogramowania, operacji i funkcji. Jakakolwiek zmiana tych czynników może spowodować różnicę wyników. Aby w pełni ocenić rozważane zakupy, w tym wydajność danego produktu w połączeniu z innymi produktami, należy zapoznać się z informacjami z innych informacji i testami wydajności. W celu uzyskać więcej informacji odwiedź stronę Ujawnienie wyników testów porównawczych wydajności.

Czy widzę poprawę wydajności natychmiast po włączeniu Intel® Optane™ pamięci?

W przeciągu trzech cykli rozruchu po Intel® Optane™ pamięci systemowej uruchomienie systemu operacyjnego zajmuje mniej czasu. W przypadku aplikacji i plików pamięć Intel® Optane™ automatycznie zakwasza zachowania użytkownika, by przyspieszyć najczęściej wykorzystywane aplikacje.

Jaki jest pobór energii i temperatura pracy modułu Intel® Optane™ pamięci?

W celu uzyskać więcej informacji zapoznaj się z informacjami o produkcie.

Czy wszystkie aplikacje u pokazują wzrost wydajności podczas pracy?

Intel® Optane™ pamięci poprawia czas uruchamiania aplikacji i plików, które używane są najczęściej. O ile dokładnie, zależy od każdej aplikacji.

Czy Intel® Optane™ wykorzystuje technikę zapis bez buforowania lub zapis z zapisem w pamięci buforowania?

Zapis z zapisem jest używany w celu optymalizacji wydajności i czasu reakcji. W tym trybie większość zapisu hosta w module pamięci Intel® Optane™ pamięci najpierw jest aktualizowana i aktualizuje kopię przyspieszaonego dysku podczas dostępnych okresów bezczynności systemu.

Pytania związane z różnymi przypadkami użytkowania

Czy mogę odłączyć przyspieszany dysk od systemu po włączeniu przyspieszania za pomocą pamięci Intel® Optane™ i przenieść go do innego komputera?

Nie, należy wyłączyć pamięć Intel® Optane™, zanim będzie można ją przenieść do innego komputera. Możesz ją wyłączyć za pomocą pamięci Intel® Optane™ lub Intel RST aplikacji. W celu dodatkowych informacji zapoznaj się Intel Optane podręcznikiem użytkownika i instalacji pamięci lub filmem.

Co stanie się, jeśli usuną Intel® Optane™ pamięci z mojego systemu po jego włączeniu?

Wolumin (moduł + przyspieszany dysk) przejdą w tryb offline, by chronić dane użytkownika. Nie będzie można używać tego woluminu do czasu, aż moduł zostanie ponownie umieszczony w systemie.

Co stanie się z moimi danymi na przyspieszany dysk, jeśli utracę lub uszkodę Intel® Optane™ pamięci?

Podczas tworzenia woluminu pamięci Intel® Optane™ (w parze przyspieszany dysk + moduł pamięci Intel® Optane™), gdy jednego z nich zabraknie w systemie, drugi przechodzi w tryb offline, po tym jak system operacyjny już go nie widzi, więc nie może go użyć.

Zalecamy skorzystanie z oprogramowania innej firmy w celu odzyskania danych z powiązanego dysku.

Jakie szyfrowanie programowe jest dostępne dla mojego woluminu® Optane™ pamięci Intel?

Microsoft BitLocker*, wersja systemu Windows 10 lub nowsza jest obsługiwana.

Uwaga
 • Należy włączyć szyfrowanie. Przed przyspieszenie przy Intel Optane pamięci.
 • Włączenie szyfrowania programowego ma wpływ na wydajność systemu.
Podobne tematy
Intel® Optane™ pamięci i pliki do pobrania
Więcej informacji na temat Intel® Optane™ pamięci