Zakup nowego komputera jest jak remont domu. Chodzi o to, aby dostosować otoczenie i zacząć czuć się „jak u siebie”. Tak samo jest z zakupem nowego komputera – obojętnie, czy chodzi o komputer All-in-One, laptop czy urządzenie Ultrabook™. Od razu po powrocie do domu warto zacząć przenosić pliki ze starego komputera, aby mieć wszystkie potrzebne dane w zasięgu ręki.

Jeśli nie do końca wiesz, od czego zacząć, pomożemy Ci w przeniesieniu plików i utworów muzycznych między komputerami, objaśnimy istotne znaczenie zagadnienia synchronizacji plików, a także powiemy, w jaki sposób trwale usunąć dane z dysku twardego, aby pozbyć się starego komputera bez obaw, że ktoś odkryje nasze hasła, dane konta bankowego czy zapisy w prywatnym dzienniku. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Jak przenosić pliki w systemie Windows 7* lub Windows 8*

System Windows oferuje doskonały program o nazwie Łatwy transfer w systemie Windows*, który w mgnieniu oka przeniesie pliki ze starego komputera na nowy. Wystarczy tylko odnaleźć procedurę właściwą dla posiadanego systemu operacyjnego. Użytkownicy systemów Windows 7 i Windows 8 nie będą mieli żadnych problemów ze znalezieniem pomocnych informacji.

Jak ręcznie przenosić pliki

Jeśli wolisz przenosić pliki ręcznie i posiadasz odpowiednio duży zewnętrzny dysk twardy, który pomieści wszystkie zgromadzone pliki MP3, zdjęcia i filmy, większość operacji związanych z modernizacją systemu sprowadzi się do podłączenia dysku do komputera, kliknięcia i przeniesienia plików, a następnie przeniesienia ich z dysku zewnętrznego na nowy komputer.

Przenoszenie plików między komputerem Mac* i komputerem z systemem Windows lub komputerem Mac

W takim przypadku można zastosować takie samo podejście, jak omówione powyżej w wariancie z ręcznym przenoszeniem plików, polegające na podłączeniu zewnętrznego dysku twardego do nowego komputera za pomocą przewodu USB i ręcznym przeniesieniu plików. Jeśli oba komputery wyposażone są w złącze FireWire*, można również przenieść pliki bez konieczności użycia zewnętrznego dysku twardego.

Przesyłanie programów na nowy komputer

Czasami na nowy komputer chcesz przenieść nie tylko dane. Bywa, że warto również przenieść niektóre z ulubionych programów i aplikacji. Jedyną potencjalną komplikacją może być konieczność uaktualnienia ich ze względu na zgodność z nowym komputerem. Jeśli do przeniesienia danych między komputerami użyto programu Łatwy transfer w systemie Windows*, przedstawi on również zalecenia dotyczące aplikacji i programów, które warto zainstalować w nowym systemie.

Zapewnienie bezpieczeństwa danych

Jeśli przechowujesz wszystkie pliki lokalnie na komputerze, nie zapomnij i istotnej roli kopii zapasowych danych. Jeśli korzystasz z pamięci masowej w chmurze osobistej, masz ten problem z głowy. Bez dobrego rozwiązania kopii zapasowej można stracić wszystkie materiały — jaką rozrywką wypełnisz wtedy niedzielne popołudnia? Nie brzmi to optymistycznie.

Jeśli masz zewnętrzny dysk twardy, do tworzenia co noc kopii zapasowych danych wystarczy funkcja synchronizacji plików w programie Centrum synchronizacji*. Aby go odnaleźć, wystarczy kliknąć przycisk „Start” i w polu wyszukiwania programów wpisać „centrum synchronizacji”. Postępując zgodnie z instrukcjami kreatora będziesz mógł skonfigurować planowane synchronizacje, zapewniając regularne tworzenie kopii zapasowych danych zgromadzonych na komputerze.

Jeśli korzystasz z komputera Mac, masz wiele możliwości i platform służących do tworzenia kopii zapasowych danych zależnie od wersji systemu OS X*. Wachlarz dostępnych opcji obejmuje usługę iCloud* i programy takie jak Time Machine*, Time Capsule* i inne.

Jak trwale usunąć zawartość dysku twardego

Pamiętaj, że przeniesienie plików ze starego komputera nie powoduje ich całkowitego usunięcia. Jednym z najlepszych sposobów trwałego usunięcia („wymazania”) zawartości dysku twardego jest skorzystanie z oprogramowania innej firmy, które usunie wszelkie ślady informacji zapisanych na dysku twardym. Po takiej operacji możesz spokojnie przekazać stary komputer innej osobie bez obaw o pozostałe w nim hasła czy dane kont bankowych. Wystarczy poszukać programów do „niszczenia danych”, z których wiele dostępnych jest w Internecie za darmo.

Podobne filmy

Wywiady

Conversations

Wywiady

i