Wybór najlepszego laptopa do produkcji muzycznej

Wybierz idealnego laptopa i niech Twoje muzyczne marzenia staną się rzeczywistością.

Dzięki cyfrowemu oprogramowaniu audio na stanowisku pracy, odpowiedni laptop może tworzyć lub nagrywać utwory muzyczne o profesjonalnej jakości1.

Nagrywasz gitarę basową? Hip-hop? Kwartet smyczkowy? Obecnie możesz wyprodukować niemal każdy gatunek muzyczny używając laptopa. Co prawda każdego laptopa można wykorzystać do produkcji muzycznej, lecz im wyższe masz ambicje, tym surowsze muszą być Twoje kryteria wyboru komputera do takiego zadania.

Po pierwsze musisz pomyśleć, w jaki sposób ten laptop będzie Ci służył w kwestiach muzycznych. Następnie sprawdzimy podstawowe opcje i określimy najważniejsze oprogramowanie, a także urządzenia peryferyjne.

Nagrywanie, produkcja/komponowanie czy wykonywanie?

Muzycy korzystają z laptopów na różne sposoby. Wielu z nich stosuje tradycyjne podejście, czyli nagrywa ścieżki z mikrofonów i instrumentów, a następnie miksuje je, żeby stworzyć produkt końcowy. Muzycy hip-hopowi, popowi i EDM, zwykle produkują większość dźwięków tylko na laptopie. Programują dźwięki w sekwencerze, jak i odtwarzają je na podłączonych do komputera klawiaturze MIDI lub panelu dotykowym. Ponadto jednak nagrywają przez mikrofon wokale i inne dźwięki, a potem miksują je z wygenerowanymi komputerowo ścieżkami audio. Często dodają do tego również fragmenty nagrań innych artystów. DJ-e zazwyczaj robią wszystkie wyżej wymienione rzeczy. Używaj laptopów także jako urządzeń do wykonywania muzyki, najczęściej uruchamiając wszystko sterownikiem wyposażonym w panel dotykowy oraz paroma dyskami na gramofon, wykorzystywanymi do skreczów.

Każde z tych zastosowań korzysta z pakietów oprogramowania, które nazywają się cyfrowymi stacjami roboczymi (DAW). Niektóre z nich są stworzone bardziej z myślą o nagrywaniu, a inne o wytwarzaniu muzyki na laptopie. Oto świetny poradnik odnośnie wyboru DAW.

Folkowa wokalistka, które chce nosić ze sobą laptopa do stacji metra w celu nagrania koncertów, ma inne potrzeby od producenta chcącego sklejać hip-hopowe bity w domowym studio. Dlatego na początek należy określić wymagania swojej pracy. Czy przenośność jest ważna? Czy Twoje produkcje będą względnie proste, czy złożone? Czy będziesz używać laptopa podczas występów na żywo?

Rozmiar ekranu

Ekran determinuje rozmiar Twojej wizualnej przestrzeni roboczej, dlatego jest istotny. Im bardziej złożone są Twoje produkcje, tym więcej jej potrzebujesz. Niemal każdy laptop ma ekran, który pozwoli Ci na wygodne monitorowanie od 6 do 10 ścieżek muzycznych. Spróbuj jednak zarządzać na małym ekranie 30 ścieżkami — to niemal niemożliwe.

  • Mniejsze ekrany (10-13 cali przekątnej) łatwo zmieszczą się plecaku. Do podstawowego nagrywania i miksowania wystarczy mały wyświetlacz.
  • Laptopy o średnich ekranach (14-16 cali) z reguły stanowią równowagę pomiędzy mobilnością a wydajnością.
  • Z kolei duże laptopy (17-18 cali) są świetne dla producentów muzycznych, którzy muszą śledzić równocześnie tuziny ścieżek dźwiękowych. To norma dla produkcji hip-hopowych, popowych i elektronicznej muzyki tanecznej.

   Mobilność

Mniejszy model jest zwykle lepszym rozwiązaniem dla osób korzystających z laptopa do nagrań na żywo lub występów. Łatwiej się go przenosi i zajmuje mniej miejsca na scenie. Przy takich zastosowaniach należy też wziąć pod uwagę żywotność baterii. W domach i klubach nie jest to ważne, ponieważ pod ręką są gniazda elektryczne. Nagrywanie mobilne to jednak zupełnie inna bajka. Ponadto jeśli laptop ma służyć Ci do występów lub nagrywania w klubach, warto zaopatrzyć się w model z podświetlaną klawiaturą.

Mac czy Windows?

MacBooki są szybkie i niezawodne. Na ryku są jednak laptopy Windows o podobnej mocy, a zwykle ich ceny są przystępniejsze. Twój wybór powinien zależeć od dwóch czynników: budżetu i preferowanego oprogramowania. Zwróć uwagę na to, że profesjonalne studia muzyczne najczęściej korzystają z Maców. Dlatego jeśli planujesz współpracę z zawodowymi studiami (nagrywanie kilku ścieżek w dużych pomieszczeniach lub zatrudnienie zawodowca do zmiksowania czy zmasterowania Twoich nagrań), lepiej zdecydować się na niego. Zaznaczmy jednak, że pliki audio z maszyn na Windowsie można przesłać do systemu operacyjnego Mac, i odwrotnie.

Więcej szczegółów znajdziesz w naszym artykule PC czy Mac ›

Procesor

Procesor (CPU) jest sercem komputera, a produkcja muzyczna może go bardzo obciążyć. Dlatego wybierz najlepszy i najzdolniejszy procesor, na jaki Cię stać, bo jego późniejsze ulepszenie może być niemożliwe. Im bardziej skomplikowane produkcje, tym istotniejszy jest CPU. Miksowanie utworu z 30 ścieżkami, wieloma samplami instrumentów i szeregiem cyfrowych efektów dźwiękowych, to zadanie dla potężnego komputera.

Pamiętaj o dwóch kryteriach wydajności procesora. Po pierwsze, liczba rdzeni. Każdy rdzeń potrafi przetwarzać dane niezależnie, dlatego im masz ich więcej, tym większa moc obliczeniowa. Do produkcji muzycznej najlepiej wybrać procesor quad-core. Kolejne kryterium to prędkość zegara procesora. Zwykle wynosi ona od 2,4 do 4,2 GHz. Im szybciej, tym lepiej.

Najczęściej mniejsze laptopy mają słabsze procesory, ale nie zawsze.

Pamięć RAM

Pamięć RAM, lub pamięć o dostępie swobodnym, przechowuje tymczasowo dane i programy, gdy komputer jest włączony. Im bardziej złożony program, tym więcej potrzebuje pamięci RAM.

Do produkcji muzycznej potrzeba co najmniej 8 GB RAM, a najlepiej 16 GB. Szczególnie, jeśli pracujesz z wieloma nagranymi ścieżkami, instrumentami wirtualnymi lub stosujesz na ścieżkach wiele efektów. Na szczęście RAM to jeden z tych elementów komputera, które najłatwiej rozbudować. Pamiętaj jednak, że każdy laptop ma swoje ograniczenia. Najlepiej wybrać taki, który może pomieścić przynajmniej 16 GM pamięci RAM.

Pamięć masowa: HDD czy SSD?                                                                                    

Pliki audio zajmują dużo przestrzeni w pamięci masowej. Przykładowo, zaledwie jeden skomplikowany utwór może z łatwością osiągnąć rozmiar 1 GB. Dlatego warto mieć co najmniej 1 TB dostępnej pamięci masowej.

Inną kwestią jest jej uporządkowanie. Do wyboru masz konwencjonalny dysk twardy (HDD) z co najmniej jednym wewnętrznym dyskiem obrotowym, napęd półprzewodnikowy (SSD) bez żadnych ruchomych elementów lub zewnętrzny dysk twardy łączący się z laptopem przez USB.

Napęd SSD odczytuje i zapisuje dane o wiele szybciej niż HDD, jest cichszy i bardziej niezawodny. Jednakże jego jeden GB kosztuje zwykle pięć razy tyle, co jeden GB dysku twardego. Jeśli Twój laptop na to pozwoli, najlepszym rozwiązaniem jest 128 lub 256 GB SSD, plus 1 TB HDD. W ten sposób włączanie i wgrywanie programów z SSD jest niezwykle szybkie, a dodatkowo HDD daje Ci mnóstwo pamięci masowej do przechowywania Twoich plików muzycznych.

Innym rozwiązaniem jest przechowywanie plików na dysku zewnętrznym, a przynajmniej tych archiwalnych. Metoda ta wprowadza nieco komplikacji, lecz w razie potrzeby pozwala Ci dodać więcej pamięci masowej. Ponadto możesz zdecydować się dzięki niej na mniejszy i cieńszy komputer.

Porty

Do połączenia laptopa z mikrofonami, instrumentami i innym sprzętem audio, potrzebny Ci będzie interfejs audio łączący się z laptopem przez port USB. Produkując muzykę bezpośrednio na laptopie, wejście USB będzie Ci potrzebne również do podłączenia klawiatury, paneli MIDI (do wystukiwania rytmów) i sterowników DJ-skich. Wielu zawodowych muzyków rezygnuje ze sterowania nagrywaniem i miksowaniem za pomocą myszy. Wolą bowiem sterowników dających łączność fizyczną, tak jak konsoleta mikserska.

Laptopy mają co najmniej dwa porty USB. Ty możesz jednak potrzebować ich więcej, szczególnie do podłączenia klawiatury, myszy lub dysku zewnętrznego. Każdy port USB można poszerzyć poprzez podłączenie huba USB, ale to dodatkowy element sprzętu do przenoszenia dla użytkowników mobilnych.

Wejścia na głośniki/słuchawki

Co ciekawe, te funkcje nie mają dużego znaczenia w przypadku laptopów do produkcji muzycznej. Wbudowane w laptopach głośniki to urządzenia bardzo słabej jakości. Służą wyłącznie w sytuacjach, w których nie mamy opcji słuchania przez coś innego. Nic nie zabrzmi na nich dobrze. Jeśli podejmiesz próbę uzyskania dobrego brzmienia Twoich miksów bazując na nich, prawdopodobnie będzie ono dziwne po odtworzeniu na dobrych głośnikach. Możesz skorzystać z wbudowanego w laptopie wejścia na słuchawki. Niestety, w większości przypadkach połączony z nimi wzmacniacz jest niskiej jakości i może nieco zepsuć wychodzące brzmienie.

Na szczęście większość interfejsów audio ma zarówna wejścia słuchawkowe, jak i złącza pozwalające podłączyć zestaw wysokiej jakości odsłuchów, które pozwolą Ci stworzyć świetnie brzmiące miksy. Czyż bowiem nie jest szaleństwem poświęcanie godzin na wybór właściwego laptopa i setek godzin na produkcję fragmentu muzyki, tylko po to, by odsłuchiwać jej na słabych głośnikach?

Ostateczne ścieżki

Po wyborze najlepiej dopasowanych do Twoich potrzeb laptopa, interfejsu audio i oprogramowania DAW, możesz śmiało tworzyć profesjonalne produkcje muzyczne. Właściwie to większość muzyki puszczanej w radio, powstała wyłącznie za pomocą takiego arsenału. Teraz pozostaje Ci tylko dodać własną kreatywność i wyobraźnię.

Doświadcz korzyści płynących z pracy z urządzeniami z procesorami Intel

Urządzenie 2 w 1

Urządzenia 2 w 1 z procesorami Intel® Core™ łączą w sobie wydajność laptopów i nadzwyczajną mobilność, w postaci eleganckiego i wąskiego urządzenia. Szeroka gama przemyślanych, stylowych konstrukcji i rozmiarów ekranu sprawia, że każdy może znaleźć urządzenie 2w1 z procesorem Intel dopasowane do jego stylu życia.

Więcej informacji

Komputer All-in-One

Komputer All-in-One z procesorem Intel® łączy najlepsze cechy wszystkich urządzeń w praktycznej konstrukcji. Cały komputer stacjonarny jest umieszczony w eleganckim i wydajnym urządzeniu.

Więcej informacji

Komputery stacjonarne

Komputery stacjonarne wyposażone w procesory Intel są dostępne w wielu różnych konstrukcjach spełniających wszystkie potrzeby, od kieszonkowych urządzeń po wydajne komputery w obudowie tower. Najnowsze komputery stacjonarne obsługują przechowywanie, tworzenie i udostępnianie najbardziej wymagającej zawartości.

Więcej informacji

Laptopy

Skorzystaj z przenośnych funkcji laptopów wyposażonych w nowe procesory Intel® Core™. Spełniają zapotrzebowanie na moc i szybkość działania, aby zapewnić produktywność, kreatywność i rozrywkę na wyższym poziomie.

Więcej informacji

Informacje o produktach i wydajności

1

Cechy i zalety technologii Intel® zależą od konfiguracji systemu i mogą wymagać obsługującego je sprzętu, oprogramowania lub aktywacji usług. Wydajność może różnić się od podanej w zależności od konfiguracji systemu. Żaden produkt ani komponent nie jest w stanie zapewnić całkowitego bezpieczeństwa. Więcej informacji można uzyskać od sprzedawcy lub producenta systemu bądź na stronie https://www.intel.pl.