• <Więcej na stronie intel.com

Co to jest tablet?

Autor: John Carmitchel 

W ciągu ostatnich kilku lat dokonano ogromnych postępów w dziedzinie tabletów. Dzięki popularnym tabletom, takim jak iPad*, te płaskie komputery sterowane za pomocą ekranu dotykowego stały się ulubionym narzędziem wielu użytkowników komputerów, ponieważ oferują doskonałe funkcje podczas korzystania z Internetu lub z tysięcy specjalistycznych aplikacji.

Tablety różnią się wydajnością i systemami operacyjnymi. Procesory takie jak Intel® AtomTM zapewniają wystarczającą moc obliczeniową dla obecnej generacji tabletów. Niektóre urządzenia, jak na przykład Motorola Xoom* i Asus Eee Transformer*, są wyposażone w procesory dwurdzeniowe.

Systemy operacyjne tabletów. Większość tabletów używa specjalnego systemu operacyjnego, który został stworzony w celu maksymalnego wykorzystania interfejsu dotykowego. Interfejs ten zapewnia atrakcyjne doznania interaktywne sprawiające, że tablety są tak przyjemne i pożyteczne. Dobry system operacyjny stanowi ważną część doskonałego tabletu.

Popularne systemy operacyjne tabletów obejmują wersję Honeycomb* systemu Google Android*, mobilne wersje systemów Windows 7* i XP* oraz system iOS* iPada firmy Apple. Wszystkie te systemy cechują się odrębnymi zaletami i wadami, a także oferują własne sklepy z aplikacjami, które rozszerzają możliwości tabletów. 

Dostępne są różne rodzaje aplikacji — od gier po specjalistyczne edytory tekstu, a nawet instrumenty. Ogólnie rzecz biorąc, aplikacje wykorzystują ekran dotykowy tabletu w celu zapewnienia funkcji, których użytkownik nie może uzyskać na typowym komputerze. Ekran dotykowy to bardzo intuicyjny system sterowania. Z tego powodu producenci tabletów dążą do zapewnienia łatwo dostępnych systemów operacyjnych i aplikacji, aby z tabletu korzystało się inaczej niż z laptopa lub netbooka.

Klawiatury i stacje dokujące. Pomimo tego zdarzają się sytuacje, w których tablet może skorzystać z podłączenia klawiatury lub stacji dokującej wyposażonej w klawiaturę. Choć możliwe jest pisanie na ekranie tabletu, znacznie łatwiej jest to robić za pomocą podłączonej klawiatury.

Tablety takie jak Asus Eee Transformer mają opcjonalne stacje dokujące z wbudowanymi klawiaturami, które trzeba kupić, ale umożliwiają przekształcenie tabletu w netbooka ze wszystkimi funkcjami. Także firma Apple sprzedaje opcjonalną klawiaturę dla iPada.

Kamery. Większość tabletów obecnej generacji ma także kamery przednie i tylne. Ułatwiają one korzystanie z aplikacji do wideokonferencji i szybkie robienie zdjęć w wysokiej rozdzielczości. Jest to kolejna cecha odróżniająca tablety od tradycyjnych komputerów. Ponieważ tablety są płaskie i przenośne, wbudowana kamera może być doskonałą funkcją.

Nowsze tablety mają wiele zaawansowanych aplikacji umożliwiających skorzystanie z tej funkcji. Tablety zapewniają idealny sposób przeglądania Internetu, czytania e-książek i grania w gry. Tablety to komputery do codziennego użytku, choć dostępne są także profesjonalne aplikacje (szczególnie dla lekarzy i prawników). Urządzenia te mogą być bardzo atrakcyjne i użyteczne, szczególnie biorąc pod uwagę spadek cen poniżej 400 USD oraz stałe wydłużanie listy funkcji oferowanych przez nowoczesne tablety.


 

Filmy

Wywiady