• <Więcej na stronie intel.com
Masthead Light

Co to jest pamięć RAM komputera?

Jeżeli szybkość komputera (lub raczej jej brak) nie zachwyca, może to oznaczać, że ilość pamięci RAM nie jest adekwatna do potrzeb. Być może komputer ma już 2-4 lata, co może oznaczać, że jego procesor jest zbyt wolny, aby poradzić sobie z dzisiejszymi, bardziej wymagającymi zadaniami. Jeśli nie raz zdarzyło Ci się przebierać nogami w oczekiwaniu na wykonanie przez komputer powierzonego mu zadania, prawdopodobnie nadszedł czas, aby pomyśleć o jego zmianie. Aby uzyskać pomoc, skorzystaj z Wyszukiwarki produktów firmy Intel i znajdź komputer idealnie dobrany do Twoich potrzeb.


Jak działa pamięć RAM komputera i laptopa

RAM to skrót od angielskiego Random Access Memory i oznacza pamięć o dostępie swobodnym. Ale co to tak naprawdę oznacza? Pamięć RAM to w istocie pamięć krótkotrwała komputera, w której przechowywane są dane niezbędne do pracy procesora. Danych tych nie należy mylić z danymi długotrwałymi, zapisanymi na dysku twardym komputera i pozostającymi tam nawet po jego wyłączeniu. Ilekroć uruchamiasz grę zapisaną na dysku komputera lub odtwarzasz strumieniowo film umieszczony w Internecie, wszystkie dane wymagane przez procesor do ich przetworzenia zapisywane są w pamięci RAM. Takie rozwiązanie zapewnia procesorowi szybki dostęp do danych potrzebnych w określonym momencie. Gdy wyłączysz grę, przerwiesz lub zakończysz oglądanie filmu i zamkniesz go, procesor nie będzie już potrzebował tych danych i zastąpi je danymi kolejnego zadania, jakie mu powierzysz. Ilość pamięci RAM niewystarczająca do właściwej pracy procesora może spowolnić komputer. Jeżeli procesor chce zapisać więcej danych niż mieści się w pamięci RAM, musi pracować z wykorzystaniem dysku twardego lub połączenia internetowego, aby po raz kolejny pobierać pożądane informacje. To tak jakbyśmy próbowali zabrać ze sobą więcej piłek tenisowych niż jesteśmy w stanie unieść — w efekcie więcej czasu spędzimy na zbieraniu ich z kortu niż na samej grze.


Jak działa procesor komputera

Procesor odpowiada za zdolność komputera do „myślenia”, analogicznie do świadomych obszarów ludzkiego mózgu. Im szybciej potrafisz rozwiązać równanie, przeczytać ze zrozumieniem treść książki, zrozumieć dowcip lub właściwie pokierować swoim ciałem podczas uprawiania sportu, tym potężniejszy jest Twój mózg. Procesory działają w ten sam sposób. Im większa jest ich wydajność, tym szybciej będą one wykonywać powierzone im zadania w oparciu o dane (gier, filmów, aplikacji itp.), zapisane na dysku lub w sieci. Wraz z pamięcią RAM procesor komputera tworzy nierozłączny duet. Pamięć RAM działa niczym pamięć krótkotrwała. Po uderzeniu się w głowę i utracie pamięci krótkotrwałej (pamięci RAM) nie był(a)byś w stanie przypomnieć sobie jakichkolwiek wydarzeń, które miały miejsce wcześniej niż kilka sekund temu, jednak Twój mózg nadal byłby w stanie funkcjonować całkowicie normalnie. Pomyśl jednak, jakie trudności napotykałby Twój mózg (i Twój procesor) bez dostępu do pamięci...


Większa wydajność niższym kosztem

Urządzenia, które możesz znaleźć obecnie na rynku — komputery All-in-One, laptopy i urządzenia Ultrabook™ — niższym kosztem dostarczą Ci znacznie wyższą wydajność, niż mogłoby się wydawać. Jeśli wahasz się, czy kupić nowy komputer, obejrzyj wyjątkowo wydajne urządzenia, jakie są obecnie dostępne na rynku. To, co zobaczysz, miło Cię zaskoczy.

Gotowi na zmianę?

Kup urządzenie Ultrabook™

 • ASUS TAICHI* 21

  Komputer jest wyposażony w dwa wyświetlacze i oferuje wydajność notebooka w razie zapotrzebowania na większą moc i wygodę tabletu w pozostałych przypadkach.

 • Dell XPS* 12

  Częściowo laptop. Częściowo tablet. Jest to konwertowalny laptop o 12-calowym ekranie dotykowym, który łączy w sobie atrakcyjność tabletu dotykowego wyposażonego w system Windows 8 z mocą i wydajnością komputera Ultrabook™.

 • Lenovo IdeaPad* Yoga

  Pracuj w trybie laptopa. Trzymaj rękę na pulsie w trybie tabletu. Pokaż, co masz, w trybie namiotu. Zaprezentuj go w trybie podstawki.

 • Sony VAIO* Duo 11

  Połączenie największych zalet — laptopa Full HD i tabletu dotykowego. Wszystko w kompaktowej, przenośnej konstrukcji stworzonej do podróżowania.

 • Acer Aspire S7*

  Najcieńszy i najlżejszy komputer Ultrabook firmy Acer. Przeznaczony do poznawania samego siebie od nieznanej strony.

Filmy