Najlepsze laptopy do edycji zdjęć

Wymagający twórcy potrzebują właściwego laptopa do obsługi mocnego oprogramowania do edycji zdjęć.

Znajdź laptopa, który pozwoli Ci na wykorzystanie pełnego potencjału Twojego oprogramowania do edycji zdjęć.1

Zdolni fotografowie i zawodowi projektanci graficzni wiedzą, że zrobione zdjęcie to wciąż daleka droga do ukończenia ich pracy. Stworzenie przykuwających uwagę obrazów wymaga przynajmniej odrobinę czasu spędzonego z komputerowym oprogramowaniem do edycji zdjęć. Chyba już nikt, w tym amatorscy entuzjaści fotografii robiący zdjęcia smartfonami, nie pokazuje swoich fotografii światu bez jakichkolwiek upiększeń. Jednak oprogramowanie do edycji zdjęć daje z siebie wszystko dopiero w rękach kreatywnych zawodowców z wyższego szczebla. Niedoskonałości odzierające zdjęcia z ich mocy i realności da się poprawić. Można dodać unikatowe elementy, które dadzą cechy z innego świata i zmienią sposób reakcji na zdjęcie osoby, miejsca lub przedmiotu.

Niezależnie od Twoich celów, najbardziej zaawansowane oprogramowanie do edycji zdjęć osiągnie pełen kreatywny potencjał dopiero po połączeniu go z odpowiednim sprzętem. Rynek oferuje mnóstwo takich programów, więc aby wybrać spośród wielu dobrych możliwości, musisz rozważyć szereg czynników. Wybór sprzętu również niesamowicie się rozwinął. Szukający urządzenia do edycji fotografowie i artyści graficzni, muszą rozważyć jego funkcjonalność i czy efekty jego pracy spełnią ich oczekiwania.

Zanik przewagi komputerów stacjonarnych nad laptopami
Nawet jeśli świeżo upieczeni użytkownicy oprogramowania do obróbki zdjęć pamiętają czasy, kiedy do wykonania tego zadania liczyły się tylko komputery stacjonarne. Jednak obecnie nowe modele laptopów mają prędkość i pamięć masową, które pozwalają im rywalizować z komputerami stacjonarnymi z najwyższej półki. Są więc odpowiednie dla każdego, kto musi wykonać edycję w terenie, w różnych lokalizacjach lub u klientów czy kolegów z pracy.

Mają one wbudowane monitory o wysokiej rozdzielczości (do Ultra HD 4K), które zapewniają zapierające dech w piersi kolory, kontrasty i inne szczegóły niezbędne wytrawnym edytorom zdjęć. Krótko mówiąc, nowoczesne laptopy mają wszystkie zalety zaawansowanej obróbki zdjęć na komputerze stacjonarnym, umieszczone w lekkim opakowaniu i wadze zaledwie 1,5-2 kg.

Laptopy dają więcej możliwości niż tablety
Wraz z mniejszą powszechnością komputerów stacjonarnych, laptopy mogą wydawać się oczywistym wyborem dla artystów-grafików i fotografów. Sprawa wygląda inaczej w przypadku tabletów. O ile granica pomiędzy tabletami z najwyższej półki i laptopami zanika, należy liczyć się z szeregiem ważnych czynników, jeśli kluczowe są dla Ciebie jakość zdjęcia i jego siła rażenia.

Laptopy są przede wszystkim większe i mają większe możliwości technologiczne, przy których tablety wydają się nieefektywnymi i ograniczonymi urządzeniami. Mają one również kompletne klawiatury, zdolność podłączenia zewnętrznych dysków twardych, wypalarek płyt i większych ekranów, co zostawia więcej miejsca na paski kontrolne oraz menu oprogramowania do edycji.

Te wszystkie czynniki mogą być oczywiście ważne, lecz kluczową różnicą pomiędzy laptopami a tabletami jest zdolność tych pierwszych do obsługi pełnych wersji profesjonalnego oprogramowania do edycji zdjęć, takich jak Adobe Photoshop*, Adobe Lightroom*, Corel PHOTO-PAINT* lub popularne darmowe programy, np. GIMP.

Nawet te najlepsze tablety nie zapewnią edytorom zdjęć tak szerokiej funkcjonalności. Przykładowo, większość urządzeń mobilnych potrafi przejrzeć i dokonywać lekkiej edycji wyłącznie plików JPEG i PNG. To oczywiście wystarczy do robienia zdjęć z wakacji, ale rasowi graficy wolą pracować z surowymi plikami o wysokiej rozdzielczości. Pozwalają im one na obróbkę obrazów z wieloma szczegółami. Wyższy poziom wtajemniczenia graficznego wymaga laptopa zdolnego obsłużyć oprogramowanie do obróbki zdjęć o pełnym zakresie możliwości, pozwalającego fotografom lub artystom-grafikom na obranie każdej kreatywnej ścieżki.

Coraz mniejsza przepaść pomiędzy Mac OSX a Windows* 10
Jeszcze do niedawna OSX działający na komputerach Mac, był uważany za domyślny wybór dla każdego, kto szuka najwyższego poziomu edycji zdjęć. Graficy woleli zapłacić więcej za piękny design, niesamowitą rozdzielczość ekranu, doskonałą stabilność i bezpieczeństwo.

Apple MacBook Pros* wciąż jest głównym wyborem dla większości zaawansowanych komputerów do obróbki zdjęć, lecz Windows* 10 skutecznie depcze mu po piętach. Ten system operacyjny kosztuje zdecydowanie mniej niż Mac, a oferuje takie same możliwości.

Oba systemy oferują intuicyjne, mocne i łatwe w obsłudze laptopy, które są w stanie obsłużyć popularne aplikacje, takie jak Adobe Creative Suite i Microsoft* Office. Urządzenia te mają procesory Intel® Core™, zapewniające moc niezbędną wysokiej jakości oprogramowaniu. Ponadto oferują one szeroką gamę konfiguracji, np. MacBook Pro Air* i komputery 2 w 1 na Windows* 10.

Ekran: rozmiar ma znaczenie (rozdzielczość też)
Zalecenie: 15 cali, 1920 x 1080 p, matowe wykończenie

Wyświetlacz laptopa to w przypadku edycji zdjęć zarówno płótno do tworzenia, jak i panel sterowania.
Twórcy używający mniejszych urządzeń zadowolą się wysokiej jakości wyświetlaczami 13-calowymi, jak te w MacBooku Pro Retina oraz poddającemu się konwersji Microsoft Surface Pro*. Ogólnie jednak 15-calowy ekran to minimum dla osób zajmujących się wymagającą obróbką zdjęć na większych urządzeniach. Ekrany 17-calowe mogą wyeliminować potrzebę zewnętrznego wyświetlacza, lecz mogą okazać się zbędne.

Z kolei matowe i antyrefleksyjne ekrany zmniejszają zmęczenie oczu oraz wizualne rozpraszacze, niezależnie od wielkości wyświetlacza.

Jeśli zaś chodzi o rozdzielczość, punktem wyjściowym jest 1920 x 1080 pikseli. Zapewniają one jakość full HD i zwykle są wystarczające do minimalnych potrzeb. Wymagający fotografowie i artyści-graficy z reguły celują w wyższe rozdzielczości — 2560 x 1600 p, 3200 x 1800 p, a nawet 4K Ultra HD.

Ekrany dotykowe nie są niezbędne do edycji zdjęć. Jednakże przydają się twórcom wolącym pracować rysikami na podlegającym konwersji urządzeniom 2w1 lub peryferyjnym panelom rysowniczym, takim jak popularny Bamboo* firmy Wacom.

Procesor: tyle mocy, ile się da
Oprogramowanie do edycji zdjęć wymaga wielkich mocy obliczeniowych. Są dwa sposoby klasyfikowania procesorów: liczba rdzeni (fizycznych lub wirtualnych) i częstotliwość w GHz (prędkość zegara procesora).

Obie cechy są istotne, lecz to na podstawie rdzeni najlepiej obliczy się moc i zdolność do pracy. Więcej rdzeni, to więcej mocy. Jeśli zatem liczy się jakość obrazu, dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w jak najbardziej wydajny procesor, na jaki Cię stać.

Pomimo że prędkość zegara jest czynnikiem drugorzędnym, nie można go zlekceważyć. Im wyższa jest jego częstotliwość, tym lepiej działa układ scalony. Do edycji zdjęć potrzebne są procesory w przedziale co najmniej od 2,5 do 3,5 GHz.

Karta graficzna/GPU: szybsze przetwarzanie
Zalecenie: zintegrowana karta graficzna dla użytkowników nieregularnych, specjalna karta graficzna o prędkości 60 klatek na sekundę dla użytkowników zaawansowanych.

Procesory graficzne odciążają główne procesory. Zapewnia to szybsze przetwarzanie i lepszą jakość wyświetlacza, jednocześnie pozwalając Ci na szybsze przenoszenie przedmiotów po całej przestrzeni roboczej.

Karta od szanowanego producenta, jak NVIDIA lub ATI, zwiększy cenę systemu o 60 lub 200 USD. Popularne modele mają podstawową NVIDIA GeForce GTX 950M, nieco lepszą GTX 960M oraz ulokowaną na najwyższej półce GTX 980M.

Pamięć: sprawdź swoje gigabajty
Zalecenie: 8 GB do użytku rekreacyjnego, 16 GB dla użytkowników zaawansowanych.

Obsługa mocnych programów przy odpowiednich prędkościach wymaga wystarczająco wiele pamięci. Pamięć RAM, czyli pamięć o dostępie swobodnym, pozwala na bezlagowe wydawanie wielu poleceń jednocześnie oraz szybkie działanie plików fotograficznych. Do użytku rekreacyjnego wystarczy 8 GB. Zawodowi artyści-graficy i uzdolnieni fotografowie zwykle potrzebują 16 GB na ominięcie usterek, zawieszeń i niespodziewanych zakończeń sesji.

Pamięć masowa: eliminacja zatorów
Zalecenie: dysk twardy 1 TB, 7200 obrotów na minutę, SSD 512 GB, hybryda z SSD co najmniej 128 GB.

Niewystarczająca ilość pamięci masowej tworzy zator na poziomie wejście/wyjście, który spowalnia przetwarzanie, edycję i załadowanie obrazu. Jednocześnie jest ona potrzebna do obsługi tysięcy obrazów o wysokiej rozdzielczości. Surowe pliki z jednego wesela potrafią zająć nawet 10 GB.

Jednym z rodzajów pamięci masowej jest dysk twardy (HDD). To konwencjonalny dysk obrotowy. Pojemność 1 TB spokojnie wystarczy do obsługi dowolnego systemu operacyjnego i pozostawi co najmniej 700 GB na pozostałe programy oraz dane. Napęd półprzewodnikowy (SSD) to kolejny rodzaj pamięci masowej. Jest on wykonany z układów scalonych. Dzięki niemu aplikacje potrzebujące dużo pamięci działają i wgrywają się o wiele szybciej. Prędkość odczytu osiąga ok. 1400 MB/s, natomiast prędkość zapisu to co najmniej 280 MB/s.

Porty i łączność: nie rozmieniaj się na drobne
Zalecenie: karta i wejście SD, co najmniej trzy porty USB 3.0 lub 3.1, Thunderbolt™ dla Maców, do wyboru wyjście DisplayPort, HDMI lub VGA.

Sprawdzoną zasadą jest znalezienie największej możliwej liczby wejść i wyjść. Pozwoli Ci to na łatwiejsze przenoszenie zdjęć na laptopie, przechowywanie ich na dyskach zewnętrznych i wypalanie ich na płyty CD lub DVD. Obfitość portów daje również możliwość łatwego dodawania monitorów zewnętrznych, tabletu z rysikiem oraz ergonomicznych klawiatur i myszy. Te ostatnie mogą zwiększyć wygodę długich sesji edytowania.

Wybierz poziom wydajności
Rozpocznij swoje poszukiwania idealnego laptopa do edycji zdjęć.
Sprawdź listę dobrych, lepszych i najlepszych (naszym zdaniem!) specyfikacji dotyczących CPU, GPU i SDD pod kątem ich wydajności.

Wysoka wydajność

 

Dobre

Lepszy

Najlepszy

Procesor — pamięć podręczna to zbiory danych znajdujące się „bliżej” procesora, które zapewniają szybszy dostęp i wyższe prędkości. Postaraj się znaleźć pamięć podręczną L3 — przyspieszy ona przepływ większej ilości danych.

2,3 MHz

2 rdzenie

4 MB pamięci cache

3,1 Mhz

4 rdzenie

6 MB pamięci cache

4,1 Mhz

4 rdzenie

8 MB pamięci cache

Karta graficzna — odpowiada za pokazywanie bez opóźnień wszystkich szczegółów przy każdej rozdzielczości i wysokiej liczbie klatek na sekundę.

860 MHz

60 kl./sek.

1,25 GHz

60 kl./sek.

1,48 GHz

90 kl./sek.

SSD — więcej gigabajtów pamięci masowej to szybszy transfer danych i czas wgrywania

256 GB 500 GB

1 TB

Doświadcz korzyści płynących z pracy z urządzeniami z procesorami Intel

Urządzenie 2 w 1

Urządzenia 2w1 z procesorami Intel® Core™ łączą w sobie wydajność laptopów i nadzwyczajną mobilność w postaci jednej, nad wyraz kompaktowej konstrukcji. Co więcej, szeroka gama przemyślanych, stylowych konstrukcji i rozmiarów ekranu sprawia, że każdy może znaleźć urządzenie 2w1 z procesorem firmy Intel dopasowane do jego stylu życia.

Więcej informacji

Laptopy

Laptopy z nowymi procesorami Intel® Core™ oferują funkcje tabletu. Spełniają zapotrzebowanie na moc i szybkość działania, aby zapewnić produktywność, kreatywność i rozrywkę na wyższym poziomie.

Więcej informacji

Informacje o produktach i wydajności

1

Cechy i zalety technologii Intel® zależą od konfiguracji systemu i mogą wymagać obsługującego je sprzętu, oprogramowania lub aktywacji usług. Wydajność może różnić się od podanej w zależności od konfiguracji systemu. Żaden produkt ani komponent nie jest w stanie zapewnić całkowitego bezpieczeństwa. Więcej informacji można uzyskać od sprzedawcy lub producenta systemu bądź na stronie https://www.intel.pl.