Niektórych sporów nigdy nie da się rozstrzygnąć. Czekolada czy wanilia. Deska snowboardowa czy narty. Ale jeśli pominąć politykę, najbardziej zażarta dyskusja, tocząca się od ponad dwudziestu lat w branży nowoczesnych technologii, dotyczy wyboru: Mac* czy komputer PC.

Na szczęście spór ten przyczynił się do ciągłego doskonalenia obu platform, tak iż stały się one bardziej intuicyjne, wydajne i prostsze w obsłudze. Po pojawieniu się na rynku najnowszego produktu — niesamowitego urządzenia Ultrabook™ — przyszłość zarówno komputerów PC, jak i Mac, zapowiada się jeszcze ciekawiej!

Mac czy komputer PC: Wszyscy jesteśmy zwycięzcami

Dla dzisiejszych użytkowników komputerów nastała prawdziwa złota era pod względem wyboru dostępnych urządzeń obliczeniowych. Prawdę mówiąc, w rywalizacji komputera Mac z PC nie ma jednoznacznego zwycięzcy. Za to w obu rodzajach urządzeń wprowadzono znaczne udoskonalenia. Każda z obu platform może być wyposażona w procesor Intel® Core™ gwarantujący imponującą wydajność. Poza tym zarówno komputer Mac, jak i PC, mają obecnie większą pamięć i pojemniejszy dysk twardy, są bardziej stabilne i łatwiej dostępne niż cztery lata temu. Istnieje jednak kilka różnic: wiele komputerów PC i urządzeń Ultrabook™ można obecnie kupić z ekranem dotykowym, natomiast firma Apple jak dotąd nie udostępniła komputera Mac ani MacBook* ze zintegrowanym ekranem tego typu. Wyświetlacz Retina, charakteryzujący się mniejszą podatnością na odbijanie blasku i obrazu, stanowi wyposażenie komputerów MacBook Pro* i iPadów*, ale jest dużo mniej powszechny w komputerach PC. 

Kompatybilność

Głównym systemem operacyjnym w komputerach firmy Apple jest OSX*, natomiast w komputerach PC Microsoft Windows*, ale tylko na komputerach Mac można korzystać z obu tych systemów. Oczywiście cały czas powstają szybsze i bardziej wydajne wersje obu tych systemów, które są coraz prostsze w obsłudze i coraz lepiej obsługują urządzenia przenośne.

W firmach najczęściej korzysta się z komputerów PC, ale wiele programów do pracy, w tym Microsoft Office* i Adobe Creative Suite*, jest dostępnych w wersjach na oba systemy. Jeśli chodzi o aplikacje rozrywkowe, trzeba pamiętać, że nie korzysta się z nich tylko na urządzeniach przenośnych. Istnieje wiele aplikacji internetowych, które eliminują konieczność instalowania oprogramowania na komputerze i umożliwiają wykonywanie wszystkich funkcji w przeglądarce internetowej. Może się to wydawać skomplikowane, ale niektóre z tych programów zdobyły już dużą popularność. Na przykład program Flickr* do zarządzania zdjęciami i udostępniania ich w Internecie, Pinterest* do tworzenia albumów, YouTube* do oglądania ulubionych filmów w transmisji strumieniowej i Qusic*, który informuje o nowych utworach muzycznych ulubionych wykonawców.

Niezawodność

Jeśli chodzi o niezawodność, rywalizacja komputerów Mac i PC obfitowała w ostatnim czasie w ciekawe zwroty akcji. Chociaż większość użytkowników komputerów PC wie, że ich urządzeniom zagrażają złośliwe oprogramowanie i wirusy, w minionym roku użytkownicy komputerów Mac przekonali się dobitnie, że wyrafinowane ataki zagrażają także ich komputerom. Ostatecznie, użytkownicy zarówno komputerów PC, jak i Mac, zapewnią sobie większe bezpieczeństwo, jeśli zainstalują oprogramowanie antywirusowe służące do ochrony urządzeń przed szkodliwymi atakami. 

Duże postępy w komputerach obu typów dotyczą również kwestii napraw. Zepsuty komputer Mac nadal najlepiej oddać do punktu obsługi Apple Genius Bar* u autoryzowanego dealera firmy Apple, ale punktów tych jest obecnie więcej niż jeszcze kilka lat temu. Użytkownicy komputerów PC mają więcej możliwości do wyboru, mogą oddać komputer do naprawy w miejscowym sklepie z urządzeniami elektronicznymi lub w centrum napraw w galerii handlowej, choć powinni wybrać serwis spełniający standardy producenta komputera.

Użytkownicy PC i MAC od lat spierają się, która platforma jest najlepsza. Dyskusje na ten temat bywają bardziej zażarte od wszelkich rozmów na temat polityki czy religii. Wielu użytkowników systemów firmy Microsoft i komputerów PC nie oddałoby swoich komputerów za żadne skarby. To samo można powiedzieć o właścicielach komputerów Mac* firmy Apple. Istnieją również użytkownicy niezdecydowani.

Koszty

Dla wielu osób najważniejszą cechą komputera jest jego cena. Każdy chce otrzymać jak najwięcej za wydane pieniądze. W poprzednich latach sektor tańszych komputerów był zdominowany przez komputery PC, ponieważ komputery Mac zawsze były droższe od porównywalnych pecetów o 100, a nawet o 500 USD. Różnice cenowe obecnie są dużo mniejsze. Od razu da się jednak zauważyć, że tańsze komputery Mac nie są tak dobrze wyposażone, jak ich odpowiedniki ze świata PC: pamięć i pojemność dysków twardych.

Pamięć

Większość laptopów i komputerów stacjonarnych klasy PC jest obecnie wyposażana w 2 GB do 8 GB pamięci RAM, natomiast konfiguracja komputerów Mac zwykle zawiera od 1 GB do maksymalnie 4 GB pamięci. Oczywiście mówimy tutaj o modelach standardowych, a nie o konfiguracjach dostosowywanych przez użytkownika.

Pojemność dysku twardego

Dyski twarde montowane w komputerach Mac są zwykle mniejsze od dysków instalowanych w komputerach PC. Być może to dlatego, że pliki i aplikacje przeznaczone dla komputerów Mac są mniejsze od ich odpowiedników na komputerach PC. Mimo to średnia różnica w cenie między komputerami Mac i PC o porównywalnych konfiguracjach nadal wynosi kilkaset dolarów. Jeśli potrzebujesz komputera za niewielkie pieniądze, PC jest najlepszym wyborem.

Mimo to komputery Mac mogą się opłacać, jeśli weźmiemy pod uwagę ich pozostałe zalety: stabilność i kompatybilność.

Stabilność

Dawniej komputery PC często ulegały awariom, a ich użytkownicy nierzadko oglądali „niebieski ekran”. Od tego czasu firma Microsoft znacznie zwiększyła stabilność najnowszych systemów operacyjnych. Z drugiej strony oprogramowanie i sprzęt w komputerach Mac zawsze było bardziej stabilne, a awarie występowały stosunkowo rzadko.

Kompatybilność

W przeciwieństwie do komputerów PC na komputerach Mac można uruchomić zarówno system operacyjny Mac OS X, jak i Windows. Jeśli potrzebujesz komputera, który łączy w sobie oba te systemy, komputer Mac będzie najlepszym wyborem.

Dostępność

Komputery Mac są sprzedawane wyłącznie przez firmę Apple. Oznacza to, że ceny i konfiguracje tych komputerów będą względnie podobne niezależnie od miejsca zakupu. Sytuacja ta wpływa negatywnie na dostępność komputerów Mac na rynku. Firma Apple prowadzi jednak własne sklepy, w których można z łatwością nabyć żądany komputer oraz akcesoria do niego. Komputery Mac mogą być naprawiane i modernizowane wyłącznie w autoryzowanym centrum serwisowym firmy Apple.

Komputery PC są natomiast produkowane przez wielu producentów i sprzedawane przez jeszcze większą liczbę dostawców. Dzięki temu komputery PC zapewniają większe możliwości w zakresie konfiguracji i modernizacji, umożliwiają dobranie komponentów na każdą kieszeń, a także są dostępne w większości sklepów elektronicznych i w ofertach większości producentów. Dostępność i popularność części oznacza, że modernizacja i naprawa komputera PC w warunkach domowych sprawia dużo mniej problemów.

Oprogramowanie

Ostatnie porównanie między komputerami Mac i PC dotyczy dostępności oprogramowania. W tej kwestii żadna z platform nie ustępuje pola drugiej. Firma Microsoft wydała nawet pakiet Office dla komputerów Mac, tym samym udowadniając, że obie firmy mogą prowadzić owocną współpracę. Kompatybilność komputerów Mac z oprogramowaniem dla wielu platform jest większa, ponieważ komputery PC obsługują wyłącznie oprogramowanie przeznaczone dla systemu operacyjnego Windows. Obie platformy obsługują otwarte oprogramowanie. Programy na oba rodzaje komputerów są przyjazne w obsłudze i łatwo przyswajalne.

W tym przypadku wybór sprowadza się do gustów użytkownika. Cena i dostępność komputerów Mac sprawia, że komputery PC cieszą się większą popularnością wśród użytkowników. Komputery Mac są natomiast postrzegane jako komputery przeznaczone dla bardziej zamożnych użytkowników lub osób, które nie lubią produktów firmy Microsoft.

Przeczytaj Inside Scoop — znajdziesz tam nasze przemyślenia dotyczące technologii, życia i kultury.

Zasoby:
Diffen: http://www.diffen.com/difference/Mac_vs_PC
Popular Mechanics: http://www.popularmechanics.com/technology/gadgets/tests/4258725
Mac Vs PC: http://macvspc.info/pages/01f-pc_myths_debunked.html

Filmy