Jak zwiększyć prędkość Wi-Fi?

Naucz się ulepszać ogólną jakość Twoich łączności bezprzewodowych do streamowania filmów, muzyki lub rozmawiania ze znajomymi.

Spróbuj trzech sposobów na zwiększenie prędkości Twojego Wi-Fi:

  • Umieść bezprzewodowy router lub bramę sieciową w otwartej przestrzeni, po środku domu.

  • Podrasuj ustawienia routera dla optymalnej wydajności.

  • Aby uzyskać najlepsze doświadczenia bezprzewodowe, pomyśl o nowym bezprzewodowym routerze i komputerze, który obsługuje standard 5 GHz 802.11ax (Wi-Fi 6) z najnowszą technologią Intel® Wi-Fi 6 (Gig+).

  • Jeśli to konieczne, zainstaluj wtórnik lub wzmacniacz sygnału, aby zwiększyć bezprzewodowy sygnał Twojego routera.

BUILT IN - ARTICLE INTRO SECOND COMPONENT

Naucz się zwiększać prędkość Wi-Fi na Twoim urządzeniu, poprzez optymalizację ustawień w celu zwiększenia sygnału i zasięgu.1

Prędkość Wi-Fi — prawdopodobnie niespecjalnie o niej myślisz, dopóki oglądany przez Ciebie film nie zacznie przerywać. Albo gdy Twoje pliki nie chcą załadować się na chmurze. Albo nie możesz załadowac strony w wyszukiwarce.

Z siecią Wi-Fi łączą się miliony posiadaczy urządzeń bezprzewodowych z całego świata. Nic więc dziwnego, że chcemy wiedzieć jak poprawić prędkość Wi-Fi i czerpać lepsze doświadczenia ze streamingu, ładowania i pobierania dużych plików, a także bezprzewodowego grania.

Takie innowacje, jak niedawny olbrzymi skok do technologii Wi-Fi 6, czynią dzisiejsze urządzenia Wi-Fi niemal trzykrotnie szybszymi niż ich poprzednie generacje.2 A skoro prędkość Wi-Fi często łączy się z zakresem łączności internetowej, istnieje kilka sposobów na usprawnienie ich wydajności w Twoim domu.

Poniżej pokażemy Ci, jak określić generację Wi-Fi na Twoim urządzeniu. Oto kilka dodatkowych terminów, które są przydatne w kontekście łączności Wi-Fi:

  • Prędkość — nowe technologie Wi-Fi dostarczają danych szybciej niż wcześniejsze generacje. Szybsza łączność to większe prędkości Wi-Fi.
  • Zasięg i pojemność — prędkość Wi-Fi to jeden z elementów układanki. Zależy Ci na routerze, który zapewni Ci lepszą szybkość internetu na większej ilości urządzeń i na większych odległościach. Nowe routery o zdolności 160 MHz dają Ci jedno i drugie – większą pojemność i zasięg.

Dzięki szybszym połączeniom Wi-Fi, możesz łatwo streamować filmy, gry i inne naszpikowane danymi aplikacje, z większą niezawodnością, mniejszymi opóźnieniami i wyższą jakością danych dla zdjęć, grafiki i komunikacji.

Dlaczego Twoje Wi-Fi jest powolne?

Za niską prędkością połączenia może stać wiele przyczyn. Na sygnał bezprzewodowy wpływają bariery fizyczne, takie jak ściany i podłogi. Prędkość jest również zależna od odległości między urządzeniem i punktem dostepu, a także ilością urządzeń korzystających z Twojej sieci Wi-Fi. Nawet drobiazgi, jak dostosowanie wysokości położenia Twojego routera, mogą mieć wpływ na jego wydajność.

Skontaktuj się z Twoim dostawcą internetu i upewnij się, że płacisz za potrzebną Ci prędkość. Każdy dostawa oferuje inne prędkości i Twój pakiet może nie być odpowiedni dla Twoich potrzeb łącznościowych.

Oto trzy główne czynniki wpływające na prędkość Twojej łączności internetowej — położenie routera, jego technologia oraz połączone z nim urządzenia.

Sposoby na zwiększenie Twojej prędkości Wi-Fi

1.Umieść swój router w otwartej przestrzeni. Wi-Fi jest bezprzewodowe, więc prędkość jego łączności zależy od odległości, przeszkód (takich jak ściany, podłogi i sufity), zakłóceń elektronicznych oraz liczby użytkowników danej sieci. To wszystko przyczynia się do zwolnienia prędkości połączenia Wi-Fi.
Aby uzyskać najlepszy sygnał, umieść router w otwartej przestrzeni na głównym piętrze Twojego domu, z dala od ścian i przeszkód. Najlepiej ustawić go ponad meblami. Powinien być też oddalony od sprzętu elektronicznego mogącego wywołać zakłócenia, takiego jak kuchenki mikrofalowe, elektroniczne nianie i bezprzewodowe telefony. Możesz również spróbować wycelować anteny prostopadle, czyli jedną poziomo, a drugą pionowo.

Chcesz się dowiedzieć, gdzie w Twoim domu znajdują się bezprzewodowe martwe punkty? Spróbuj je znaleźć za pomocą aplikacji mobilnej, np. CloudCheck*. Może to również okazać się pomocne w określeniu miejsca z najlepsza siłą sygnału, które będzie dobrą pozycją dla Twojego routera. Potraktuj to, jako feng shui dla Wi-Fi.

2. Używaj obecnych technologii Wi-Fi. Technologie zmieniają się błyskawicznie. Jednym z najlepszych sposobów na przyspieszenie sieci bezprzewodowej, jest korzystanie z najnowszego sprzętu. Wi-Fi 6 (802.11ax) to największy od ponad dekady skok w technologii bezprzewodowej. Pozwala osiągać większe prędkości2, mniejsze opóźnienia3 i większą pojemność4 na komputerach, telefonach komórkowych, routerach i bramach sieciowych dla domu. Starsze technologie o niższej wydajności, takie jak Wireless-N (802.11n) i Wireless-AC (802.11ac), są wciąż wykorzystywane w większości urządzeń mobilnych i IoT, podczas gdy pozostałe stały się niemal nieużywane.
Prędkość przesyłania danych w nowszych routerach Wireless-AC jest nawet trzy razy większa, niż w starszych modelach Wireless-B/G/N. Oferują także dwupasmową funkcjonalność, więc możesz zwolnić kanały dla starszych urządzeń bezprzewodowych.

Nowe routery Wi-Fi 6 dysponuja prędkością transmisji danych niemal trzykrotnie większą, niż standardowe Wi-Fi 5. Oferują także dwupasmową funkcjonalność, więc możesz zwolnić kanały dla starszych urządzeń bezprzewodowych.

Sprawdź Wi-Fi swojego urządzenia ›

Powinno Ci również zależeć na wyborze najnowszego Wi-Fi z WPA i zabezpieczeniu swojej sieci Wi-Fi hasłem, tak aby sąsiedzi nie mogli streamować filmów za pomocą Twojego łącza bezprzewodowego.

3.Ogranicz urządzenia i zoptymalizuj ustawienia. Granie w gry online, prowazenie wideo rozmów oraz streamowanie filmów zużywa dużo pasma. Może to spowolnić Internet dla każdego, kto jest podłączony do tej sieci Wi-Fi. Niektóre routery mają ustawienie Jakości Usługi (QoS), które pozwala na przypisywanie aplikacjom pierwszeństwa w dostępie do Twojego pasma sieciowego. Na przykład, jeśli masz wiele spotkań, możesz nadać najwyzszy priorytet połączeniom wideo, a niższy pobieraniu plików z chmury. Zawsze możesz je ściągnąć później, ale nie chcesz chyba opuścić rozmowy z ważnym klientem, czy też członkiem rodziny.

Dopilnuj także, że Twój bezprzewodowy router ma aktualne oprogramowanie sprzętowe i sterowniki. Podczas gdy wiele nowszych routerów ma wbudowane aktualizacje, czasem trzeba to zrobić ręcznie, wchodząc w ustawienia routera, albo odwiedzić stronę producenta urządzenia i znaleźć tam sposoby na naprawę usterek.

Możesz również dostroić wybór kanałów na Twoim routerze. Domyślnie wiele bezprzewodowych routerów ustawionych jest na kanale 6. Oznacza to, że router Twojego sąsiada również jest tak ustawiony, co wywouje zapchanie, ze wzlędu na ilość połączonych z nim urządzeń. Takie narzędzia, jak Wi-Fi Analyzer* lub Wi-Fi Scanner* pomagają w zidentyfikowaniu kanałów routera z większymi pasmami, co da Ci większą prędkość Internetu.

Jeśli masz względnie nowy router, powinien mieć możliwość przełączania się pomiędzy dwoma częstotliwościami radiowymi — 2,4 GHz (starszy standard) i 5 GHz (nowszy standard). Inteligentne routery bezprzewodowe mogą wybrać częstotliwość najlepszą dla Ciebie i Twojego otoczenia. Każda z częstotliwości ma wiele kanałów: 14 dla 2,4 GHz i 30 dla 5 GHz. Jeśli zatem Twój router może automatycznie przełączać się między częstotliwościami, masz do wyboru 44 kanały. Możesz sprawdzić ustawienia Twojego bezprzewodowego routera. Zobaczysz wtedy, czy ustawienie automatycznego przełączania się między kanałami i częstotliwościami, jest na optymalnym poziomie.

Inne wskazówki

Chcesz poznać jeszcze więcej sposobów na zwiększenie prędkości Wi-Fi i wzmocnić sygnał połączenia internetowego?

1.Używaj wzmacniacza sygnału sieci bezprzewodowej. Może i nie przyspieszy to połączenia, ale wzmocni sygnał w martwych punktach Twojego domu lub biura. Przykładowo, jeśli router jest na parterze Twojego domu, możesz dodać wzmacniacz sygnału sieci bezprzewodowej na piętrze. Urządzenie to potrafi być bardzo pomocne w miejscach z grubymi ścianami lub innymi fizycznymi strukturami, które mogą utrudniać rozchodzenie się sygnału.

2.Dodaj punkty dostępu. Pomyśl o punktach dostępu, jako bezprzewodowej siatce wokół domu. Transmitują między sobą sygnały internetowe i tworzą bezprzewodową sieć. Stworzone zostały dla dużych przestrzeni z wieloma piętrami.

3.Przyspiesz strumień danych. Ta niewidzialna łączność przewodowa może mieć olbrzymi wpływ na naszą codzienność. Określa bowiem, jak wiele pracy możemy wykonać lub jak mocno się zrelaksować. Nikt nie chce przerwanych połączeń wideo, tnącego się streamingu lub powolnego pobierania plików. Przy odrobinie wiedzy, właściwym routerze i szczypcie wytrwałości, możesz podrasować ustawienia bezprzewodowego routera i zwiększyć szerokość Twojego kanału opcjami 20, 40, 80, a nawet 160 MHz, aby ulepszyć szybkość połączenia Wi-Fi oraz zwiększyć zasięg sygnału.

4.Zaktualizuj routery, bramy sieciowe i urządzenia do najnowszego standardu Wi-Fi 6. Doświadcz prędkości Gigabit i ulepszonej responsywności, dzięki komputerom i routerom z najlepszą w swojej klasie5 technologią Intel® Wi-Fi 6 (Gig+).

Dowiedz się, jak mieć najlepsze doznania z Wi-Fi ›

Wi-Fi zyskuje na prędkości

Typ

Data premiery

Szybkość

Wireless-N

2007

72-300 Mb/s (1x1/20 do 2x2/40)

Technologia bezprzewodowa w standardzie AC

2013 r.

433-1733 Mb/s (1x1/80 do 2x2/160)

Wireless-AX

2019

600-2402 Mb/s (1x1/80 do 2x2/160)

Informacje o produktach i wydajności

1

Cechy i zalety technologii Intel® zależą od konfiguracji systemu i mogą wymagać obsługującego je sprzętu, oprogramowania lub aktywacji usług. Wydajność może różnić się od podanej w zależności od konfiguracji systemu. Żaden produkt ani komponent nie jest w stanie zapewnić całkowitego bezpieczeństwa. Więcej informacji można uzyskać od sprzedawcy lub producenta systemu bądź na stronie https://www.intel.pl.

2

Prawie 3 razy większa niż standardowa: standard 802.11ax 2x2 160 MHz zapewnia maksymalną teoretyczną szybkość transmisji danych 2402 Mb/s, około 3 razy (2,8 razy) większą niż standardowa sieć 802.11ac 2x2 80 MHz (867 Mb/s) (zgodnie ze specyfikacjami standardu bezprzewodowego IEEE 802.11) i wymaga zastosowania podobnie skonfigurowanych routerów sieci bezprzewodowej 802.11ax.

3

Stwierdzenie „Opóźnienia niższe o 75%” opiera się na symulacji firmy Intel (79%) w standardzie 802.11ax z zastosowaniem i bez zastosowania metody transmisji OFDMA przy użyciu dziewięciu klientów. Średnie opóźnienie bez OFDMA wynosi 36 ms, a średnie opóźnienie z OFDMA tylko 7,6 ms. Aby uzyskać niższe opóźnienie transmisji, router 802.11ax (Wi-Fi 6) i wszystkie urządzenia klienckie muszą obsługiwać OFDMA. Więcej informacji można znaleźć pod adresem intel.pl/wifi6disclaimers.

4

Czterokrotna przepustowość/skalowalność: to stwierdzenie opiera się na porównaniu całkowitej przepustowości sieci 802.11ax i 802.11ac o podobnej wielkości. Poprawka specyfikacji IEEE 802.11-14/0165r1 802.11ax określa standardowe modyfikacje zarówno warstw fizycznych (PHY) IEEE 802.11, jak i warstwy kontroli dostępu do nośników (MAC) IEEE 802.11, które uruchamiają przynajmniej jeden tryb pracy umożliwiający co najmniej czterokrotny wzrost przepustowości w każdej stacji (pomiar w punkcie dostępu usługi danych MAC) w przypadku gęstych architektur, przy jednoczesnym zachowaniu lub zwiększeniu energooszczędności w każdej stacji. Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://mentor.ieee.org/802.11/dcn/14/11-14-0165-01-0hew-802-11-hew-sg-proposed-par.docx.

5

Najlepsza w swojej klasie karta Wi-Fi 6: produkty Intel® Wi-Fi 6 (Gig+) obsługują opcjonalne kanały 160 MHz, co umożliwia najszybsze osiągnięcie teoretycznych prędkości maksymalnych (2402 Mb/s) dla typowych produktów 2x2 802.11ax PC Wi-Fi. Produkty premium Intel® Wi-Fi 6 (Gig+) umożliwiają dwu- do czterokrotnie większe teoretyczne prędkości maksymalne w porównaniu do standardowych produktów 2x2 (1201 Mb/s) lub 1x1 (600 Mb/s) 802.11ax PC Wi-FI, które obsługują jedynie obowiązkowy wymóg kanałów 80 MHz.