Jak odzyskać usunięte pliki

     

 

 

Jeśli kiedykolwiek zdarzyło ci się przypadkowo usunąć treść pliku lub cały plik, znasz towarzyszące temu uczucie irytacji, a nawet frustracji, jeśli prace nad plikiem trwały wiele dni, tygodni lub nawet miesięcy. Na szczęście usunięcie pliku nie musi oznaczać końca świata. W wielu przypadkach plik schował się tylko w Koszu, skąd można go bez trudu wydobyć.

Sprawdzanie w Koszu

Aby wyświetlić całą zawartość Kosza, kliknij go dwukrotnie. Czy jest tam usunięty plik? Jeśli tak, przeciągnij go z powrotem na Pulpit. To wszystko. Jeśli pliku nie ma w Koszu, możesz spróbować innych sposobów odzyskiwania.
Najlepiej byłoby mieć kopie zapasowe. Jeśli masz, z kopii zapasowej możesz odzyskać starszą wersję piku. Może ona pochodzić sprzed 24 godzin, ale lepiej stracić jeden dzień pracy niż wszystko.

Odzyskiwanie usuniętych plików za pomocą funkcji Historia plików

Jeśli nie robisz kopii zapasowych, dobrze byłoby mieć włączoną funkcję kopii zapasowej historii plików. Jeśli korzystasz z systemu Windows* 10, kliknij przycisk Start, wybierz kolejno Ustawienia > Aktualizacja i zabezpieczenia > Kopia zapasowa > Dodaj dysk, a następnie wybierz dysk zewnętrzny lub lokalizację sieciową kopii zapasowych.

Aby przywrócić ważny brakujący plik lub folder:

  1. W polu wyszukiwania na pasku zadań wpisz Przywróć pliki, a następnie wybierz opcję Przywróć pliki za pomocą historii plików.
  2. Odszukaj żądany plik, a następnie użyj strzałek, aby zobaczyć wszystkie jego wersje.
  3. Po znalezieniu żądanej wersji wybierz opcję Przywróć, aby zapisać ją w pierwotnej lokalizacji. Aby zapisać ją w innym miejscu, kliknij i przytrzymaj (lub kliknij prawym przyciskiem) opcję Przywróć, wybierz opcję Przywróć do, a następnie wybierz nową lokalizację.

Nie masz kopii zapasowej?

Jeśli nie masz kopii zapasowych, a pliku nie ma w Koszu, możesz wypróbować jeden z wielu dostępnych programów do odzyskiwania danych. Są wśród nich darmowe i płatne aplikacje, np. Piriform Recuva* lub Stellar Data Recover*.

Inną opcją jest Disk Drill*, narzędzie do odzyskiwania, zaprojektowane dla komputerów Mac*, a teraz dostępne dla systemu Windows. Zapewnia pomoc w przypadku utraty partycji, przeformatowania dysku twardego, problemów z uruchamianiem systemu, przypadkowego usunięcia danych i w innych sytuacjach.

Inne możliwości, które warto wziąć pod uwagę: czy poszukiwany plik nie został wysłany do kogoś pocztą e-mail? Czy jego kopia nie została zapisana w chmurowej usłudze, takiej jak DropBox*, iCloud* lub SkyDrive*? Jeśli tak, możliwe, że będzie go można stamtąd skopiować. Jak już wspominaliśmy, nawet jeśli utracisz ostatnie zmiany, będzie to lepsze niż nic.

Bez względu na ostatecznie wybraną metodę odzyskiwania po stwierdzeniu przypadkowego usunięcia zdjęcia, dokumentu, arkusza kalkulacyjnego, raportu lub innego pliku należy rozważyć różne opcje. Należy też zacząć tworzyć kopie zapasowe, aby po usunięciu kolejnego pliku zwiększyć prawdopodobieństwo jego odzyskania.

Aby zapoznać się z nowymi komputerami, odwiedź stronę Komputery i inne urządzenia. To najlepsze miejsce na zapoznanie się z całą gamą urządzeń z procesorami Intel. Narzędzie to jest łatwe w użyciu i ułatwia podjęcie decyzji dotyczącej wyboru nowego komputera najlepiej odpowiadającego potrzebom.

Odkryj urządzenia z procesorami Intel

Uwolnij swoją kreatywność i wzbogać swoje cyfrowe życie dzięki urządzeniom wyposażonym w technologie Intel® i zoptymalizowanym pod ich kątem.

Urządzenia 2w1

Uzyskaj zarówno potężny laptop z ekranem dotykowym, jak i ultracienki, odłączany tablet, który można przekształcić tak, aby pasował do sposobu pracy i zabawy na urządzeniach 2w1 z procesorami Intel.

Więcej informacji

Komputery All-in-One

Odkryj konstrukcje oszczędzające miejsce, które zapewniają niesamowitą wydajność i są wyposażone w ekran dotykowy, w najnowszych komputerach All-in-One z procesorami Intel® Core™.

Więcej informacji

Komputery stacjonarne

Komputery stacjonarne z procesorami Intel, począwszy od urządzeń o wymiarach kieszonkowych, a skończywszy na wysoko wydajnych wieżach, zapewniają mniej czekania, a więcej działania.

Więcej informacji

Laptopy

Przenieś swoją produktywność, kreatywność i rozrywkę na wyższy poziom dzięki laptopom najnowszej generacji z procesorami Intel® Core™.

Więcej informacji

Minikomputery

Pełna moc w niewielkiej obudowie. Minikomputer Intel® to moc komputera stacjonarnego i nowe możliwości w najciaśniejszych miejscach.

Więcej informacji