Często zadawane pytania na temat dysków Intel® Optane™ SSD z serii 9

Dokumentacja

Rozwiązywanie problemów

000025766

06-04-2021

Terminologii

SkrótTerminDefinicji
Technologia NVMe*Pamięć nieulotna ExpressSpecyfikacja nowej generacji stosowana do uzyskiwania dostępu do dysków SSD za pośrednictwem magistrali PCI Express o większej przepustowości i niższych opóźnieniach.
PcIe*Peripheral Component Interconnect ExpressStandardowe połączenie w większości systemów, które obsługuje dużą szybkość dysku SSD NVMe.
UefiUjednolicony interfejs oprogramowania sprzętowego extensibleSpecyfikacja oprogramowania sprzętowego systemu, która zastępuje starszy system BIOS, zapewnia warstwę oprogramowania pomiędzy systemem operacyjnym a oprogramowaniem sprzętowym systemu.
CsmModuł wsparcia zgodnościFunkcja oprogramowania sprzętowego UEFI, która umożliwia uruchamianie w starszym stylu BIOS poprzez emulację środowiska BIOS.

Kliknij lub temat, by uzyskać szczegółowe informacje:

Sprzęt i oprogramowanie

Gdzie mogę znaleźć sterowniki dla mojego Intel® Optane™ SSD z serii 9 z PCI Express* NVMe*?

Sterowniki dysków Intel® SSD NVMe są dostępne wyłącznie dla obecnych systemów operacyjnych Windows* (OS).

W przypadku systemu Linux* skontaktuj się z dostawcą swojego systemu operacyjnego, aby uzyskać więcej informacji na temat dostępnych sterowników NVMe i obsługi.

Jakie są wymagania sprzętowe i oprogramowania dotyczącekorzystania z dysków INTEL® Optane SSD z serii 9 jako dysku rozruchowego?

Wymagania dotyczące używania dysków INTEL® OPTANE™ SSD 9 jako dysku rozruchowego to:

 • Obsługa sprzętowej płyty głównej z obsługą pamięci PCIe* NVMe*. Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z producentem systemu lub płyty głównej.
  • Karta add-in (AiC): złącze PCIe 3.0 x4
  • Format M.2 (Intel® Optane™ SSD z serii 905P): jest to format 22 x 110, więc upewnij się, że Twoja płyta główna obsługuje tę długość.  Zalecane jest również wykorzystanie rozwiązania termicznego w celu uzyskać jak najlepsze wyniki wydajności.
  • 2,5 cala:
   • Kabel U.2 do podłączenia dysku SSD
   • Złącze SFF-8643 zdolne do PCIe lub złącze M.2 zdolne do PCIe
 • Przepływ powietrza przez dysk w celu zapewnienia chłodzenia, takiego jak przedni i tylny wentylator
 • System BIOS, który obsługuje interfejs UEFI 2.3.1 lub nowszy, dzięki wsparciu dla NVMe.
 • Format dysku GPT* (zobacz, jak zainstalować system operacyjny do GPT)
 • System operacyjny Microsoft Windows 7* lub Windows® 10
  UwagaInny system operacyjny obsługujący powyższe wymagania może działać prawidłowo, ale jeszcze ich nie potwierdziliśmy.
 • Sterownik Intel® NVMe zainstalowany podczas instalacji systemu operacyjnego – postępuj zgodnie z instrukcjami Przewodnik instalacji rozruchowej
  UwagaSystem operacyjny z natywnym sterownikem NVMe* powinien również działać, ale sterownik Intel NVMe jest preferowany w przypadku systemu Windows.
  • Jeśli nie ma sterownika macierzystego dla systemu operacyjnego NVMe, a sterownik Intel NVMe nie jest dostępny, dysk nie jest widoczny podczas instalacji.
Jakie są wymagania sprzętowe i oprogramowania dotyczące korzystania z dysków Intel Optane SSD 9 jako dysku wtórnego lub dysku danych? Wymagania są poniższe:
 • Obsługa sprzętowej płyty głównej z obsługą pamięci PCIe NVMe. Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z producentem systemu lub płyty głównej.
  • Karta add-in Card (AiC): złącze PCIe 3.0 x4
  • Format M.2 (Intel® Optane™ SSD z serii 905P): jest to format 22 x 110, więc upewnij się, że Twoja płyta główna obsługuje tę długość.  Zalecane jest również wykorzystanie rozwiązania termicznego w celu uzyskać jak najlepsze wyniki wydajności.
  • 2,5 cala:
   • Kabel U.2 do podłączenia dysku SSD
   • Złącze SFF-8643 zdolne do PCIe lub złącze M.2 zdolne do PCIe
 • Przepływ powietrza przez dysk w celu zapewnienia chłodzenia, takiego jak przedni i tylny wentylator
 • System BIOS, który obsługuje interfejs UEFI 2.3.1 lub nowszy, dzięki wsparciu dla NVMe.
 • System operacyjny Microsoft Windows 7 lub Windows 10
  UwagaInny system operacyjny obsługujący powyższe wymagania może działać prawidłowo, ale jeszcze ich nie potwierdziliśmy.
 • Sterownik Intel® NVMe zainstalowany po instalacji systemu operacyjnego
  UwagaSystem operacyjny z natywnym sterownikem NVMe* powinien również działać, ale sterownik Intel NVMe jest preferowany w przypadku systemu Windows.
Czy są jakieś konkretne wymagania sprzętowe dla Intel Optane SSD z serii M.2 905P? Tak, Intel Optane SSD 905P M.2 to urządzenie jednostronne PCIe* NVMe* 22 × 110 mm. Kompatybilna płyta główna musi być w stanie obsługiwać 22 ×110 form, co należy wyraźnie nazwać w specyfikacji produktu płyty głównej. Aby zapewnić trwałą wydajność, na dysku SSD należy zastosować rozwiązanie termiczne, aby produkt nie dławił się podczas intensywnego użytkowania i analizy porównawczej.
Jakie płyty główne firma Intel przetestowała z Intel Optane SSD 9? Zobacz zgodność produktu aby uzyskać więcej informacji.
Czym różnią się dyski z Intel® Optane™ SSD z serii 900P i 905P? Dyski Intel Optane SSD z serii 905P dostępne są w większych pojemnościach. Obsługiwane są przy wyższych temperaturach pracy i dostępne w obudowach wyposażonych w wyższą temperaturę. Mają również dodaną dostępność dla M.2 i zobacz więcej tutaj: Informacje o produkcie
Jak zmienić kolor wskaźników LED w dysku Intel® Optane™ SSD z serii 905P AIC (karta add-in)? Kolory można zmienić na solidne zielone, niebieskie, czerwone lub wyłączone. Można je ustawić za pomocą opcji wiersza poleceń w Intel Memory and Storage Tool, w celu dodatkowych informacji zapoznaj się z podręcznikiem użytkownika.

 

Instalacji

Mam dysk Intel® SSD z serii 750 w moim systemie i chcę dodać dysk Intel Optane SSD z serii 9. Którego sterownika NVMe* dla dysków Intel® SSD używam?

Sterowniki dysków Intel® SSD Dla klientów NVMe* Microsoft Windows* obsługują dyski Intel® SSD z serii 750 oraz Intel® Optane™ SSD z serii 900P i Intel® Optane™ SSD z serii 905P.

Próbuję zainstalować sterownik NVMe*, który obsługuje dysk Intel Optane SSD z serii 9. Został wyświetlony komunikat informujący o tym, że sterownik, który próbuję zainstalować, jest starszy niż ten, który już zainstalowano. Dlaczego to widzę?

W systemie mogą być zainstalowane starsze sterowniki Intel NVMe*. Pamiętaj o używaniu sterowników Client NVMe* Microsoft Windows* dla dysków Intel® SSD, które obsługują dyski Intel® SSD z serii 750 oraz Intel® Optane™ SSD z serii 900P i Intel® Optane™ SSD z serii 905P.

Jak zainstalować system operacyjny Windows* na Intel Optane SSD 9? Zobacz Przewodnik instalacji rozruchowej aby uzyskać więcej informacji.
Dlaczego po zainstalowaniu mojego systemu operacyjnego nie widzę dysku SSD Intel Optane 9 przy pierwszym ponownym uruchomieniu? Może to być problem z ustawieniami systemu BIOS. Upewnij się:
 • Seria Intel® Optane™ SSD 9 to pierwsze urządzenie uruchamiające
 • Uefi w BIOS-ie jest włączona
 • Na nośniku instalacyjnym wykorzystano metodę instalacji UEFI.
Jak mogę połączyć 2,5-calowy model U.2 lub kartę AiC (add-in Card) z systemem/płytą główną? Zobacz Instrukcje instalacji fizycznej dla dysków PCIe* NVMe* SSD.
Czy mogę użyć karty add-in card 2,5-calowej SFF 8639 do PCI Express* dla mojej 2,5-calowejserii Intel® Optane SSD 9? Nie zalecamy ani nie gwarantujemy funkcjonalności i wydajności implementacji.

PCIe 25 adapter

 

Wydajności

Co mam zrobić, jeśli nie mam rozwiązania termicznego na moim Intel Optane SSD z serii M.2 905P, czy ma to wpływ? Bez rozwiązania termicznego, można doświadczyć wpływu na wydajność, jeśli urządzenie osiągnie temperaturę 80°C (ustawienie dławienia). W tej temperaturze urządzenie ograniczy jego wydajność, aby zapobiec przegrzaniu. Dysk SSD nie zostanie uszkodzony po osiągnięciu punktu ustawionego dławika. Wbudowany zabezpieczenie dławika termicznego, które zapobiega uszkodzeniu, może jednak skutkować znacznie niższą wydajnością lub wyłączeniem.
Wraz z moją płytą główną przyszła rozwiązanie termiczne. Czy mogę użyć tego jednego? Tak, w przypadku intensywnych obciążeń pamięci masowej te rozwiązania termiczne mogą wydłużyć czas, w którym dysk SSD osiągnie wartość dławik termiczny. Mimo, że firma Intel nie zweryfikowała jeszcze tych rozwiązań termicznych, aby zapewnić ten sam poziom trwałej wydajności, co rozwiązanie dostarczone przez firmę Intel, jakiekolwiek rozwiązanie termiczne zapewni pewne korzyści. Wyniki mogą się różnić w zależności od rodzaju rozwiązania.

System operacyjny

Które systemy operacyjne są sprawdzane pod względem funkcjonalności uruchamiania za pomocą dysków Intel® Optane SSD z serii 9? 64-bitowe systemy operacyjne przetestowane pod kątem funkcjonalności uruchamiania systemu:
 • Windows 7
 • Windows 10
 • RHEL* 7.2
 • Ubuntu* 15.04
Czy mogę zainstalować system Linux na dysku Intel® Optane SSD z serii 9? Przetestowaliśmy funkcje uruchamiania w podgrupie systemów operacyjnych Linux. Działanie we wszystkich systemach operacyjnych opartych na systemie operacyjnym Linux nie jest zagwarantowane. W przypadku wystąpienia problemu prosimy o kontakt ze stroną pomocy technicznej dostawcy systemu Linux lub kontakt z działem pomocy technicznej.
Czy mogę przeprowadzić migrację mojego systemu operacyjnegona dysk Intel® Optane SSD z serii 9? Możesz migrować swój system operacyjny tak długo, jak twój bieżący system operacyjny jest ustawiony i zainstalowany z prawidłowymi ustawieniami UEFI. W przeciwnym razie zalecamy przeinstalować system operacyjny.