Jeśli otrzymujecie co miesiąc rachunki za telewizję kablową lub satelitarną, na pewno zastanawiacie się nad sensem miesięcznego abonamentu, skoro wiele świetnych programów można pobrać prosto z Internetu — za darmo lub za niewielką opłatą.

Możliwość korzystania z serwisów Hulu*, YouTube* i abonamentu na transmisję strumieniową w serwisie Netflix* kosztuje łącznie 10 USD (30 PLN) miesięcznie. W zamian otrzymujecie dostęp do tysięcy filmów i setek odcinków seriali.

Najwyższy czas przejść na nowe rozwiązania! Problem w tym, że nie mam ochoty oglądać filmów na wyświetlaczu komputera — wolę oglądać filmy na dużym telewizorze HD stojącym w salonie.

Jak rozwiązać ten problem? Wystarczy spiąć te urządzenia ze sobą.

Jeśli laptop jest nowy lub jeśli chcesz kupić nowy laptop z procesorem Intel® Core™, może on mieć wbudowaną technologię Intel® WiDi1, co oznacza, że za pomocą adaptera można bezprzewodowo podłączyć laptop do telewizora. W przypadku starszego komputera należy wykonać poniższe instrukcje.

Czego dotyczy niniejszy artykuł:

Podłączymy laptop do telewizora HD za pomocą zwykłego kabla HDMI*, a następnie ustawimy system Windows* do odtwarzania materiałów na dużym ekranie i skonfigurujemy możliwość sterowania całym systemem z laptopa lub komputera stacjonarnego.

Wymagania wstępne

Potrzebujesz komputera z gniazdem HDMI (ang. High Definition Multimedia Interface), kabla HDMI i telewizora HD, do którego możesz podłączyć komputer i na którym będziesz oglądać materiały.

Pamiętaj, że istnieją dwa rodzaje kabli HDMI — grubszy, który zapewne został dołączony do telewizora, a także bardzo cienki przewód jednokierunkowy, który należy podłączyć w odpowiedni sposób: w moim przypadku do telewizora trzeba było podłączyć wtyczkę oznaczoną napisem „TV”.

W tym przewodniku użyję cienkiego kabla, ale równie dobrze mógłbym użyć grubszego — proces jest identyczny w obu przypadkach. Zaletą cienkiego kabla jest większa wygoda, jaką zapewnia on w podróży. Gdy nauczysz się łączyć komputer z telewizorem, zaczniesz zauważać, że wiele telewizorów hotelowych zostało wyposażonych w gniazda HDMI, tym samym umożliwiając odtwarzanie własnych materiałów bez dodatkowych, wysokich kosztów wypożyczenia filmu w hotelu.

Przede wszystkim należy podłączyć wszystkie urządzenia. Podczas podłączania przewodu telewizora zwróć uwagę na oznaczenie gniazda. Po włączeniu telewizora należy wybrać źródło obrazu, odpowiadające oznaczeniu tego gniazda.

Po podłączeniu obu końcówek kabla HDMI do komputera i telewizora HD naciśnij przycisk wyboru źródła telewizora (zwykle jest on oznaczony napisem INPUT i znajduje się na pilocie lub obudowie telewizora), a następnie wybierz stosowne źródło. Najprawdopodobniej nie zobaczysz żadnego sygnału. Nie szkodzi.

Konfigurowanie komputera do pracy ze złączem HDMI

Z powodów, których nie do końca rozumiem, system Windows* ignoruje fakt podłączenia telewizora do gniazda HDMI. Dlatego włączymy komputer i ustawimy go tak, aby wysyłał sygnał przez to złącze.

W tym celu należy wyświetlić Panel sterowania i wybrać pozycję „Dopasuj rozdzielczość ekranu”. W wyświetlonym oknie widoczne są dwa wyświetlacze, ale jeden z nich jest wyłączony.

Aby to zmienić, kliknij drugi monitor, a następnie kliknij pozycję „Powiększ pulpit do rozmiarów tego monitora” i przycisk „Zastosuj”.

Na wyświetlaczu telewizora HD powinna pojawić się tapeta pulpitu systemu Windows.

Jeśli tak się nie stało, spróbuj wykonać powyższe czynności ponownie.

Czasami ten proces należy przeprowadzić kilkukrotnie.

Następnie dostosuj rozdzielczość włączonego ekranu do rozmiarów przynajmniej 1100 x 650, zależnie od dostępnych opcji. W moim przypadku dobrze się sprawdza rozdzielczość 1184 × 666.

Należy dostosować rozdzielczość tak, aby tapeta pulpitu systemu Windows wypełniała cały ekran telewizora. Sprawdź, czy nie wyciszono dźwięku i dostosuj poziom głośności w komputerze i telewizorze. Jesteśmy gotowi do oglądania filmów!

Oglądanie filmów na telewizorze HD

Najtrudniejsza część jest już za nami. Uruchom ulubioną przeglądarkę internetową i przejdź na stronę pod adresem www.hulu.com lub www.netflix.com, a następnie wybierz materiał, który chcesz obejrzeć lub po prostu wyświetlić na potrzeby tego procesu.

Kliknij i przeciągnij pasek tytułowy z oknem przeglądarki w prawo, poza ekran komputera. Przeglądarka zacznie wyłaniać się na ekranie telewizora. Ponieważ w praktyce rozciągnęliśmy po prostu pulpit na drugi wyświetlacz, komputer traktuje telewizor jak drugi monitor. Dlatego wystarczy przeciągnąć okno na ekran, na którym ma być ono widoczne. Prawda, że sprytne?

Rozpocznij odtwarzanie, a następnie włącz tryb pełnoekranowy — okno przeglądarki i pulpit systemu Windows znikną, a na ich miejscu pojawi się odtwarzany materiał wideo.

Usiądź wygodnie. Miłego oglądania.

Musisz przyznać, że nie jest to zbyt trudne. W razie potrzeby można również zastosować lustrzane odbicie ekranu komputera na telewizorze, ale wiąże się to z dodatkowymi trudnościami, ponieważ w takim przypadku trzeba dopasować rozdzielczość na wyświetlaczu komputera do rozdzielczości telewizora. Rozszerzenie pulpitu na dwa monitory jest dużo łatwiejszym rozwiązaniem.

Teraz najtrudniejsze: musisz znaleźć coś ciekawego do obejrzenia. :-)

Informacje o produktach i wydajności

1

Wymaga komputera i urządzenia odbierającego obsługujących technologię Intel® WiDi. Odtwarzanie filmów w formacie 1080p i Blu-ray* lub innych chronionych materiałów jest możliwe tylko w komputerach z procesorem Intel® Core™ trzeciej lub czwartej generacji z obsługą wbudowanych funkcji graficznych, kompatybilnym urządzeniem odbierającym, odtwarzaczem multimedialnym, obsługą oprogramowania Intel® WiDi i zainstalowanym sterownikiem graficznym. Informacji udziela producent komputera. Więcej informacji można uzyskać pod adresem www.intel.com/content/www/pl/pl/architecture-and-technology/intel-wireless-display.html.