Pomoc techniczna

Słownik terminów
Niniejszy słownik terminów zawiera definicje powszechnie używanych terminów w pomocy technicznej firmy Intel.
/apps/intel/support/template/topicdetail
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
1U, 2U, 3U itd. — jednostka rack jest zwykle skracana do „U” i odpowiada wymiarowi 1-3/4 cala. Wysokość urządzeń serwerowych jest wyrażana jako wielokrotność jednostki U. Przykładowo 2U oznacza wysokość 3-1/2".
Przyspieszenie sprzętowe 2D/3D — proces, w którym kontroler graficzny przetwarza zadania zwykle wykonywane przez procesor. Proces zmniejsza zużycie energii, wydłuża czas pracy baterii i zapewnia płynniejsze odtwarzanie złożonych treści oraz zwolnienie zasobów procesora na potrzeby wielu zadań.
Technologia pamięci 3D XPoint™ — zupełnie nowa klasa pamięci nieulotnej, która umożliwia przekształcanie ogromnych ilości danych w cenne informacje w czasie rzeczywistym. Technologia 3D XPoint zapewnia nawet 1000 razy mniejsze opóźnienia i znacznie większą wytrzymałość niż NAND, co przekłada się na przełomową wydajność obsługi aplikacji zużywających duże ilości danych. Tworząc szybki magazyn danych o dużej pojemności blisko procesora, stwarza nowe możliwości dla architektów systemów i pozwala na wdrożenie zupełnie nowych aplikacji.
802.11 — zestaw standardów komunikacji z komputerami będącymi częścią sieci bezprzewodowej LAN. Przed 802.11 może występować IEEE. Skrót ten oznacza Institute of Electrical and Electronic Engineers (Instytut Inżynierów Elektryków i Elektroników). Standardy to 802.11a, 802.11b, 802.11g i 802.11n.
Nr AA — numer zmienionego zestawu (nr AA) to numer części płyty głównej i wszystkich powiązanych komponentów.
AC '97 — kodek audio (AC '97) to specyfikacja wysokiej jakości, 16- lub 20-bitowej architektury audio stosowanej w wielu systemach komputerów stacjonarnych.
Punkt dostępu — autonomiczne centrum Wi-Fi, które umożliwia każdemu komputerowi z kartą sieciową Wi-Fi komunikowanie się z innym komputerem i łączenie się z Internetem. To urządzenie jest zwykle wykorzystywane w środowisku korporacyjnym z dużą liczbą użytkowników.
Zasilacz AC/DC — urządzenie przekształcające zasilanie AC (zasilanie z gniazdka elektrycznego) na zasilanie DC (zasilanie baterii).
ACPI — Advanced Configuration and Power Interface (ACPI) to specyfikacja zarządzania energią.
Adapter — urządzenie do łączenia dwóch różnych komponentów, dopasowujące cechy fizyczne lub elektryczne tych komponentów.
Sieć ad hoc — konfiguracja komunikacji, w której każdy komputer ma te same możliwości. Każdy komputer może zainicjować sesję komunikacji. Określana również jako sieć równorzędna lub sieć typu komputer z komputerem.
AES — Advanced Encryption Standard (AES).
AGP — Accelerated Graphics Port (AGP) to port używany do podłączenia karty graficznej komputera do płyty głównej.
AHCI — Advanced Host Controller Interface (AHCI) to specyfikacja, która definiuje komunikację między kontrolerem pamięci masowej a dyskami twardymi Serial ATA.
Łączenie alfa — termin graficzny oznaczający dodawanie do obiektu przezroczystości lub nieprzezroczystości.
Punktowanie alfa — termin graficzny odnoszący się do efektu widocznej siatki międzypikselowej (Screen Door Effect). Umożliwia pojawianie się jedynie częściowych pikseli na powierzchni docelowej.
Otoczenie — w kontekście temperatury otoczenia oznacza temperaturę otaczającego powietrza.
AMT — Intel® Active Management Technology (Intel® AMT) to funkcja określonych procesorów Intel®. Umożliwia zespołom IT lokalizowanie, zabezpieczanie i naprawianie systemów komputerowych w sieciach.
AP — punkt dostępu (AP) to urządzenie łączące urządzenia bezprzewodowe z inną siecią. Przykład: sieć bezprzewodowa LAN, modem internetowy i inne.
API — interfejs programowania aplikacji (API) to interfejs, który umożliwia dwóm niezależnym programom komputerowym komunikowanie się ze sobą.
APM — Advanced Power Management (APM) to interfejs API umożliwiający systemowi operacyjnemu współpracę z systemem BIOS w celu zarządzania energią.
ASF — Alert Standard Format (ASF) to specyfikacja technologii umożliwiających systemom komputerowym zdalne zarządzanie i kontrolowane nawet w przypadku braku systemu operacyjnego.
ASIC — specjalizowany układ scalony (ASIC) to układ scalony dostosowany do konkretnego zastosowania.
Tryb asymetryczny — ten tryb jest wykorzystywany w przypadku instalacji tylko jednego modułu DIMM lub gdy pojemności pamięci są nierówne. Znany również jako tryb jednokanałowy.
ATA — Advanced Technology Attachment (ATA) to interfejs łączący urządzenia pamięci masowej, takie jak dyski twarde, z komputerem.
ATAPI — ATA Packet Interface (ATAPI) to metoda podłączania napędów CD-ROM i taśmowych do komputera.
Standard AT — standard Advanced Technology (AT) to standard płyty głównej o wymiarach 13,8”x12”.
ATPO — Assembly Test Process Order (ATPO) to numer seryjny służący do ustalenia, czy procesor kwalifikuje się do wymiany lub zwrotu w ramach gwarancji.
ATX — standard Advanced Technology eXtended (ATX) to standard płyty głównej o wymiarach 9,6x12 cali.
Uwierzytelnianie — weryfikowanie tożsamości użytkownika logującego się do sieci. Tożsamość klienta jest potwierdzana w sieci przy użyciu haseł, certyfikatów cyfrowych, kart inteligentnych i danych biometrycznych. Hasła i certyfikaty cyfrowe służą również do potwierdzania tożsamości sieci na klientach.
AWR — wymiana w ramach rozszerzonej gwarancji (AWR) to limitowana usługa gwarancyjna klasy premium. Ta usługa gwarancyjna jest dostępna tylko dla uprawnionych członków programu kanału, którzy kupili spełniające kryteria produkty Intel® sprzedawane przez autoryzowanych dystrybutorów Intel® w swoim regionie. Intel wysyła uczestnikom programu partnerskiego Intel Gold lub Intel Platinum produkty lub części zamienne bez oczekiwania na zwrot wadliwej części.
BIOS — Basic Input/Output System (BIOS) to oprogramowanie sprzętowe komputera. Jego główną funkcją jest identyfikowanie i inicjowanie różnych komponentów płyty głównej. Ponadto ładuje i przenosi kontrolę na mały program, który następnie ładuje system operacyjny.
Bit — najmniejsza jednostka pamięci masowej.
Mapa bitowa — płaski obraz 2D lub mapa tekstury. Większość systemów 3D może łączyć mapy bitowe 2D i obiekty 3D na ekranie.
Szybkość transmisji bitów — całkowita liczba bitów (jedynek i zer) na sekundę, która może być obsługiwana w danej sieci. Należy zwrócić uwagę, że szybkość transmisji bitów różni się w zależności od kontroli oprogramowania w różnych warunkach ścieżki sygnału.
Technologia Bluetooth® — specyfikacja łączności bezprzewodowej, która zapewnia metodę podłączania i udostępniania informacji między urządzeniami, takimi jak telefony komórkowe, laptopy, komputery i drukarki za pomocą częstotliwości radiowej krótkiego zasięgu.
BMC — kontroler zarządzania płyty bazowej (BMC) to specjalistyczny mikrokontroler wbudowany w większość płyt serwerowych Intel®. BMC jest głównym elementem architektury IPMI i zapewnia inteligentne rozwiązania w ramach inteligentnego zarządzania platformą, takie jak autonomiczne funkcje monitorowania i odzyskiwania zaimplementowane bezpośrednio w sprzęcie oraz oprogramowaniu sprzętowym zarządzania platformą.
BOC — kod zamówienia pudełkowanego (BOC) to kod produktu procesora pudełkowanego Intel®.
Szerokopasmowy router Wi-Fi — autonomiczne centrum Wi-Fi, które umożliwia każdemu komputerowi z kartą sieciową Wi-Fi komunikowanie się z innym komputerem i łączenie się z Internetem. To urządzenie jest zwykle wykorzystywane w środowisku domowym lub małych biurach ze stosunkowo małą liczbą użytkowników.
BT — Bluetooth.
BTX — Balanced Technology eXtended (ATX) to standard płyty głównej o wymiarach 12,8x10,5 cala.
Pamięć buforowana — rodzaj modułu pamięci z rejestrem między modułami DRAM a kontrolerem pamięci systemowej. Pamięć buforowana jest również znana jako pamięć rejestrowa. Jest stabilniejsza niż pamięć niebuforowana, ale również droższa. Pamięć buforowana jest stosowana głównie w serwerach i stacjach roboczych.
Bajt — jednostka pamięci masowej odpowiadająca 8 bitom.
Pamięć podręczna — obszar pamięci tymczasowej na dane, do których dostęp jest często uzyskiwany.
Certyfikat — służy do uwierzytelniania klientów. Certyfikat jest rejestrowany na serwerze uwierzytelniającym (np. serwerze RADIUS) i wykorzystywany przez stronę uwierzytelniającą.
Kanał — termin marketingowy w łańcuchu dystrybucji odnoszący się do sprzedaży i dostarczania klientom produktów lub usług.
Obudowa — rama komputera do zamontowania komponentów, takich jak płyta główna, dyski twarde i pamięć.
Chipset — grupa mikrochipów na płycie głównej, która umożliwia wszystkim komponentom komunikowanie się z procesorem.
CIR — Consumer infrared (CIR) to protokół komunikacji w podczerwieni, który umożliwia używanie z komputerami urządzeń zdalnego sterowania.
Klient — komputer lub aplikacja, które zdalnie uzyskują dostęp do usługi na innym komputerze (znanym jako serwer) za pomocą sieci.
CMOS — komplementarny półprzewodnik metalowo-tlenkowy (CMOS) to rodzaj układu scalonego.
Złącze — urządzenie do przenoszenia energii elektrycznej.
CPU — Central Processing Unit (CPU) oznacza procesor.
Identyfikator procesora — wcześniejsza wersja narzędzi takich jak Intel® Processor Frequency ID i Intel® Processor Identification.
CRC — cykliczny kod nadmiarowy (CRC) to kod wykrywający błędy.
CRT — kineskop (CRT) to monitor analogowy.
CUI — wspólny interfejs użytkownika (CUI) to termin oznaczający interfejs użytkownika używany do zarządzania sterownikiem graficznym Intel®.
DCB — bloki Intel® Data Center Block (Intel® DCB) to niemarkowe, w pełni sprawdzone bloki do tworzenia serwerów z najnowszymi technologiami Intel. Są opracowane z myślą o potrzebach konkretnych segmentów, na przykład produkty Intel® Data Center Block dla HPC, Intel® Data Center Block dla chmury oraz Intel® Data Center Block dla firm.
DDR — Double Data Rate (DDR) to rodzaj pamięci. Dane są transferowane na zboczach narastającym i opadającym sygnału zegara.
DDR2 — drugi rodzaj pamięci Double Data Rate, dwukrotnie zwiększa przepustowość magistrali danych. DDR2 umożliwia większą prędkość magistrali i wymaga niższej energii dzięki działaniu zegara wewnętrznego z wykorzystaniem połowy prędkości magistrali danych.
DDR3 — trzeci rodzaj pamięci Double Data Rate. Jest to synchroniczna, dynamiczna pamięć o dostępie swobodnym (RAM). Napięcie wynosi 1,5 V i 1,35 V.
DDR3L — trzeci rodzaj pamięci Double Data Rate. Jest to niskonapięciowa, synchroniczna, dynamiczna pamięć o dostępie swobodnym (RAM). Napięcie wynosi 1,35 V.
sDDR3L-RS — trzeci rodzaj pamięci Double Data Rate. Jest to niskonapięciowa, synchroniczna, dynamiczna pamięć o dostępie swobodnym (RAM) o niskim poborze mocy w trybie czuwania. Napięcie wynosi 1,35 V i 1,5 V.
Gęstość — miara ilości bitów informacji, jaką można przechowywać na nośniku pamięci masowej. Większa gęstość umożliwia przechowywanie większej ilości danych w tej samej przestrzeni fizycznej.
DFP — Digital Flat Panel (DFP) to rodzaj interfejsu wideo do płaskich wyświetlaczy panelowych.
DHCP — Dynamic Host Configuration Protocol (DHCP) to protokół umożliwiający komputerowi automatyczne uzyskiwanie adresu sieciowego.
DIMM — moduł Dual In-Line Memory Module (DIMM) ma osobne styki elektryczne z każdej strony i wykorzystuje 64-bitową ścieżkę danych.
DirectX* — zestaw interfejsów API firmy Microsoft* do obsługi zadań związanych z grami i wideo.
Zewnętrzna karta graficzna — kontroler graficzny nie jest wbudowany w chipset, ale jest osobnym komponentem.
Dithering — termin graficzny oznaczający celowe połączenie sąsiednich pikseli w celu odwzorowania kolorów. Dithering jest zwykle wymagany w przypadku koloru 8-bitowego, a czasami także 16-bitowego. Umożliwia uzyskanie ograniczonego zestawu kolorów w szerszym zakresie przez mieszanie grup pikseli różnych kolorów w modelu półlosowym. Bez ditheringu gradienty kolorów takie jak niebo lub zachód mają tendencję do efektu „bandingu”.
DIY — zrób to sam (DIY) oznacza samodzielne wykonanie zadania zamiast zlecania go specjaliście.
DMA — Direct Memory Access (DMA) to funkcja komputerów umożliwiająca urządzeniu dostęp do pamięci systemowej bez polegania na procesorze w celu transferu danych.
DNS — system nazw domen (DNS) to system, który mapuje nazwy domen takie jak www.intel.com na adresy IP.
Dwustronny — moduł pamięci, w którym chipy DRAM są po obu stronach modułu.
DRAM — Dynamic Random Access Memory (DRAM) to rodzaj pamięci, która przechowuje każdy bit danych w osobnym kondensatorze w układzie scalonym.
Sterownik — oprogramowanie napisane dla określonego systemu operacyjnego i wykorzystywane przez ten system operacyjny do komunikacji z określonym urządzeniem sprzętowym.
DTS — cyfrowy czujnik termiczny
Tryb dwukanałowy — ten tryb jest włączony, gdy objętości pamięci zainstalowanej na obu kanałach DIMM są takie same. Znany również jako tryb z przeplotem.
Dwurdzeniowy — procesor z dwoma niezależnymi rdzeniami w jednym pakiecie.
DVI — Digital Video Interface (DVI) to rodzaj interfejsu wideo do urządzeń do wyświetlania takich jak płaskie wyświetlacze.
DVMT — Dynamic Video Memory Technology (DVMT) to pamięć systemowa dynamicznie przydzielana jako pamięć wideo.
Powrót do góry powrót do góry
EAP — Extensible Authentication Protocol (EAP) to protokół uwierzytelniania. Jest często stosowany w sieci bezprzewodowych i definiuje formaty wiadomości. EAP jest osadzony w protokole uwierzytelniania Point-to-Point Protocol (PPP) i zapewnia ogólne ramy dla kilku różnych metod uwierzytelniania. Celem EAP jest zarządzanie firmowymi systemami uwierzytelniania i zapewnienie sprawnego funkcjonowania wszystkich elementów - od haseł po znaczniki typu wezwanie-odpowiedź i certyfikaty infrastruktury kluczy publicznych.
ECC — kod korekcji błędów (ECC) umożliwia sprawdzanie danych pod kątem błędów i korygowanie ich w razie potrzeby.
EDID — Extended Display Identification Data (EDID) to dane przekazywane z urządzenia do wyświetlania do sterownika graficznego, które definiują jego możliwości.
eDP — Embedded DisplayPort (eDP) to interfejs używany głównie do podłączenia źródła wideo do urządzenia do wyświetlania, takiego jak monitor komputerowy lub zestaw telewizyjny.
EEPROM — Electrically Erasable Programmable Read-Only Memory (EEPROM) to rodzaj pamięci nieulotnej stosowanej w komputerach.
BIOS EFI — Extensible Firmware Interface (EFI) to nowsza specyfikacja systemu BIOS.
EHCI — Enhanced Host Controller Interface (EHCI) to szybki standard kontrolera.
EMI — zakłócenia elektromagnetyczne mogące wpływać na komunikację.
Szyfrowanie — mieszanie danych w taki sposób, aby mogły zostać odczytane tylko przez osoby upoważnione. Do odszyfrowania danych zwykle wymagany jest klucz.
ENERGY STAR* — ENERGY STAR* to program prowadzony przez amerykańską Agencję Ochrony Środowiska i Departament Energii, który promuje energooszczędne produkty.
EOIS — koniec interaktywnej pomocy technicznej (EOIS) oznacza, że agenci pomocy technicznej Intel nie będą już reagowali na telefony, czaty, fora pomocy technicznej społeczności lub zapytania e-mail dotyczące tego produktu. Pomoc dotyczącą wycofanego produktu można uzyskać samodzielnie w witrynie pomocy technicznej Intel®.
EOL — wycofanie z produkcji (EOL) oznacza, że firma Intel przestała produkować ten produkt. Produkt w stanie EOL oznacza brak aktualizacji sterowników, oprogramowania lub sprzętu.
EOS — koniec pomocy technicznej (EOS) oznacza, że firma Intel nie zapewnia już pomocy technicznej dla tego produktu.
eSATA — External Serial ATA to zewnętrzny interfejs dla urządzeń SATA.
ESD — wyładowanie elektrostatyczne (ESD) to przeniesienie ładunku elektrostatycznego między dwoma obiektami.
EW — rozszerzona gwarancja.
Chipset Express — część nazwy produktu dla chipsetów Intel®, takich jak chipset Intel® G33 Express.
Rodzina chipsetów Express — część nazwy produktu dla grupy chipsetów Intel, które są z tej samej rodziny chipsetów (na przykład rodzina chipsetów Intel® z serii 3 obejmuje chipsety Intel® G33 Express, Intel® G35 Express oraz Intel® P31 Express).
Radiator z wentylatorem — to rozwiązanie zawiera aktywne (wentylator) i pasywne (radiator) elementy chłodzące. Radiator pochłania ciepło, a wentylator zapewnia przepływ powietrza niezbędny do usunięcia ciepła z procesora.
FB-DIMM — Fully Buffered Dual In-Line Memory Module(FB-DIMM) to rodzaj pamięci komputera, który zawiera zaawansowany bufor pamięci między kontrolerem pamięci a modułem pamięci, zwykle używany w środowiskach serwerowych.
Oprogramowanie sprzętowe — program komputerowy wewnątrz urządzenia sprzętowego.
Flash — pamięć Flash to rodzaj nieulotnej pamięci komputerowej, którą można wyczyścić i ponownie zaprogramować.
FLOP — operacje zmiennoprzecinkowe na sekundę (FLOP). Miara wydajności komputera.
Zamglenie — termin graficzny oznaczający dodanie efektu gęstości do atmosfery. Obiekty dalej od obserwatora wydają się bardziej „rozmyte” lub „zamglone”.
Rodzaj konstrukcji — rodzaj konstrukcji to standardowy rozmiar i kształt płyty głównej komputera.
FPO — Finished Process Order (FPO) to numer serii używany do ustalenia, czy procesor kwalifikuje się do wymiany lub zwrotu w ramach gwarancji.
FSB — Front-Side Bus (FSB) to komponent fizyczny, który przekazuje informacje między procesorem komputera a innymi komponentami, na przykład pamięcią systemową.
Brama — brama bezprzewodowa to specjalny rodzaj punktu dostępu, który umożliwia klientom sieci bezprzewodowych współdzielenie połączenia internetowego (DSL lub modem przewodowy). Bramy bezprzewodowe obejmują zwykle funkcje takie jak obsługa NAT i VPN, które mogą nie być dostępne w prostych punktach dostępu.
GB — gigabit (GB) to jednostka pamięci masowej równa 1024 megabajtom (lub 1 073 741 824 bajtom).
GHz — gigaherc (GHz) to jednostka częstotliwości równa 1 0000 000 000 cykli na sekundę.
GM — część nazwy produktu dla określonych chipsetów Intel ze zintegrowaną grafiką.
GMA — Intel® Graphics Media Accelerator (Intel® GMA) to część nazwy produktu dla określonych kontrolerów graficznych, takich jak Intel® GMA 900.
GMCH — Graphics and Memory Controller Hub (GMCH) to komponent chipsetu do obsługi komunikacji między procesorem a wszystkimi innymi urządzeniami.
Kontroler graficzny — termin używany do opisania sprzętu graficznego w komputerze.
Uziemienie — ścieżka powrotna prądu elektrycznego.
GUI — graficzny interfejs użytkownika (GUI) to interfejs użytkownika oparty na ikonach graficznych.
Pamięć podręczna dysku twardego — tymczasowa przestrzeń pamięci masowej na dysku twardym.
HD Audio — Intel® High Definition Audio (Intel® HD Audio) to standard architektury audio, który zastąpił standard AC '97.
HDCP — High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) to program ochrony przed kopiowaniem, który uniemożliwia nielegalne kopiowanie lub udostępnianie danych.
HDD — oznacza dysk twardy.
HDMI — High-Definition Multimedia Interface (HDMI) to cyfrowy interfejs multimedialny dla konsumenckich urządzeń elektronicznych, który umożliwia używanie jednego przewodu do obsługi audio i wideo.
HDTV — telewizor o wysokiej rozdzielczości (HDTV) to rodzaj telewizora o wyższej jakości proporcji, a zatem wyższej jakości wyjścia wideo niż standardowe telewizory.
Nagłówek — dane zawierające informacje dotyczące przesyłanych wiadomości, ale niebędące wiadomościami. Przykładowo w wiadomości e-mail nagłówek może zawierać adresy e-mail nadawcy i odbiorcy.
Radiator — element pochłaniający ciepło z procesora.
HFI — Host Fabric Interface (HFI) to urządzenie z zaawansowaną konstrukcją bezpołączeniową zapewniającą wydajność, które można skalować z dużą liczbą węzłów i rdzeni.
Hotspot — obszar z bezprzewodowym dostępem do Internetu.
HPC — systemy obliczeniowe dużej skali (HPC). Superkomputer działa na wyższym poziomie wydajności obliczeniowej niż komputer ogólnego przeznaczenia. Wydajność superkomputera mierzy się w operacjach zmiennoprzecinkowych na sekundę (FLOPS) zamiast miliona instrukcji na sekundę (MIPS).
HTPC — Home Theater PC (HTPC) to urządzenie łączące możliwości komputera osobistego z aplikacją programową obsługującą wideo, zdjęcia, odtwarzanie muzyki i cyfrowe nagrania wideo.
Technologia Hyper-Threading — technologia Intel® Hyper-Threading (Intel® HT) umożliwia różnym elementom procesora obsługę różnych zadań jednocześnie.
Osłona gniazd we/wy — osłona gniazd wejściowych/wyjściowych to płyta używana do zakrywania otworu z tylu komputera.
IA32 — 32-bitowa architektura Intel® to 32-bitowe wdrożenie architektury x86
IA64 — IA-64 często odnosi się do architektury Itanium®. Architektura Intel® 64 to 64-bitowe wdrożenie architektury x86.
ICH — koncentrator kontrolera we/wy.
IDE — Integrated Drive Electronics (IDE) to inna nazwa standardu ATA.
IEEE — Instytut Inżynierów Elektryków i Elektroników (IEEE) to organizacja międzynarodowa zaangażowana w teoretyczny i praktyczny rozwój technologii związanej z elektrycznością.
iL3 — pamięć podręczna poziomu 3
INF — plik tekstowy, który zawiera wszystkie informacje potrzebne do instalacji oprogramowania lub sterownika, który steruje urządzeniem sprzętowym.
Sieć infrastruktury — sieć Wi-Fi skupiona wokół punktu dostępu (AP) lub szerokopasmowego routera Wi-Fi. Punkt dostępu w tym środowisku zapewnia nie tylko łączność z siecią przewodową, ale również reguluje ruch sieciowy w najbliższym otoczeniu.
Układ scalony — urządzenie półprzewodnikowe, które zawiera wiele tranzystorów i obwodów elektrycznych.
Zintegrowana karta graficzna — kontroler graficzny wbudowany w chipset.
Intel® 64 — rozszerzona technologia pamięci Intel® 64
Zakłócenia — wszystko, co zmienia lub zakłóca komunikat w drodze między nadajnikiem a odbiornikiem.
Tryb z przeplotem — ten tryb jest włączony, gdy objętości pamięci zainstalowanej na obu kanałach DIMM są takie same. Znany również jako tryb dwukanałowy.
Dostawca usług internetowych (ISP) — subskrybenci uzyskują dostęp do Internetu z domów, małych firm lub sieci korporacyjnych, płacąc tym dostawcom za świadczenie usług.
Przerwanie — sygnał ze sprzętu lub oprogramowania wskazujący, że zdarzenie wymaga uwagi lub przetwarzania.
Koncentrator kontrolerów we/wy — komponent chipsetu obsługujący komunikację z takimi komponentami jak dyski twarde i komunikujący się z procesorem za pośrednictwem MCH.
IPMI — Intelligent Platform Management Interface (IPMI) to standard branżowy. To zestaw specyfikacji interfejsu komputerowego dla autonomicznego podsystemu komputerowego, który zapewnia możliwości zarządzania i monitorowania niezależnie od procesora systemu hosta, oprogramowania sprzętowego (BIOS lub UEFI) i systemu operacyjnego.
Przeprogramowanie gniazd Jack — technologia umożliwiająca zmianę funkcjonalności gniazd audio Jack w zależności od rodzaju podłączonego urządzenia.
Wykrywanie gniazda Jack — technologia umożliwiająca kontrolerowi audio wykrycie podłączenia urządzenia do gniazda audio Jack.
JEDEC — Joint Electron Egineering Council (JEDEC) to niezależna organizacja handlowa działająca w sektorze półprzewodników i organ normalizacyjny.
Zworka — przewodnik, który służy do połączenia styków i zamknięcia obwodu.
KB — jednostka pamięci masowej równa 1024 bajtom.
Pamięć podręczna L1 — najmniejszy i najszybszy poziom pamięci podręcznej procesora i pierwszy poziom pamięci podręcznej używany przez procesor.
Pamięć podręczna L2 — nieco większa i wolniejsza niż pamięć podręczna L1 i drugi poziom pamięci podręcznej używany przez procesor.
Pamięć podręczna L3 — nieco większa i wolniejsza niż pamięć podręczna L2 i trzeci poziom pamięci podręcznej używany przez procesor.
LAN — Local Area Network (LAN) to szybka sieć danych o niskim poziomie błędów, która obejmuje mały obszar geograficzny, na przykład biuro lub szkołę.
Opóźnienie — opóźnienia w przesyłaniu danych między procesorem a pamięcią często mierzone według cykli zegara magistrali pamięci.
LBA — Logical Block Addressing (LBA) to powszechny model stosowany do określania lokalizacji bloków danych przechowywanych na urządzeniach pamięci masowej komputera.
LCD — wyświetlacz ciekłokrystaliczny (LCD) to rodzaj płaskiego wyświetlacza.
Bezołowiowe — część dyrektywy w sprawie ograniczenia stosowania substancji niebezpiecznych (RoHS) w Unii Europejskiej. Dyrektywa ma na celu ograniczenie stosowania niektórych substancji niebezpiecznych podczas produkcji określonych urządzeń elektronicznych lub elektrycznych.
LED — dioda elektroluminescencyjna (LED) to małe źródło światła.
LFP — Local Flat Panel (LFP) odnosi się do płaskiego wyświetlacza komputera przenośnego.
LGA — Land Grid Array (LGA) to rodzaj obudowy z siatką styków na spodzie.
LOM — LAN na płycie głównej
LPDDR3 — trzeci rodzaj pamięci Double Data Rate o niskim poborze mocy. Jest to synchroniczna, dynamiczna pamięć o dostępie swobodnym (RAM). Napięcie wynosi 1,2 V.
LRDIMM — Load Reduced DIMM (LRDIMM) ma rejestry buforujące zarówno adres, jak i dane między modułem SDRAM a kontrolerem pamięci systemowej.
LVDS — Low-Voltage Differential Signaling (LVDS) to elektryczny system sygnalizacji cyfrowej, który może zapewniać bardzo wysoką prędkość przy użyciu niedrogich skręcanych par przewodów miedzianych. LVDS jest stosowany do przesyłania danych wideo z kart graficznych na monitory komputerowe, zwłaszcza na płaskie wyświetlacze komputerów przenośnych.
SSD M.2 — M.2, wcześniej znana jako Next Generation Form Factor (NGFF), to specyfikacja wewnętrznych kart rozszerzeń komputera i powiązanych złączy. Zastępuje standard mSATA, który wykorzystuje fizyczne układy i złącza kart Mini PCI Express.
Adres MAC — adres kontroli dostępu do nośnika (MAC) karty sieci bezprzewodowej Ethernet to unikatowy numer seryjny przypisany do urządzenia przez producenta. Każde urządzenie sieci przewodowej lub bezprzewodowej ma unikatowy adres MAC.
MB — jednostka pamięci masowej równa 1 048 576 bajtom.
Mb/s — megabity na sekundę oznaczają prędkość transmisji 1 000 000 bitów na sekundę.
MCH — koncentrator kontrolera pamięci to komponent chipsetu obsługujący komunikację między procesorem, pamięcią, AGP lub PCI Express* i ICH.
MHz — megaherc (MHz) to jednostka częstotliwości równa 1 000 000 cykli na sekundę.
microATX — rodzaj konstrukcji płyty głównej, w którym maksymalne wymiary płyty głównej to 9,6x9,6 cala.
Mikroprocesor — procesor oparty na pojedynczym układzie scalonym. Mini-ITX — konstrukcja płyty głównej o wymiarach zwykle 6,7 × 6,7 cala.
Mini-PCIe* — znana również jako karta Mini PCI Express* to konstrukcja opracowana przez firmę PCI-SIG. Te karty zwykle mają wymiary 30x50,96 mm.
Mapowanie MIP — wyświetlanie odległego obiektu z mapowaną teksturą w świecie 3D. Wiele tekseli (elementów tekstury) tworzy każdy piksel widoczny na ekranie. Tekstury często są zniekształcone w przypadku stosowania próbkowania punktowego, najpopularniejszej techniki mapowania. Mapowanie MIP rozwiązuje ten problem, wstępnie przetwarzając (to znaczy wstępnie filtrując) różne poziomy szczegółowości obrazu tekstury. Uzyskuje dostęp do odpowiedniego poziomu w zależności od odległości obiektu od kamery. Przykładowo obraz tekstury o rozmiarach 16x16 tekseli ma cztery dodatkowe mapy MIP w niższej rozdzielczości, 8x8, 4x4, 2x2 i 1x1. Dwuliniowe mapowanie MIP polega na wybraniu obrazu mapy MIP najbardziej zbliżonego do poziomu szczegółowości pikseli. Następnie obraz tekstury jest przetwarzany za pośrednictwem interpolacji dwuliniowej, aby uzyskać wartość koloru dla piksela.
MLC — komórka wielopoziomowa (MLC) to element pamięci, który może przechowywać więcej niż jeden bit informacji.
MP — przetwarzanie wieloprocesorowe
Modem — DSL, przewód lub inne rodzaje sprzętu podłączone do punktu dostępu/routera oraz linia zewnętrzna prowadząca do dostawcy usług internetowych.
Płyta główna — płyta, do której podłącza się główne komponenty komputera.
mSATA — Mini-SATA to rodzaj konstrukcji urządzeń SATA zwykle stosowany w laptopach lub innych systemach małych rozmiarów.
MTBF — Mean Time Between Failures(MTBF) to średni czas między awariami systemu.
Pamięć Flash typu NAND — rodzaj nieulotnej pamięci masowej komputera.
NDA — porozumienie o zachowaniu poufności między klientem a firmą Intel.
Nazwa sieci — określana również jako SSID; identyfikuje sieć. Nazwa sieci jest unikatowa i umożliwia kontrolowanie dostępu do danej sieci. Nazwa sieci może składać się z maksymalnie 32 znaków i jest uwzględniana wielkość znaków.
NIC — karta sieciowa (NIC) to element sprzętowy, który umożliwia komputerom komunikowanie się za pośrednictwem sieci.
Pamięć nieulotna — rodzaj pamięci komputera, która może przechowywać zawartość nawet w przypadku braku zasilania.
Mostek północny — inna nazwa MCH.
NVMe — Non-Volatile Memory Express (NVMe) to interfejs umożliwiający oprogramowaniu hosta komunikowanie się z podsystemem pamięci nieulotnej. Interfejs jest zoptymalizowany pod kątem dysków SSD dla przedsiębiorstw i klientów, zwykle dołączony jako interfejs poziomu rejestru do interfejsu PCI Express.
ODD — napęd optyczny (ODD).
ODM — producent oryginalnego urządzenia (ODM) to firma, która wyprodukowała urządzenie sprzedawane przez inną firmę.
OEM — producent oryginalnego wyposażenia (OEM) to firma, która wyprodukowała produkt sprzedawany przez inną firmę.
OHCI — Open Host Controller Interface (OHCI) to interfejs umożliwiający kontrolerowi USB lub FireWire komunikowanie się z systemem operacyjnym.
Uwierzytelnianie otwarte — umożliwia dostęp do sieci każdemu urządzeniu. Jeśli szyfrowanie nie jest włączone w sieci, każde urządzenie znające identyfikator SSID punktu dostępu może uzyskać dostęp do sieci.
OpenGL — Open Graphics Library (OpenGL) to specyfikacja, która definiuje interfejs API do pisania aplikacji do tworzenia grafiki komputerowej 2D lub 3D.
Napęd optyczny — rodzaj napędu, który wykorzystuje laser do odczytu i zapisu danych.
OROM — Option ROM (OROM) to oprogramowanie sprzętowe wykorzystywane przez system BIOS do komunikowania się z urządzeniem sprzętowym.
OS — system operacyjny (OS) to oprogramowanie zarządzające zarówno sprzętem, jak i oprogramowaniem na komputerze.
Parallel ATA — standard IDE, który umożliwia podłączenie urządzeń pamięci masowej, takich jak dyski twarde i dyski optyczne do płyty głównej.
PATA — standard IDE, który umożliwia podłączenie urządzeń pamięci masowej, takich jak dyski twarde.
PBA — zespół płytki drukowanej (PBA) dla płyt serwerowych i komponentów.
PC — komputer osobisty (PC) to komputer używany przez jedną osobę w danej chwili.
PCH — koncentrator kontrolera platformy (PCH).
PCI — Peripheral Component Interconnect (PCI) to magistrala komputerowa, która służy do podłączenia urządzeń do płyty głównej.
PCIe* — PCI Express* to specyfikacja kart rozszerzeń komputera.
Tryb równorzędny — struktura sieci bezprzewodowej, która umożliwia klientom bezprzewodowym komunikowanie się bezpośrednio ze sobą bez korzystania z punktu dostępu.
Urządzenia peryferyjne — element sprzętu komputerowego dodawany do komputera. Zazwyczaj jest opcjonalny i podłączony zewnętrznie.
Piksel — termin graficzny oznaczający element obrazu. Piksel to najmniejsza jednostka, która może być adresowana i mieć nadany kolor lub intensywność. Liczba bitów (8, 16, 24 lub 32) w buforze klatek zazwyczaj oznacza piksel.
Plazmowy — wyświetlacz plazmowy to rodzaj płaskiego wyświetlacza.
PM — część nazwy produktu określonych chipsetów Intel bez zintegrowanej grafiki.
PnP — Plug and Play (PnP) umożliwia dodanie urządzenia do komputera bez konieczności zmiany konfiguracji lub instalacji sterowników urządzenia.
POST — Power-On Self-Test (POST) to termin oznaczający sekwencję przed uruchomieniem komputera.
Zarządzanie energią — sposób oszczędzania energii przez komputer polegający na wyłączeniu niektórych komponentów komputera, gdy nie są używane.
Preambuła — termin używany w telekomunikacji do opisania wprowadzenia do wiadomości lub nagłówka.
Sieć preferowana — jedna ze skonfigurowanych sieci. Sieci takie znajdują się na liście Preferowane sieci na karcie Sieci bezprzewodowe okna dialogowego Właściwości połączenia sieci bezprzewodowej (w środowisku systemu Windows* XP).
Procesor — komponent komputera, który interpretuje wszystkie instrukcje.
Identyfikator procesora — narzędzie do identyfikacji procesorów Intel® identyfikuje procesor w systemie komputerowym.
Informacje o produkcie — dokument zawierający opis, zalety, funkcje i wymagania systemowe produktu.
Profil — informacje dotyczące danych i konfiguracji związane z siecią bezprzewodową.
Protokół — zestaw reguł określających sposób przesyłania danych przez kanał komunikacji.
Zasilacz — zasilacz (PSU) to urządzenie zapewniające zasilanie elektryczne.
PXE — Preboot Execution Environment (PXE) to środowisko do rozruchu komputerów za pomocą interfejsu sieciowego niezależnie od urządzeń pamięci masowej danych (takich jak dyski twarde) lub zainstalowanych systemów operacyjnych.
Czterordzeniowy — procesor z czterema niezależnymi rdzeniami w jednym pakiecie.
RAID — Redundant Array of Independent Disks (RAID) to technologia wykorzystująca wiele dysków twardych w celu poprawy wydajności i/lub ochrony.
RAM — pamięć o dostępie swobodnym (RAM) to pamięć systemowa.
Renderowanie — termin graficzny znany również jako rasteryzacja. Renderowanie polega na translacji opisów bazy danych wysokiego poziomu na piksele na ekranie. Obejmuje wiele etapów, w tym: konfigurację, widoczność, mapowanie tekstury, cieniowanie i wygładzanie.
Pamięć rejestrowana — rodzaj modułu pamięci, który ma rejestrację między modułami DRAM a kontrolerem pamięci systemowej. Pamięć rejestrowana, nazywana również pamięcią buforowaną, jest bardziej stabilna niż pamięć niebuforowana, ale również droższa. Pamięć rejestrowana jest stosowana głównie w serwerach i stacjach roboczych.
RFID — identyfikacja radiowa (RFID) to metoda przechowywania danych identyfikacyjnych w obiektach i wykorzystywania fal radiowych do pobierania danych.
RMA — autoryzacja materiału do zwrotu (RMA) odnosi się do procesu, w którym odbiorca produktu organizuje zwrot wadliwego produktu do dostawcy w celu naprawy, wymiany lub otrzymania zwrotu.
Roaming — koncepcja rozszerzenia usług na lokalizację geograficzną, która jest poza obszarem zasięgu geograficznego zapewnianym przez sieć główną.
ROM — pamięć tylko do odczytu to rodzaj pamięci masowej, w której dane są trwale przechowywane i nie mogą zostać usunięte. System BIOS jest zapisany w pamięci ROM.
Router — urządzenie przekazujące dane między różnymi sieciami.
SATA — Serial ATA (SATA), następca standardu ATA. Interfejs między urządzeniami pamięci masowej (dyskami twardymi, dyskami optycznymi, SSD) a komputerem zapewnia szybki kabel szeregowy.
SCSI — Small Computer System Interface (SCSI) to zestaw standardów fizycznego łączenia i przesyłania danych między komputerami a urządzeniami, takimi jak dyski twarde.
SDRAM — synchroniczna dynamiczna pamięć o dostępie swobodnym (SDRAM) to rodzaj pamięci zsynchronizowanej z magistralą systemową.
Secure Socket Shell (SSH) — znany również jako protokół Secure Shell. SSH służy do logowania się do innego komputera (na przykład pojedynczej maszyny klastrowej) w ramach bezpiecznego połączenia zdalnego.
Serwer — komputer obsługujący usługę co najmniej jednego komputera lub jednej aplikacji, które są również znane jako klienty.
SFX — rodzaj zasilaczy.
SGX — Intel® Software Guard Extensions (Intel® SGX) to zestaw instrukcji, który zwiększa bezpieczeństwo kodu i danych aplikacji, zapewniając większą ochronę przed ujawnieniem lub modyfikacją. Uzyskaj więcej informacji.
Klucz wspólny — klucz szyfrowania znany tylko odbiorcy i nadawcy danych. Klucz wspólny jest także zwany kluczem wstępnym.
SIMM — moduły Single In-line Memory Modules (SIMM) mają nadmiarowe styki po obu stronach, które wykorzystują 32-bitową ścieżkę danych.
Tryb jednokanałowy — stosowany w przypadku instalacji tylko jednego modułu DIMM lub nierównych pojemności pamięci. Znany również jako tryb asymetryczny.
Jednostronny — moduł pamięci, w którym tylko jedna strona modułu pamięci zawiera kości DRAM.
Logowanie jednokrotne — zestaw funkcji umożliwiających dopasowywania poświadczeń 802.1X do poświadczeń nazwy użytkownika i hasła logowania do systemu Windows na potrzeby połączeń z siecią bezprzewodową.
SLC — komórka jednopoziomowa (SLC) przechowuje 1 bit informacji na komórkę.
S.M.A.R.T. — technologia samodzielnego monitorowania, analizowania i raportowania (SMART) jest przeznaczona dla dysków twardych monitorujących różne wskaźniki niezawodności w celu przewidywania awarii.
SMBIOS — System BIOS (SMBIOS).
SMBus lub SMB — magistrala zarządzania systemem to dwuprzewodowa magistrala do komunikacji o niskim obciążeniu (przekazywanie zegara, danych i instrukcji) na płycie głównej komputera.
SMTP — Simple Mail Transfer Protocol, protokół wysyłania wiadomości e-mail między serwerami.
SO-DIMM — moduł Small Outline Dual In-line Memory Module (SO-DIMM) jest o około połowę mniejszy od standardowego modułu DIMM. Ta pamięć jest często stosowana w małych systemach, takich jak laptopy lub systemy z płytami głównymi Mini-ITX.
Mostek południowy — inna nazwa ICH.
SPD — Serial Presence Detect (SPD) to standardowa metoda automatycznego dostępu do informacji o module pamięci komputera. SPD jest funkcją sprzętową pamięci, która umożliwia komputerowi poznanie informacji o aktualnej pamięci i określenie częstotliwości uzyskiwania dostępu do pamięci.
S/PDIF — Sony/Phillips Digital Interface (S/PDIF) to standardowy format pliku do przesyłania cyfrowych sygnałów audio.
Podświetlenie zwierciadlane — dodaje efekt wyróżnionego punktu obiektu, który odpowiada połyskowi jego materiału.
SSD — dysk półprzewodnikowy (SSD).
SSID — identyfikacja zestawu usług (SSID), znana również jako nazwa sieci, służąca do identyfikacji sieci. SSID to unikalna nazwa, która umożliwia kontrolę dostępu do danej sieci. Może składać się z maksymalnie i jest uwzględniana wielkość liter.
sSpec — numer specyfikacji procesora Intel®. To pięciocyfrowy kod alfanumeryczny podany na górze procesora. Zwykle zaczyna się od litery „s”. Określany również jako kod SL lub kod SR.
SWR — standardowy program wymiany gwarancyjnej (SWR). Ta usługa gwarancyjna jest dostępna dla wszystkich członków programu Intel® Technology Provider, a także dla osób niebędących członkami tego programu. Firma Intel wysyła część zamienną po otrzymaniu niedziałającego lub wadliwego produktu objętego usługą gwarancyjną.
System BIOS — inne określenie systemu BIOS.
Magistrala systemowa — inna nazwa magistrali FSB.
TAC — obudowa Thermally Advantage Chassis (TAC).
TB — terabajt (TB) to jednostka pamięci masowej równa 1024 gigabajtom (lub 1 099 511 627 776 bajtom).
Tcase — Tcase oznacza wartość temperatury mierzoną za pomocą termopary wbudowanej na środku rozpraszacza ciepła.
Temperatura aktywacji TCC — temperatura aktywacji Thermal Control Circuit (TCC) to temperatura, przy której procesor sam ograniczy wydajność w celu ochrony.
TCP — Transmission Control Protocol (TCP) to protokół internetowy zapewniający strumień danych od nadawcy do odbiorcy.
TDP — Thermal Design Power (TDP) lub punkt projektowania termicznego to maksymalna ilość energii, jaką musi odprowadzić układ chłodzenia komputera.
TFX — rodzaj zasilacza stosowany w obudowie komputera.
Thermally Advantaged Chassis — obudowa do komputerów umożliwiająca zachowanie określonej wewnętrznej temperatury z określonymi procesorami Intel®.
Rozwiązanie chłodzenia — połączenie radiatora i wentylatora do chłodzenia procesora.
TIM — Thermal Interface Material (TIM) to pasta lub podkładka stosowana między procesorem a radiatorem. Umożliwia lepsze przenoszenie ciepła między rozwiązaniem chłodzenia a procesorem.
TjMax lub Tjunction Max — TjMax różni się od temperatury aktywacji TCC. Przesunięcie TCC względem wartości TjMax określa moment, w którym procesor zaczyna ograniczać wydajność.
Tjunction — Tjunction to synonim temperatury rdzenia. Wartość oblicza się na podstawie sygnału wyjściowego z cyfrowego czujnika termicznego (DTS) za pomocą następującego wzoru:
Tjunction = (Tjunction Max — sygnał wyjściowy DTS)
TPM — Trusted Platform Module (TPM).
TPS — specyfikacja techniczna produktu (TPS) to dokument określający układ płyty, komponenty, złącza, wymagania środowiskowe i inne szczegóły.
Tranzystor — urządzenie stosowane w półprzewodniakch do wzmocnienia lub przełączania sygnałów elektronicznych.
TRIM — umożliwia systemowi operacyjnemu informowanie dysku półprzewodnikowego (SSD) o blokach danych, które nie są już używane.
UHCI — interfejs Universal Host Controller Interface (UHCI) umożliwia kontrolerowi USB 1.0 komunikowanie się z systemem operacyjnym.
UI — interfejs użytkownika (UI) to informacje graficzne, tekstowe i akustyczne prezentowane użytkownikowi przez program komputerowy. Obejmuje również funkcje sterowania programem, takie jak klawisze, ruchy myszą czy wybór opcji na ekranie dotykowym.
UNDI — Universal Network Device Interface (UNDI) to interfejs API dla kart sieciowych.
Pamięć niebuforowana — moduły pamięci, w których nie ma rejestru sprzętowego między kontrolerem pamięci a kośćmi RAM. Pamięć niebuforowana jest przeciwieństwem pamięci rejestrowanej lub buforowanej i zwykle jest stosowana w systemach stacjonarnych.
USB — uniwersalna magistrala szeregowa, Universal Serial Bus (USB) to specyfikacja łączności, która umożliwia automatyczne podłączanie urządzeń peryferyjnych, takich jak skanery, drukarki i karty pamięci do komputera oraz ich automatyczne konfigurowanie.
VBIOS — BIOS wideo.
VCA - Intel® Visual Compute Accelerator.
Zweryfikowano przez firmę Intel® — program między firmą Intel, producentami ODM i dostawcami komponentów do laptopów. Rozszerza możliwości dostosowywania rozwiązań w laptopach na zamówienie.
VGA — Video Graphics Array (VGA) to rozdzielczość wideo 640x480.
BIOS wideo — system BIOS dla sprzętu graficznego.
Maszyna wirtualna (VM) — to zwirtualizowane środowisko serwerowe, w którym może działać system operacyjny gości i oprogramowanie.
Pamięć ulotna — rodzaj pamięci, który wymaga zasilania, aby zachować przechowywane informacje. Po wyłączeniu lub przerwaniu zasilania przechowywane dane zostają utracone.
VRAM — Video RAM to rodzaj pamięci służącej do przechowywania bufora klatek na niektórych kartach graficznych. VRAM jest również nazywany pamięcią wideo lub pamięcią graficzną.
WAN — rozległa sieć komputerowa, Wide Area Network (WAN) to sieć komputerowa, która obejmuje duży obszar geograficzny, na przykład kraj.
WDDM* — Windows* Display Driver Model (WDDM) to architektura sterownika wyświetlania obsługiwana w systemie Microsoft Windows Vista*.
WEP — Wired Equivalent Privacy (WEP) to opcjonalna funkcja IEEE 802.11 stosowana do zapewnienia bezpieczeństwa danych na takim samym poziomie jak w typowej przewodowej sieci LAN. Po włączeniu WEP wszystkie stacje (klienci i punkty dostępu) muszą mieć ten sam klucz WEP. Dostęp do sieci jest odmawiany każdemu, kto nie ma odpowiedniego klucz.
WHQL— Windows* Hardware Quality Labs to proces testowy, który obejmuje przeprowadzenie zestawu testów na sprzęcie lub w oprogramowaniu, a następnie przesłanie wyników do firmy Microsoft* w celu oceny.
Wi-Fi — Wireless-Fidelity to marka technologii bezprzewodowej należąca do firmy Wi-Fi Alliance.
WiMAX — WiMAX, Worldwide Interoperability for Microwave Access jest technologią telekomunikacyjną opracowaną z myślą o wielu sposobach bezprzewodowego przesyłania danych na duże odległości — od połączeń punkt-punkt po pełen dostęp z wykorzystaniem sieci komórkowych.
Klient bezprzewodowy — oprogramowanie sterujące kartą sieci bezprzewodowej.
Brama bezprzewodowa — zob. brama.
WLAN — lokalna sieć bezprzewodowa (WLAN) obejmuje co najmniej dwa komputery połączone bezprzewodowo.
WPA — Wi-Fi Protected Access (WPA) to opcjonalna funkcja IEEE 802.11 stosowana do zapewnienia bezpieczeństwa danych na takim samym poziomie jak w standardowej sieci przewodowej LAN. Zapewnia większe bezpieczeństwo niż WEP dzięki udoskonalonemu szyfrowaniu i uwierzytelnianiu użytkowników.
x86 — zestaw instrukcji dla jednej z najbardziej popularnych architektur procesora.
Bit XD — bit blokady wykonywania.
Technologia XD — funkcja Execute Disable Bit procesorów Intel opracowana w celu zwiększenia ogólnego bezpieczeństwa systemu.
XMP — Intel® Extreme Memory Profile to rozszerzenie JEDEC SPD dla modułów pamięci DIMM DDR3 SDRAM do szyfrowania częstotliwości wykorzystania pamięci.
XOR — cyfrowa brama logiczna do implementacji wyłącznej.
XPDM — Windows XP* Display Driver Model to architektura sterownika wyświetlania obsługiwana w systemie Microsoft Windows 2000 i Microsoft Windows* XP (znana również jako XDDM).
Potrzebujesz pomocy?

Czekamy na Twoją opinię
Podziękowanie