PC czy Mac – odwieczny spór

Różnice pomiędzy komputerami PC i Mac stały się bardziej subtelne i koncentrują się wokół indywidualnego gustu.

Współczesny klient ma do wyboru dwa wspaniałe standardy platform oprogramowania w systemach Windows i Mac. Granice między typami urządzeń, które generalnie wyposażone są w procesory Intel®, uległy rozmyciu.

W kręgach komputerowych, kwestia „PC a Mac” od dawna była tematem sporów – zwolennicy obu stron podchodzili do tematu tak emocjonalnie, że lepiej było go w ogóle unikać, aby nie doprowadzić do emocjonalnej dyskusji. Choć zarówno komputery Mac, jak i PC nadal posiadają zwolenników, różnice pomiędzy tymi dwoma typami komputerów z biegiem lat uległy drastycznemu zatarciu. W rezultacie Twoja decyzja sprowadza się do subtelnych preferencji – ale naprawdę nie można się pomylić niezależnie od dokonanego wyboru. Zagadnienie to przestało być tylko kwestią sprzętu i oprogramowania. W grę wchodzi styl i gust.

Ekosystem: czy uważasz, że mnie znaczy więcej?

Kupując komputer Mac, kupujesz zarówno filozofię, jak i technologię komputerową. Ta sama firma produkuje sprzęt i oprogramowanie, a komputery dzielą wspólną wrażliwość estetyczną z telefonami i tabletami Apple*. Mac oferuje zaledwie sześć modeli komputerów z ograniczonym wyborem konfiguracji – to „podejście z kategorii najlepszego z najlepszych”, eliminujące konieczność przebrnięcia przez nadmierną liczbę opcji. Jeśli nie lubisz zastanawiać się nad pamięcią RAM, pojemnością pamięci masowej i innymi komponentami sprzętowymi, Mac zrobi to za Ciebie.

W przypadku komputerów PC, sprzęt komputerowy produkuje około tuzin dużych producentów, a większość z takich komputerów pracuje na systemie operacyjnym Windows. Możesz dokonywać setek wyborów w zakresie stylu i konfiguracji, co pozwoli Ci znaleźć dokładnie to, czego potrzebujesz – choć może to wymagać więcej czasu i namysłu. To, czy mniej znaczy więcej, często zależy od indywidualnych potrzeb.

Cena: nie patrz tylko na cenę

Komputery Mac od dawna postrzegane są jako urządzenia o wysokich cenach w porównaniu z komputerami PC, choć ich zwolennicy powiedzieliby, że jest to wynikiem kosztu wyższej klasy komponentów, które zapewniają lepszą wydajność i niezawodność.

Porównywanie cen komputerów PC i Mac od zawsze było jednak trudne, ponieważ komputery PC i Mac zazwyczaj wyposażone są w różne fabrycznie zainstalowane oprogramowanie i komponenty, takie jak karty graficzne, porty i szybkość procesora. Komputery Mac w wersji standardowej mają zwykle mniej pamięci i miejsca na dysku twardym, więc pod uwagę należy wziąć specyfikacje techniczne.

Ze względu na niższe koszty komputery PC często wybierają osoby, które zainteresowane są podstawowymi funkcjami, takimi jak edytowanie tekstu i surfowanie po Internecie. Kreatywni profesjonaliści, wykonujący takie zadania jak projektowanie czy edycja filmów, gotowi są jednak wyłożyć dodatkowe pieniądze na urządzenia z jabłkiem. Mimo to, dopłata za know-how firmy Apple spadła już do zaledwie paruset dolarów, co sprawia, że cena staje się coraz mniej istotna.

Konserwacja: czy potrafisz samodzielnie rozwiązywać problemy?

W związku z tym, że komputery Mac oferują wąski wybór, ich konfiguracje sprzętowe zazwyczaj pozostają niezmienne – zazwyczaj zmodernizować można jedynie dysk twardy i pamięć RAM. Komputery PC, dostępne w ogromnej liczbie modeli od wielu producentów, zazwyczaj pozwalają na wymianę poszczególnych komponentów sprzętowych – od procesora (CPU) do ekranu. To, czy ma to znaczenie, zależy od sposobu użytkowania komputera, planowanego czasu jego posiadania oraz od tego, czy potrafisz samodzielnie wykonać niektóre czynności konserwacyjne.

Ponieważ Apple produkuje zarówno sprzęt, jak i oprogramowanie, w przypadku wystąpienia problemu wystarczy zwrócić się do jednego miejsca. Zazwyczaj rozwiązanie tego problemu nie zajmuje również zbyt wiele czasu. W przypadku komputerów PC sprzęt i oprogramowanie tworzą różni producenci, a rozwiązywanie problemów może być bardziej skomplikowane. Po części z tego powodu firma Apple zawsze otrzymywała od właścicieli komputerów Mac wysokie oceny za obsługę klienta.

Oprogramowanie: Twój wybór może sięgać chmury

W przeszłości łatwo było wybrać komputer Mac lub PC w zależności od typu potrzebnego oprogramowania. Narzędzia podnoszące wydajność były domeną systemu operacyjnego Windows, podczas gdy aplikacje do edycji, fotografii i innych zadań kreatywnych wyraźnie wiązały się ze światem komputerów Mac.

W firmach najczęściej korzysta się z komputerów PC, ale wiele programów do pracy, w tym Microsoft Office* i Adobe Creative Suite*, jest dostępnych w wersjach na oba systemy. Oprogramowanie również stało się mniejszym problemem, ponieważ wiele osób nie ładuje już oprogramowania na swoim komputerze, ale utrzymuje jego subskrypcje, do których może uzyskać dostęp za pośrednictwem chmury. Na przykład w przypadku przesyłania strumieniowego filmów do serwisu YouTube dla przeglądarki nie ma znaczenia, jakiego typu komputera lub systemu operacyjnego używasz.

Gry komputerowe: jasna sprawa

Gracze od zawsze skłaniali się ku komputerom PC i ten trend nie ulegnie w najbliższym czasie zmianie. Komputery mogą obecnie przesyłać strumieniowo gry z konsoli Xbox One i PlayStation 4, a liczba tytułów dostępnych na komputery PC znacząco przewyższa liczbę pozycji dostępnych dla urządzeń Mac. Jeśli więc gry w Twoim domu są czymś więcej niż tylko rozrywką, komputer PC bez problemu wygrywa to rozdanie.

Kwestia dotyku: komputery PC podkreślają mowę i dotyk

Pomimo całej pasji, jaką do komputerów Mac przejawiają ich użytkownicy, to jednak zwolennicy komputerów PC mogą uczciwie stwierdzić, że mają bliższą relację ze swoimi komputerami. Najnowsze wersje systemu operacyjnego Windows wykorzystują dotyk i mowę dzięki funkcji Cortana* w systemie Windows* 10, która umożliwia stosowanie poleceń głosowych do planowania spotkań. Co prawda firma Apple wprowadziła do modeli komputerów stacjonarnych funkcję rozpoznawania głosowego, czyli Siri, lecz w systemie operacyjnym OS* X zabrakło funkcji dotykowej.

Jeśli zamiast klawiatury i myszki wolisz więc rozmawiać z komputerem lub przesuwać palcem po ekranie, komputery PC zapewniają ewidentną przewagę.

Bezpieczeństwo: Mac wciąż ma przewagę

Kiedyś komputery PC znane były z częstych awarii. System operacyjny Windows stał się jednak znacznie bardziej niezawodny. Sprzęt i oprogramowanie komputera Mac charakteryzuje się stabilnością, choć różnica w tym zakresie uległa zmniejszeniu.

Ryzyko zarażenia wirusem lub złośliwym oprogramowaniem na komputerze PC jest większe niż w przypadku komputera Mac, ale w grę wchodzi tu raczej kwestia liczebności komputerów PC, a nie technologii. Według IDC około 7,5% używanych komputerów to komputery Mac. Hakerzy poświęcają więc więcej czasu i kreatywności na atakowanie komputerów PC.

Jednak nieśmiało zaczęły pojawiać się ataki na komputery Mac, a wśród nich ubiegłoroczne oprogramowanie szantażujące, KeRanger. Jego działanie polega na kodowaniu wszystkich plików na dysku twardym komputera z systemem operacyjnym OS* X, natomiast użytkownicy musieli zapłacić za ich odszyfrowanie. Odpowiedni program antywirusowy i inne zabezpieczenia zapewnią bezpieczeństwo obu systemów, ale komputery PC będą narażone na ryzyko w większym stopniu.

Wybór:

Komputery PC i Mac cechują pewne wyraźne różnice; o tym, które z tych różnic są najważniejsze, każdy musi zdecydować samodzielnie. Cena i dostępność komputerów Mac sprawia, że komputery PC cieszą się większą popularnością wśród użytkowników. Komputery Mac są natomiast postrzegane jako komputery przeznaczone dla bardziej zamożnych użytkowników lub osób, które nie lubią systemu Windows. Tak czy inaczej, nie można się pomylić. To naprawdę złoty wiek komputerów.

Komputery stacjonarne

Zapoznaj się z najnowszymi komputerami stacjonarnymi wyposażonymi w procesor Intel®.

Więcej informacji

Laptopy

Zapoznaj się z najnowszymi laptopami wyposażonymi w procesor Intel®.

Więcej informacji

Komputery stacjonarne Mac

Zobacz najnowsze komputery stacjonarne Apple wyposażone w procesor Intel®.

Więcej informacji

Laptopy Mac

Zapoznaj się z najnowszymi laptopami wyposażonymi w procesor Intel®.

Więcej informacji