Często zadawane pytania dotyczące Intel® Optane™ serii SSD 800P

Dokumentacja

Rozwiązywanie problemów

000026415

03-03-2022

Terminologii

SkrótTerminDefinicji
NVMe*Pamięć trwała ExpressSpecyfikacja nowej generacji stosowana do uzyskiwania dostępu do dysków SSD za pośrednictwem magistrali PCI Express z większą przepustowością i mniejszymi opóźnieniami.
PCIe*Peripheral Component Interconnect ExpressStandardowe połączenie znajduje się w większości systemów obsługujących dużą prędkość dysku SSD NVMe.
UEFIUjednolicony interfejs rozszerzonego oprogramowania sprzętowegoSpecyfikacja oprogramowania sprzętowego systemu, mająca zastąpić starszy system BIOS, zapewnia warstwę oprogramowania między systemem operacyjnym a oprogramowaniem sprzętowym systemu.
CSMModuł pomocy technicznej zgodnościFunkcja mikrooprogramowania UEFI, która umożliwia uruchamianie systemu BIOS w starszym stylu poprzez naśladowanie środowiska BIOS.

Kliknij lub odpowiedni temat, by uzyskać szczegółowe informacje:

Sprzęt i oprogramowanie

Gdzie mogę znaleźć sterowniki do dysku SSD z serii Intel® Optane™ 800P z PCI Express* NVMe*?

Standardowe sterowniki NVMe dostępne dla większości systemów operacyjnych obsługują dyski Intel® SSD. Nie dysponujemy unikatowym sterownikiem dla tych produktów. Jeśli posiadasz procesor Intel® Core™ szóstej generacji z elastyczną obsługą wprowadzania/wyjścia w systemie BIOS, możesz również skorzystać ze sterownika Technologia pamięci Intel® Rapid (Intel® RST).


W przypadku systemu Linux*, skonsultuj się ze swoim dostawcą systemu operacyjnego, aby uzyskać więcej informacji na temat dostępnych sterowników NVMe i pomocy technicznej.

Jakie są wymagania sprzętowe i programowe dotyczące korzystania z dysków Intel Optane SSD z serii 800P jako dysku rozruchowego?

Wymagania dotyczące korzystania z dysków Intel Optane SSD z serii 800P jako dysku rozruchowego to:

 • Sprzętowa płyta główna obsługująca pamięć masową PCIe NVMe dla konstrukcji M.2 B-M Key. Skonsultuj się z dostawcą systemu lub płyty głównej, aby uzyskać więcej informacji
  UwagaMoże być dostępnych wiele złączy M.2, ale to nie znaczy, że wszystkie z nich obsługują standard NVMe.  Skonsultuj się ze sprzedawcą płyty głównej i instrukcją obsługi w celu uzyskania odpowiednich połączeń
 • System BIOS, który obsługuje UEFI 2.3.1 lub nowszego, z obsługą NVMe
 • Format dysku GPT (zobacz jak zainstalować system operacyjny do GPT)
 • System operacyjny Microsoft Windows 7* lub Windows® 10
  UwagaInne systemy operacyjne obsługujące powyższe wymagania mogą działać prawidłowo, ale jeszcze ich nie zweryfikowaliśmy.
 • Dostępny kompatybilny sterownik NVMe PodczasInstalacja systemu operacyjnego na potrzeby wykrywania dysku
Instrukcje instalacji można znaleźć na stronie Podręcznik instalacji rozruchu dysków Intel® Solid State Drive z PCIe* NVMe* aby uzyskać więcej informacji.
Jakie są wymagania sprzętowe i programowe dotyczące korzystania z dysków Intel Optane SSD z serii 800P jako dysku wtórnego lub dysku danych? Poniżej przedstawiono wymagania:
 • Sprzętowa płyta główna obsługująca pamięć masową PCIe NVMe dla konstrukcji M.2 B-M Key. Skonsultuj się z dostawcą systemu lub płyty głównej, aby uzyskać więcej informacji.
  UwagaMoże być dostępnych wiele złączy M.2, ale to nie znaczy, że wszystkie z nich obsługują standard NVMe. Skonsultuj się ze sprzedawcą płyty głównej i instrukcją obsługi w celu uzyskania odpowiednich połączeń.
 • System BIOS, który obsługuje UEFI 2.3.1 lub nowszego, z obsługą NVMe
 • System operacyjny Microsoft Windows 7 lub Windows 10
  UwagaInne systemy operacyjne obsługujące powyższe wymagania mogą działać prawidłowo, ale jeszcze ich nie zweryfikowaliśmy.
 • Zainstalowany kompatybilny sterownik NVMe Wsystem operacyjny do wykrywania dysku
Jakie płyty główne firma Intel testowała z dyskami Intel Optane SSD z serii 800P? Zobacz zgodność produktu aby uzyskać więcej informacji.

Instalacji

Jak zainstalować system operacyjny Windows w Intel Optane dysku SSD z serii 800P? ZobaczPodręcznik instalacji rozruchu dysków Intel® Solid State Drive z PCIe* NVMe* aby uzyskać więcej informacji.
Dlaczego nie widzę dysku Intel Optane SSD z serii 800P po pierwszym restarcie po instalacji mojego systemu operacyjnego? Problem może dotyczyć ustawień systemu BIOS. Upewnij się:
 • Intel Optane SSD z serii 800P to pierwsze urządzenie uruchamiające.
 • Włączono UEFI w BIOS-ie.
 • Zastosowano metodę instalacji UEFI na nośnikach instalacyjnych.
Jak połączyć konstrukcję M.2 B-M z systemem/płytą główną?

Skonsultuj się z producentem płyty głównej/systemu w celu określenia odpowiedniego gniazda M.2 obsługującego urządzenia NVMe* i ustawienia systemu BIOS.

 

Ponadto prosimy o zapoznanie się z odpowiednimi technikami obsługi i przykładami poprawy bezpieczeństwa urządzenia M.2.


System operacyjny

Jak zainstalować system operacyjny Windows 7 na dysku Intel® Optane™ SSD z serii 800P jako dysk rozruchowy? Windows 7 nie zawiera natywnego sterownika NVMe dla instalacji systemu operacyjnego tak Windows 8.1* i późniejszego.
Aby wyświetlić dysk NVMe, w zależności od konfiguracji systemu:
UwagaByć może będzie trzeba dodać sterowniki USB do obrazu systemu Windows 7. Zapoznaj się z przewodnikiem .
UwagaTa metoda działa tylko na platformach obsługujących elastyczne dane wejściowe/wyjściowe (remapping). Platformy te obejmują procesory Intel® Core™ szóstej generacji i późniejsze procesory.
Tthe Podręcznik instalacji rozruchu dysków Intel® Solid State Drive z PCIe* NVMe* opisuje obie te metody.
 
Jakie systemy operacyjne zostały zatwierdzone pod kątem funkcjonalności uruchamiania dzięki dyskowi Intel Optane SSD z serii 800P? Systemy operacyjne, które zostały przetestowane pod kątem funkcjonalności uruchamiania systemu, to 64-bitowe wersje:
 • Windows 7
 • Windows 10
 • RHEL* 7.3
 • Ubuntu* 17.04
Czy mogę zainstalować system Linux na dysku Intel Optane SSD z serii 800P? Przetestowano funkcjonalność rozruchu dla podgrupy systemów operacyjnych Linux. Funkcjonalność na wszystkich systemach operacyjnych z systemem Linux nie jest gwarantowana. W przypadku wystąpienia problemu prosimy o zapoznanie się ze stroną pomocy technicznej dla dostawców Linux lub skontaktowanie się z działem pomocy technicznej.
Czy mogę przeprowadzić migrację mojego systemu operacyjnego na dysk z serii Intel Optane SSD 800P? Możesz przejść na swój system operacyjny tak długo, jak twój obecny system operacyjny zostanie skonfigurowany i zainstalowany z odpowiednimi ustawieniami UEFI. W przeciwnym razie zalecamy ponowną instalację systemu operacyjnego.
 

Pytania ogólne

Dlaczego pojemność modułów jest podana jako 58 GB i 118 GB?

Moduł wykorzystuje niewielką część nośnika pamięci w celu zarządzania nimi i jego konserwacji. Podane pojemności to wartości zgodne ze standardem IDEMA na dostępną liczbę LBA.  Całkowita pojemność dla użytkownika pozostaje stała przez cały czas eksploatacji dysku.

Jaka jest różnica między Intel® Optane™ pamięcią z serii a dyskami Intel® Optane™ SSD z serii 800P?

Główna różnica polega na tym, że dysk Intel® Optane™ SSD z serii 800P to autonomiczne urządzenie pamięci masowej umożliwiające dedykowaną pamięć masową wybranych plików i aplikacji. Jest to autonomiczny dysk SSD PCIe NVMe, podobny do innych dysków SSD M.2 PCIe na rynku, jeśli chodzi o wymagania sprzętowe. Przypuszczona Intel® Optane™ pamięć jest wykorzystywana jako akcelerator przyspieszający powolne działanie pamięci masowej, takie jak dysk twardy. Funkcja ta automatycznie zwiększa wydajność pamięci masowej przy użyciu sterownika oprogramowania firmy Intel i przedstawia się systemowi operacyjnemu jako jeden wolumin.

Jako podstawowa pamięć masowa, dysk Intel® Optane™ SSD z serii 800P jest przeznaczony do przechowywania plików i aplikacji. Intel® Optane™ pamięć jest akceleratorem systemu używanym do buforowania powszechnie używanych aplikacji i plików przechowywanych na wolniejszych podstawowych urządzeniach pamięci masowej, takich jak dyski twarde SATA i SSD, w celu szybszego dostępu. Te serie produktów zapewniają użytkownikom opcje, które pozwalają im wybrać najlepszą opcję dla swoich potrzeb.

Czy mogę wykorzystać dysk Intel® Optane™ SSD z serii 800P jako akcelerator systemu z oprogramowaniem pamięci Intel® Optane™/Technologia pamięci Intel® Rapid (Intel® RST)?

Oprogramowanie Intel® Optane™ Memory/Technologia pamięci Intel® Rapid (Intel® RST) nie zablokuje włączenia przyspieszenia systemu na dyskach Intel® Optane™ SSD z serii 800P.  Ta konfiguracja nie jest jednak kompleksowo zweryfikowana ani obsługiwana, więc funkcjonalność nie będzie zagwarantowana