Laptop czy komputer stacjonarny: kwestia wyboru

Dokonanie wyboru pomiędzy laptopem a komputerem stacjonarnym wymagało kiedyś kompromisu. Dzięki rozwojowi techniki obecnie wszystko sprowadza się do dostosowania sprzętu do swoich potrzeb.

Laptop czy komputer stacjonarny – kiedyś wybór ten oznaczał poświęcenie mobilności lub wysokiej wydajności. Teraz możesz wybrać komputer dokładnie dopasowany do Twoich potrzeb. 

W przeszłości wybór najlepszej technologii komputerowej często wymagał frustrujących kompromisów – wolisz dłuższy czas pracy baterii czy niższe koszty; większy ekran czy większą przenośność? Obecnie, wybranie między laptopem a komputerem stacjonarnym nie wymaga już wyboru mniejszego zła. Dzięki ciągłemu postępowi techniki i większej niż kiedykolwiek liczbie możliwości można wybrać idealny komputer, który będzie odpowiadał indywidualnym potrzebom.

Laptop a komputer stacjonarny: podział podstawowy (choć już nie tak sztywny)
W 2008 roku sprzedaż laptopów po raz pierwszy prześcignęła sprzedaż komputerów stacjonarnych, a urządzenia przenośne jeszcze bardziej umocniły swoją pozycję na rynku wraz ze wzrostem mocy i spadkiem cen. Komputery stacjonarne w żadnym wypadku jednak nie zniknęły. Jak wszystko inne w świecie IT właściwy wybór zależy od tego, w jaki sposób zamierzasz korzystać z urządzenia. Ogólny podział na dwie klasy komputerów wygląda następująco:

  • Laptopy są odpowiednie do użytku mobilnego. Można je odłączyć od zewnętrznego źródła zasilania i zabrać ze sobą. Zazwyczaj zajmują mniej miejsca i nie wymagają zakupu oddzielnego monitora.
  • Komputery stacjonarne również mają wiele zalet. Zazwyczaj komputery stacjonarne zapewniają większą moc i możliwość rozbudowy przy niższych kosztach. Są one również łatwiejsze w aktualizacji, naprawie i dostosowywaniu do indywidualnych potrzeb, dlatego też często bywają wybierane przez poważnych graczy. Mają również zazwyczaj lepsze głośniki, większe możliwości podłączenia urządzeń peryferyjnych i większe klawiatury.

To powiedziawszy, należy stwierdzić, że obecnie nie funkcjonują już sztywne i proste zasady. Niektóre nowe minikomputery stacjonarne są tak małe i niepozorne jak laptopy. W dzisiejszych czasach laptopy mają taką samą moc i wydajność, jaką można uzyskać na niemal każdym komputerze stacjonarnym.

Komputery typu All-in-One: odwracanie idei komputerów PC do góry nogami.
Możliwości dzisiejszego komputera stacjonarnego znacznie wzrosły. Najwyraźniejszym tego przykładem jest komputer typu All-in-One (AIO), który dosłownie odwraca ideę komputera PC do góry nogami. AIO rozmywają rozgraniczenie pomiędzy komputerami stacjonarnymi a laptopami dzięki dużym, dotykowym ekranom oraz wbudowanemu akumulatorowi, dzięki czemu można je łatwo przenosić między pomieszczeniami. Komputery te można nawet zamontować na ścianie, aby tworzyć, przesyłać strumieniowo i udostępniać materiały HD, grać w gry online całą rodziną lub słuchać muzyki.

Komputery All-in-One mogą być droższe niż tradycyjne komputery stacjonarne i trudniejsze do modernizacji, ale stanowią one stylową alternatywę dla tradycyjnych komputerów domowych.

„Tak naprawdę kupujesz odpowiadającą Ci stylistykę [w przypadku laptopów]. Może obejmować ona wagę, grubość i rozmiar ekranu, ale również układ klawiatury, rozmiar touchpada, grubość ramki wokół ekranu, obudowę z metalu lub tworzywa sztucznego, a nawet kolor czy wzór na tylnej pokrywie”.

Dan Ackerman, redaktor działu, CNET

2w1: szczyt wszechstronności
Elastyczność nowoczesnych komputerów demonstrują urządzenia 2w1 – laptopy, które potrafią przełączać się pomiędzy tradycyjnym trybem ze składanym ekranem, trybem tabletu, a także innymi, takimi jak tryb namiotu. Urządzenia 2w1 wyposażone są w ekrany, które można całkowicie odłączyć lub elastyczne ekrany, które można odgiąć o 360 stopni. Ekrany odginane skierowane są do osób, które przede wszystkim chcą pracować jak z laptopem, podczas gdy urządzenia odłączane odpowiednie są dla tych, którzy najczęściej chcą wykorzystywać urządzenie 2w1 w formie tabletu.

Niezależnie od tego, czy używasz komputera do oglądania filmów, nauki, prowadzenia małej firmy czy wykonywania innych zadań – jest to doskonały wybór, który zaspokoi Twoje potrzeby. Zastanów się, jak będziesz korzystać z komputera i czego potrzebujesz w zakresie przenośności, wydajności, elastyczności, rozmiaru monitora i ceny – a potem już tylko na zakupy!

Odkryj urządzenia z procesorami Intel

Uwolnij swoją kreatywność i wzbogać swoje cyfrowe życie dzięki urządzeniom wyposażonym w technologie Intel® i zoptymalizowanym pod ich kątem.

Urządzenia 2w1

Uzyskaj zarówno potężny laptop z ekranem dotykowym, jak i ultracienki, odłączany tablet, który można przekształcić tak, aby pasował do sposobu pracy i zabawy na urządzeniach 2w1 z procesorami Intel.

Więcej informacji

Komputery All-in-One (AIO)

Odkryj konstrukcje oszczędzające miejsce, które zapewniają niesamowitą wydajność i są wyposażone w ekran dotykowy, w najnowszych komputerach All-in-One (AIO) z procesorami Intel® Core™.

Więcej informacji

Komputery stacjonarne

Komputery stacjonarne z procesorami Intel, począwszy od urządzeń o wymiarach kieszonkowych, a skończywszy na wysoko wydajnych wieżach, zapewniają mniej czekania, a więcej działania.

Więcej informacji

Laptopy

Przenieś swoją produktywność, kreatywność i rozrywkę na wyższy poziom dzięki laptopom najnowszej generacji z procesorami Intel® Core™.

Więcej informacji

Minikomputery

Pełna moc w niewielkiej obudowie. Minikomputer Intel® to moc komputera stacjonarnego i nowe możliwości w najciaśniejszych miejscach.

Więcej informacji