Jak podłączyć laptop do monitora

Korzystanie z wielu ekranów

  • Wielozadaniowość

  • Większa powierzchnia ekranu

  • Dodatkowe opcje w systemie Windows* 10

BUILT IN - ARTICLE INTRO SECOND COMPONENT

Czy wiesz, że laptop można podłączyć do monitora komputera stacjonarnego i w ten sposób rozszerzyć wyświetlacz do dwóch pełnych ekranów? Jeszcze ciekawszą możliwością, w przypadku wymiany dotychczasowego urządzenia na nowy laptop z systemem Windows* 10, jest ustawienie osobnego trybu wyświetlania dla każdego z ekranów.

Zalety podłączenia laptopa do monitora

Laptopy nie są już tylko bezprzewodowymi komputerami przenośnymi. Laptop o odpowiedniej konfiguracji może doskonale sprawdzać się w pracy wielozadaniowej, o co jeszcze niedawno trudno go było podejrzewać. Aby podłączyć laptop do monitora, wystarczy wykonać proste instrukcje opisane poniżej. To wszystko.

Korzyści z podłączenia monitora do laptopa nie ograniczają się do powiększenia ekranu. Poniżej opisano kilka sytuacji, w których oczywiste stają się również inne korzyści.

  • Wielozadaniowość – podłączenie laptopa do monitora umożliwia korzystanie z trybu podzielonego ekranu, w którym można oglądać film na monitorze komputera oraz wysyłać o nim informacje w serwisie Twitter na ekranie laptopa. Taka konfiguracja jest wygodna, ponieważ pozwala uwolnić się od ciągłego przełączania się między aplikacjami.
  • Większy ekran – po podłączeniu laptopa do monitora rozmiar ekranu zwiększa się dosłownie dwukrotnie. Część funkcji można przenieść z jednego ekranu na drugi, dzięki czemu nie trzeba zmniejszać okien ani przełączać się między nimi, aby wyświetlić dwa programy jednocześnie. Taka konfiguracja doskonale sprawdza się w wielu sytuacjach, na przykład kiedy chcemy w wolnym czasie prowadzić wideorozmowę, przebywając na Facebooku, albo kiedy aktualizujemy arkusz kalkulacyjny, sprawdzając dane znajdujące się na innej platformie.
  • Dodatkowe opcje w systemie Windows* 10 – w systemie Windows* 10 można wybrać pomiędzy tradycyjnym widokiem pulpitu a nowym menu metro. Ale po podłączeniu laptopa do drugiego ekranu pulpitu, można mieć i zjeść przysłowiowe ciastko, czyli mieć dostęp do obu trybów.

Trzy rzeczy, które trzeba wykonać podczas podłączania laptopa do monitora

  1. Zastosuj odpowiedni kabel. Podłączając zewnętrzny monitor do laptopa, oba urządzenia trzeba połączyć kablem. Sprawdź, czy masz kabel, który pasuje do gniazd w laptopie i monitorze.
  2. Poinformuj system operacyjny o tym, że używasz drugiego ekranu. W systemie Windows* 10 wystarczy przejść na pulpit, kliknąć prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję Ustawienia ekranu. W komputerach Mac podłączenie zewnętrznego monitora jest rozpoznawane automatycznie.
  3. Ustaw orientację monitorów. Zarówno w komputerach PC, jak i Mac, można ustalić, czy drugi ekran ma wyświetlać zawartość ekranu laptopa czy ma stanowić jego przedłużenie. Wejdź do Panelu sterowania w komputerze PC lub preferencji systemowych w komputerze Mac.

Podłączania laptopa do monitora jest się łatwo nauczyć, a może to ułatwić pracę, a nawet zwiększyć jej wydajność. Wystarczy sobie wyobrazić, że nie trzeba przełączać się między otwartymi oknami lub programami na laptopie. Brzmi nieźle, prawda? Nauczenie się tej prostej czynności może uprościć życie i przyspieszyć pracę.