Wiele poszukujących rozrywki osób postanowiło zrezygnować z kablówki (lub telewizji satelitarnej) i przerzucili się na oglądanie propozycji z YouTube lub innych stron internetowych, za małe pieniądze lub całkowicie za darmo. Jednak nie zawsze mają ochotę oglądać treści na mniejszych ekranach, w które wyposażone są laptopy i inne urządzenia. Jak rozwiązać ten problem? Wykorzystaj telewizor do oglądania rzeczy bezpośrednio z laptopa. Jest na to szereg sposobów i są one prostsze, niż sądzisz.
Podłącz się
Połączenie laptopa i telewizora kablem, który pasuje do obu urządzeń, jest najprostszym rozwiązaniem. Większość wyprodukowanych w ciągu ostatnich pięciu lat laptopów, ma port HDMI (ang. High-Definition Multumedia Interface, czyli multimedialny interfejs wysokiej rozdzielczości). Wygląda on, jak dłuższa i cieńsza wersja portu USB, którego prawdopodobnie używasz do podłączania pendrive'a, drukarki i innych urządzeń. Większość kabli HDMI można kupić za niewielkie pieniądze, a ponadto łatwo zlokalizować ich wejście na odbiorniku telewizyjnym. Podłączenie tych dwóch urządzeń jest tak samo skomplikowane, jak używanie przedłużacza.
Po ustawieniu telewizora na wejście HDMI, laptop powinien się automatycznie skonfigurować na najlepsze ustawienia. Jeśli jednak obraz z laptopa nie pojawi się automatycznie na ekranie teleodbiornika, kliknij w pulpit prawym przyciskiem myszy, a następnie przejdź na Ustawienia ekranu > Ekran > Rozdzielczość ekranu. Możesz również wykonać tę operację przez panel sterowania. Pojawi się rozwijane menu, z którego należy wybrać TV. Otrzymasz również opcje skorzystania z różnych rozwiązań. Na początek spróbuj wersji zalecanej. Jeśli jednak nie będzie ona do Ciebie przemawiać, pobaw się innymi ustawieniami. Cały proces łatwego podłączania i konfiguracji zobaczysz w tym wideo.
Podłącz starszego laptopa
Jeśli korzystasz ze starszego laptopa bez portu HDMI, rozwiązaniem Twojego problemu może być port VGA. Nie, to nie jest związek zawodowych golfiarzy. To po prostu inny rodzaj portu. Jest on mniej więcej prostokątny i ma 15 bolców — po pięć w trzech rzędach. Kable VGA zapewniają jedynie wyjście wideo, dlatego metoda ta wymaga drugiego kabla (jack 3,5 mm). Wpina się go do telewizora, a także do wyjścia słuchawkowego w laptopie.
HDMI oraz VGA to dwa najpowszechniejsze rodzaje kabli. Jednak zdarzają się sytuacje, w których laptop lub telewizor będą wymagały innego łącznika, takiego jak DisplayPort (przewodzący zarówno wideo, jak i audio) lub composite video (to również kabel przewodzący tylko wideo, wymagający drugiego kabla do przewodzenia audio). Jeśli zastanawiasz się, jakie masz porty, tutaj znajdziesz zdjęcia najpopularniejszych wejść.
Może się również zdarzyć, że Twój komputer i telewizor będą miały różne rodzaje złącza. Przykładowo, telewizor wyposażony jest w HDMI, natomiast laptop ma DisplayPort. To jednak nie powód do darcia szat i przerzucenia się na radio. Wystarczy kupić kartę sieciową. To niedrogie urządzenie, które z jednej strony jest zakończone złączem DisplayPort, a z drugiej złączem HDMI (istnieją również karty sieciowe dla większości pozostałych kombinacji). Podłącz kabel idący od laptopa do właściwego wejścia karty sieciowej, a następnie zrób podobną rzecz z kablem połączonym z telewizorem.
Twoje urządzenia powinny automatycznie się rozpoznać, podobnie jak w przypadku kabla HDMI. Jeśli tak się nie stanie, przejdź do panelu sterowania i wykonaj te same czynności, które opisywaliśmy przy HDMI.
Dowiedz się, jak podłączyć laptop do monitora
Telewizorku, powiedz przecie...
Od momentu pojawienia się systemu operacyjnego Windows* 10 w lipcu 2015 r., otrzymaliśmy możliwość przeniesienia obrazu z monitora komputera na telewizor, odtwarzacz Blu-ray* i dowolne urządzenie kompatybilne ze standardem Miracast*, o ile wyprodukowano je najwcześniej w 2013 r. (Windows* 7, Windows* 8 i wcześniejsze systemy operacyjne również obsługują ten standard). Miracast można opisać, jako „HDMI przez Wi-Fi”. Ma takie same funkcje, jak kabel HDMI bez kabla, czyli przenosi treści z laptopa na ekran połączonego z nim telewizora.
To podejście wymaga pewnego wihajstra, który nazywa się kluczem sprzętowym Miracast. Jest to małe urządzenie, które różni się kształtem, w zależności od jego producenta. Działa jednak w podobny sposób: podłączamy klucz do portu HDMI w laptopie, dzięki czemu komputer odkrywa inne urządzenie, jak np. Twój telewizor, i łączy się z nim bezpośrednio. Nie wymaga to sieci Wi-Fi.
Jeśli chcesz zmienić swojego laptopa w odbiornik Miracast, po prostu włącz menu Start systemu Windows* 10 i otwórz aplikację „Połącz”. Nie widzisz jej? Musisz więc zaktualizować system do Anniversary Update.
Streaming jest jak marzenie
Kolejnym sposobem na podłączenie laptopa do telewizora są dedykowane media strumieniowe. Najpowszechniejsze z nich to Chromecast* Google, Streaming Stick* Roku, Fire Stick* Amazona lub Apple TV*.
Każde z tych urządzeń działa w podobny sposób, więc przyjrzyjmy się Chromecastowi. Podłączamy klucz do portu HDMI telewizora. Będzie on zachowywał się jak nadajnik, który łączy się przez sieć Wi-Fi z laptopem lub innym urządzeniem mobilnym.
W przeciwieństwie do innych metod z tej listy, Chromecast nie przenosi całkowicie treści z Twojego laptopa. Zamiast tego, Twoje urządzenie mobilne (smartfon lub tablet z systemem Android lub iOS, albo komputer z systemem Windows lub Mac OS X) pełni rolę pilota. Przekierowuje to klucz w telewizorze do wybranych przez Ciebie treści z Internetu.
Ustawienie jest łatwe. Podłączony do telewizora klucz powinien od razu rozpoznać Twojego laptopa i przeprowadzić Cię przez proces konfiguracji.
Trwają dyskusje na temat tego, co jest najlepszym dedykowanym urządzeniem do streamowania mediów, ale najczęstsza analiza głosi:
- Chromecast zaprojektowano dla ludzi, którzy przede wszystkim chcą oglądać filmy z komputera na telewizorze lub streamować treści dostępne przez przeglądarkę. Wyprodukowano również urządzenie Chromecast obsługjące wyłącznie audio. Powstało dla osób, które chcą słuchać muzyki przez telewizor.
- Streaming Stick Roku adresowany jest do ludzi pragnących oglądać szeroką gamę aplikacji telewizyjnych. Większość mediów strumieniowych ma dostęp do największych aplikacji audio/wideo, takich jak YouTube. Uznaje się jednak, że to Roku daje największy wybór.
- Fire Stick od Amazona służy do streamowania (opartego na subskrypcji) treści z Amazon Prime Video. Obejmuje ona oryginalne seriale i filmy, a także treści kupowane z innych płatnych sieci.
- Apple TV nadaje się idealnie dla osób często korzystających z iTunes, a także grających w gry z telefonu lub tabletu na telewizorze. Nie wszystkie media strumieniowe mają dostęp do iTunes.
Można wybrać różne wersje, mające takie funkcje jak nawigacja głosowa, która pozwala przeszukiwać treści za pomocą komend głosowych. Urządzenia te kosztują od 35 do 150 USD.
Odcięcie się od kablówki (lub telewizji satelitarnej) nie oznacza konieczności rezygnacji ze swoich ulubionych programów. Nawet zachowując kablówkę lub satelitę, i tak możesz zachcieć streamować rzeczy bezpośrednio z laptopa na telewizor. Mogą to być zdjęcia lub filmiki z wakacju. Wybierz zatem podejście, które najbardziej Ci odpowiada i poszerzy Twoje opcje rozrywkowe.