Co to jest pamięć RAM komputera?

Aby uzyskać pomoc, skorzystaj z Wyszukiwarki produktów firmy Intel i znajdź komputer idealnie dobrany do Twoich potrzeb.

Jak działa pamięć RAM komputera i laptopa
RAM to skrót od angielskiego Random Access Memory i oznacza pamięć o dostępie swobodnym. Ale co to tak naprawdę oznacza? Pamięć RAM to w istocie pamięć krótkotrwała komputera, w której przechowywane są dane niezbędne do pracy procesora. Danych tych nie należy mylić z danymi długotrwałymi, zapisanymi na dysku twardym komputera i pozostającymi tam nawet po jego wyłączeniu. Ilekroć uruchamiasz grę zapisaną na dysku komputera lub odtwarzasz strumieniowo film umieszczony w Internecie, wszystkie dane wymagane przez procesor do ich przetworzenia zapisywane są w pamięci RAM. Takie rozwiązanie zapewnia procesorowi szybki dostęp do danych potrzebnych w określonym momencie. Gdy wyłączysz grę, przerwiesz lub zakończysz oglądanie filmu i zamkniesz go, procesor nie będzie już potrzebował tych danych i zastąpi je danymi kolejnego zadania, jakie mu powierzysz. Ilość pamięci RAM niewystarczająca do właściwej pracy procesora może spowolnić komputer. Jeżeli procesor chce zapisać więcej danych niż mieści się w pamięci RAM, musi pracować z wykorzystaniem dysku twardego lub połączenia internetowego, aby po raz kolejny pobierać pożądane informacje. To tak jakbyśmy próbowali zabrać ze sobą więcej piłek tenisowych niż jesteśmy w stanie unieść — w efekcie więcej czasu spędzimy na zbieraniu ich z kortu niż na samej grze.

Jak działa procesor komputera
Procesor odpowiada za zdolność komputera do „myślenia”, analogicznie do świadomych obszarów ludzkiego mózgu. Im szybciej potrafisz rozwiązać równanie, przeczytać ze zrozumieniem treść książki, zrozumieć dowcip lub właściwie pokierować swoim ciałem podczas uprawiania sportu, tym potężniejszy jest Twój mózg. Procesory działają w ten sam sposób. Im większa jest ich wydajność, tym szybciej będą one wykonywać powierzone im zadania w oparciu o dane (gier, filmów, aplikacji itp.), zapisane na dysku lub w sieci. Wraz z pamięcią RAM procesor komputera tworzy nierozłączny duet. Pamięć RAM działa niczym pamięć krótkotrwała. Po uderzeniu się w głowę i utracie pamięci krótkotrwałej (pamięci RAM) nie był(a)byś w stanie przypomnieć sobie jakichkolwiek wydarzeń, które miały miejsce wcześniej niż kilka sekund temu, jednak Twój mózg nadal byłby w stanie funkcjonować całkowicie normalnie. Pomyśl jednak, jakie trudności napotykałby Twój mózg (i Twój procesor) bez dostępu do pamięci.

Większa wydajność niższym kosztem
Urządzenia, które możesz znaleźć obecnie na rynku – komputery All-in-One, laptopy i urządzenia 2w1 – niższym kosztem zapewnią Ci znacznie wyższą wydajność, niż mogłoby się wydawać. Jeśli wahasz się, czy kupić nowy komputer, obejrzyj wyjątkowo wydajne urządzenia, jakie są obecnie dostępne na rynku. To, co zobaczysz, miło Cię zaskoczy.

Odkryj urządzenia z procesorami Intel

Uwolnij swoją kreatywność i wzbogać swoje cyfrowe życie dzięki urządzeniom wyposażonym w technologie Intel® i zoptymalizowanym pod ich kątem.

Urządzenia 2w1

Uzyskaj zarówno potężny laptop z ekranem dotykowym, jak i ultracienki, odłączany tablet, który można przekształcić tak, aby pasował do sposobu pracy i zabawy na urządzeniach 2w1 z procesorami Intel.

Więcej informacji

Komputery All-in-One (AIO)

Odkryj konstrukcje oszczędzające miejsce, które zapewniają niesamowitą wydajność i są wyposażone w ekran dotykowy, w najnowszych komputerach All-in-One (AIO) z procesorami Intel® Core™.

Więcej informacji

Komputery stacjonarne

Komputery stacjonarne z procesorami Intel, począwszy od urządzeń o wymiarach kieszonkowych, a skończywszy na wysoko wydajnych wieżach, zapewniają mniej czekania, a więcej działania.

Więcej informacji

Laptopy

Przenieś swoją produktywność, kreatywność i rozrywkę na wyższy poziom dzięki laptopom najnowszej generacji z procesorami Intel® Core™.

Więcej informacji

Minikomputery

Pełna moc w niewielkiej obudowie. Minikomputer Intel® to moc komputera stacjonarnego i nowe możliwości w najciaśniejszych miejscach.

Więcej informacji