Jak przenieść pliki na nowy komputer

Ciesz się nowym komputerem bez utraty muzyki, dokumentów, zdjęć czy innych plików.

Przenoszenie plików z jednego komputera na drugi można wykonywać szybko, bezpiecznie i bez utraty jakichkolwiek danych.

Nie ma nic bardziej ekscytującego niż dostać nowy i wydajny komputer, dzięki któremu można szybko realizować zadania, uruchamiać nowe aplikacje i cieszyć się grami działającymi w oszałamiających prędkościach. Nie ma jednak nic bardziej uciążliwego niż świadomość, że trzeba przenieść całą swoją muzykę, zdjęcia, dokumenty i inne pliki ze starego komputera do nowego.

Na szczęście nie musisz błagać i przekupywać znajomych, żeby pomogli Ci w tym zadaniu. Istnieje wiele sposobów, dzięki którym łatwo i bezpiecznie możesz współdzielić pliki, a nawet przenosić całe programy ze starego komputera na nowy – przy zachowaniu bezpieczeństwa Twoich danych.

Podejście amatorskie: jak ręcznie przenosić pliki
Jeśli jesteś osobą praktyczną, jednym z najprostszych sposobów na załadowanie wszystkich Twoich plików na nowy komputer będzie ich ręczne przeniesienie. Można to zrobić na kilka sposobów.

Na początek podłącz do swojego starego komputera dysk flash USB albo zewnętrzny dysk twardy, którego koszt – w zależności od parametrów takich jak pojemność, prędkość oraz potrzebna funkcjonalność – może wahać się w przedziale od 30 do kilkuset dolarów. Po prostu skopiuj swoje pliki na zewnętrzny dysk twardy, odłącz komputer, a następnie podłącz urządzenie pamięci masowej do nowego komputera, po czym odwróć proces, aby wgrać na niego pliki. Wskazówka: niektóre komputery wyposażone są w porty eSATA, zaprojektowane specjalnie pod kątem użycia zewnętrznych dysków twardych oraz do przenoszenia danych nawet szybciej niż przy użyciu portów USB.

Jeśli nie chcesz kupować zewnętrznego dysku twardego, możesz również przenieść swoje pliki do chmury przy użyciu internetowych usług przechowywania danych, takich jak Microsoft OneDrive*, Google Drive* lub Dropbox*. Jak w poprzednim wypadku, wystarczy przeciągnąć i upuścić swoje pliki ze starego komputera do usługi w chmurze, a następnie przenieść pliki na nowy komputer. W przypadku niewielkiej pojemności usługi te często są bezpłatne. W miarę wzrostu zapotrzebowania na pamięć masową naliczana jest miesięczna opłata za korzystanie w ramach abonamentu.

Wyższa prędkość: korzystanie z kabla do transferu danych
Jeśli uważasz, że usługa przechowywania danych w chmurze zabiera zbyt wiele czasu albo jeśli chcesz uniknąć miesięcznych opłat za korzystanie z niej, alternatywą będzie przeniesienie plików między komputerami z wykorzystaniem kabla. Kabel podłącza się do portów znajdujących się zarówno na starym, jak i na nowym komputerze. Zwykle wraz z kablem dostarczane jest oprogramowanie, które automatyzuje transfer plików w przypadku modernizacji starszego komputera wyposażonego w system Windows® 10, 8.1, 8, 7, Vista lub XP. Kabel do przesyłania danych działa szybciej niż zewnętrzny dysk twardy, ponieważ komputer podłączany jest bezpośrednio do nowego urządzenia, tym samym eliminując konieczność korzystania z narzędzia pośredniego (tj. zewnętrznego dysku twardego).

Zanim rozpoczniesz transfer wszystkich danych, zastanów się, czy rzeczywiście potrzebujesz ich wszystkich? Konfigurowanie nowego komputera to idealny moment na pozbycie się starych plików przy wykorzystaniu archiwizacji, która pozwala na wyczyszczenie plików i struktur folderów.

Jill Duffy, PC Magazine

Zastosowanie aplikacji do kompleksowego przenoszenia danych
Wcześniejsze wersje systemu Windows udostępniały usługę Łatwy transfer w systemie Windows*, która umożliwiała użytkownikom łatwe przenoszenie plików między komputerami. Niestety zrezygnowano z niej w systemie Windows® 10. Nie martw się jednak: w celu odtworzenia funkcjonalności narzędzia Łatwy transfer firma Microsoft nawiązała współpracę z twórcą oprogramowania PC Mover*, firmą Laplink. Aplikacja PCMover Express* przenosi dane i ustawienia między komputerami wyposażonymi w system operacyjny Windows* XP, Windows* 8.1 lub nowszy. Usługa ta kosztuje około 15 dolarów. Wersja PC Mover Professional kosztuje więcej, ale pozwala również na przenoszenie aplikacji. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów obie usługi zapewniają całodobowe wsparcie.

Podejście to wymaga poniesienia kosztów, lecz pozwala na automatyzację procesów i potrafi pomóc użytkownikowi tak, aby nie zapomniał on o żadnych plikach – nawet tych umieszczonych w jakimś nieznajomym miejscu na starym komputerze.

Rozmaite systemy operacyjne: przenoszenie plików z komputera Mac do PC i z powrotem
Możliwe jest również ręczne przenoszenie plików pomiędzy komputerami Mac i PC w taki sam sposób jak pomiędzy komputerami PC: przy użyciu zewnętrznych dysków twardych, usług przetwarzania w chmurze lub domowych sieci. Możesz również pozwolić komputerowi na samodzielne wykonanie tego zadania za pośrednictwem osobistego asystenta odpowiedzialnego za przenoszenie plików: system operacyjny Max OS X Lion i jego późniejsze wersje wyposażone są w sprytne narzędzie o nazwie Asystent migracji, które potrafi przenieść kontakty, kalendarze, konta e-mail oraz o wiele więcej z komputera PC i umieścić te pliki w odpowiednich miejscach na nowym komputerze Mac.

Czyszczenie: trzymaj swoje stare dane z dala od niepowołanych rąk
Po przeniesieniu plików powinno się zachować stary komputer przez przynajmniej kilka kolejnych tygodni, na wypadek, gdyby okazało się, że zapomniano o jakiś plikach. Jeśli jednak zamierzasz swój stary komputer sprzedać, wyrzucić czy też oddać, upewnij się, że usunięte zostały wszystkie Twoje dane i informacje osobiste. Zwykłe ich przeniesienie nie rozwiązuje tego problemu. Nawet usunięcie plików czy ponowne sformatowanie dysku wciąż umożliwia ekspertom odzyskanie ważnych informacji, takich jak informacje dotyczące banku czy stare wiadomości e-mail. Na szczęście bezpłatne programy do niszczenia danych – jak Darik’s Boot And Nuke (DBAN) – potrafią usunąć wszystko ze starego komputera, nie pozostawiając po danych nawet śladu.

Zachowaj bezpieczeństwo: utwórz kopię zapasową nowych danych
Teraz, kiedy już udało Ci się przenieść pliki ze starego komputera, nadszedł dobry moment, aby upewnić się, że posiadasz bieżący system tworzenia kopii zapasowych na wypadek, gdyby konieczne było ponowne przywrócenie tych danych. System Windows* 8 lub nowszy oferuje przydatną funkcję o nazwie Historia plików, która pozwala na automatyczne i zaplanowane tworzenie kopii zapasowych plików na zewnętrznym dysku twardym. Funkcja ta sprawia, że w razie najgorszego Twoje dane nie przejdą do historii.

Jeśli korzystasz z komputera Mac, masz wiele możliwości i platform służących do tworzenia kopii zapasowych danych zależnie od wersji systemu OS X – od usługi iCloud aż po programy takie jak Time Machine.

Pamiętaj: choć istnieje wiele prostych sposobów przenoszenia i współdzielenia danych, przenosić możesz wyłącznie te dane, do których masz dostęp. Upewnij się więc, że Twoje dokumenty, fotografie czy inne cenne dane pozostają chronione nawet, jeśli Twój komputer zaginie lub zostanie uszkodzony. Łatwo to zrobić automatycznie, a dzięki temu upewnisz się, że przeniesienie się na nowy komputer pójdzie gładko.

Doświadcz korzyści płynących z pracy z urządzeniami z procesorami Intel

Urządzenia 2w1

Urządzenia 2w1 z procesorami Intel® Core™ łączą w sobie wydajność laptopów i nadzwyczajną mobilność w postaci jednej, nad wyraz kompaktowej konstrukcji. Szeroka gama przemyślanych, stylowych konstrukcji i rozmiarów ekranu sprawia, że każdy może znaleźć urządzenie 2w1 z procesorem Intel® dopasowane do jego stylu życia.

Więcej informacji

Komputery All-in-One

Komputer All-in-One z procesorem Intel® łączy najlepsze cechy wszystkich urządzeń w praktycznej konstrukcji. Cały komputer stacjonarny jest umieszczony w eleganckim i wydajnym urządzeniu.

Więcej informacji

Komputery stacjonarne

Komputery stacjonarne wyposażone w procesory Intel® są dostępne w wielu różnych konstrukcjach spełniających wszystkie potrzeby, od kieszonkowych urządzeń po wydajne komputery w obudowie tower. Najnowsze komputery stacjonarne obsługują przechowywanie, tworzenie i udostępnianie najbardziej wymagającej zawartości.

Więcej informacji

Laptopy

Laptopy z nowymi procesorami Intel® Core™ oferują funkcje tabletu. Spełniają zapotrzebowanie na moc i szybkość działania, aby zapewnić produktywność, kreatywność i rozrywkę na wyższym poziomie.

Więcej informacji