Informacje o pamięci Intel® Optane™ z serii M

Dokumentacja

Informacje o produkcie i dokumentacja

000024018

30-11-2022

Intel® Optane™ pamięć to rozwiązanie do przyspieszenia systemu zainstalowane między procesorem i wolniejszymi urządzeniami pamięci masowej (SATA HDD, SSHD, SSD), które umożliwia komputerowi przechowywanie powszechnie używanych danych i programów bliżej procesora. Umożliwia to systemowi szybsze uzyskiwanie dostępu do tych informacji, co może przyspieszyć ogólny czas reakcji systemu.

Należy pamiętać, że pamięć Intel® Optane™ nie ma na celu zastąpienia głównego dysku w systemie, lecz przyspiesza wolniejszego urządzenia pamięci masowej już w systemie; który może być dyskiem głównym lub dyskiem wtórnym.

Umożliwia szybsze ukończenie zadań i skraca czas oczekiwania w porównaniu z komputerem wyposażonym wyłącznie w dysk twardy.

 • Czas reakcji odnosi się do prędkości komputera przy realizacji zapytań użytkownika końcowego, takich jak:
  • Rozpoczynanie lub rozruch
  • Wyszukaj i znajdź pliki
  • Zapisz duże pliki
  • Aplikacje uruchamiania
 • W porównaniu z tym samym komputerem wyposażonym jedynie w dysk twardy pamięć Intel® Optane™ sprawia, że komputer jest wyczucie szybszy i bardziej responsywny.
Uwaga

Dodatkowe informacje

Dodatkowe informacje na temat przyspieszenia systemu z Intel® Optane™ pamięcią można znaleźć poniżej.

Kliknij lub odpowiedni temat, by uzyskać szczegółowe informacje:

Czym Intel® Optane™ różni się pamięć od innych rozwiązań buforowania NAND?

Intel® Optane™ pamięć została stworzona w celu zaspokojenia potrzeb w zakresie trwałości, wysokiej wydajności, wysokiej trwałości, niskich opóźnień i jakości usług (QoS). Połączenie tych atrybutów w technologii pamięci odróżnia ją od innych niczego.

Intel® Optane™ pamięć różni się od innych rozwiązań buforowania NAND z następujących powodów:

 • Nowy, rewolucyjny nośnik pamięci Intel® Optane™ działa dobrze nawet przy niskich pojemnościach (16 GB).
 • Trwałość, aby sprostać wielokrotnym odczytom i zapisom w module.
 • Najnowocześniejszy algorytm w Intel RST sterowniku tworzy wysoce wydajne rozwiązanie.
 • Jej przyjazna użytkownikowi, intuicyjna instalacja i łatwa konfiguracja pomaga w automatycznym skonfigurowaniu rozwiązania dopasowanego do Twoich potrzeb.
Jaka jest różnica między pamięcią Intel® Optane™ a pamięcią DRAM? Czy zastępuje on dram?

Intel® Optane™ pamięć korzysta z nośnika pamięci Intel® Optane™ nieulotnej z Technologia pamięci Intel® Rapid sterownika, aby przyspieszyć dostęp komputera do danych nieulotnych. W Twoim komputerze nieulotne dane to "pamięć długotrwała" komputera, która utrzymuje się nawet po wyłączeniu komputera. Dokumenty osobiste użytkownika komputera, zdjęcia, filmy, muzyka i pliki aplikacji to przykłady danych nieulotnych.

PAMIĘĆ DRAM lub pamięć dynamiczna o dostępie swobodnym to technologia pamięci ulotnej, która służy jako "krótkotrwała pamięć robocza" komputera. Pamięci DRAM przechowują wprowadzane dane i wyniki obliczeń wykonywane przez procesor tymczasowo. Po wyłączeniu komputera dane w pamięci DRAM znikają.

Obie te technologie pamięci służą odmiennym celom w hierarchii pamięci komputera, więc pamięć Intel® Optane™ uzupełnia pamięć DRAM, zamiast całkowicie ją wymienić. Komputer z pamięcią Intel® Optane™ i pamięcią DRAM może szybciej uzyskiwać dostęp do programów i danych, zapewniając dodatkową wydajność i krótki czas reakcji.

Czy system Linux* jest obsługiwany w przypadku korzystania z pamięci Intel® Optane™ do przyspieszenia systemu?

Nie, pamięć Intel® Optane™ wymaga 64-bitowego systemu operacyjnego Windows 10/11* i oprogramowania sterownika Technologia pamięci Intel® Rapid (Intel® RST). Używanie urządzenia z innym oprogramowaniem do buforowania nie jest obsługiwane ani zatwierdzone.

Jaka jest różnica między Intel Optane pamięcią z serii M i H?

Czy pamięć Intel® Optane™ z serii H różni się od innych produktów Intel® Optane™ pamięci?

Ile dysków może przyspieszyć pamięć Intel Optane?

Intel® Optane™ pamięć może przyspieszyć jeden dysk. System może mieć wiele dysków (lub dodać dodatkowe dyski później), ale pamięć Intel® Optane™ może przyspieszyć tylko jeden dysk, który może być dyskiem głównym lub dyskiem wtórnym.

Czy mogę odłączyć przyspieszany dysk od systemu po włączeniu za pomocą pamięci Intel® Optane™ i przenieść go do innego komputera?

Intel® Optane™ pamięć musi zostać wyłączona przed przejściem do innego komputera.   Wybierz metodę, która najlepiej wyłapuje Twój system Jak wyłączyć przyspieszenie systemu za pomocą Intel® Optane™ pamięci.

Co stanie się, jeśli moduł pamięci Intel® Optane™ zostanie usunięty z systemu po włączeniu?

Wolumin (moduł + przyspieszany dysk) przejdzie w tryb offline, by chronić dane użytkownika. Nie będzie można uzyskać dostępu do przyspieszanego dysku, dopóki moduł nie zostanie ponownie umieszczony w systemie.

Co stanie się z przyspieszanymi danymi w przypadku utraty lub uszkodzenia modułu pamięci Intel® Optane™?

Gdy tworzy się wolumin Intel® Optane™ pamięci (przyspieszany dysk + Intel® Optane™ moduł pamięci w parze), są one połączone ze sobą i nie można go oddzielić.  Jeśli jednego z systemów zabraknie, drugi przechodzi w tryb offline i system operacyjny już go nie wykryje.

Zalecamy korzystanie z oprogramowania innej firmy w celu odzyskania danych na skojarzonym dysku.

Jak sklonować/wykonać kopię zapasową woluminu pamięci Intel Optane? Właściwym sposobem tworzenia kopii zapasowej jest wyłączenie Intel Optane pamięci, sklonowanie danych na inny dysk, a następnie ponowne włączenie Intel Optane pamięci.