Jak odzyskać usunięte pliki

Jeśli kiedykolwiek zdarzyło ci się przypadkowo usunąć treść pliku lub cały plik, znasz towarzyszące temu uczucie irytacji, a nawet frustracji, jeśli prace nad plikiem trwały wiele dni, tygodni lub nawet miesięcy.
Na szczęście usunięcie pliku nie musi oznaczać końca świata. W wielu przypadkach okazuje się, że plik schował się tylko w Koszu, skąd można go bez trudu wydobyć.

Sprawdzanie w Koszu

Aby wyświetlić całą zawartość Kosza, kliknij go dwukrotnie.
Czy jest tam usunięty plik?

Jeśli tak, przeciągnij go z powrotem na Pulpit. To wszystko.
Jeśli pliku nie ma w Koszu, nie panikuj. Możesz spróbować też innych sposobów odzyskiwania.

Najlepiej byłoby mieć kopie zapasowe. Jeśli masz, z kopii zapasowej możesz odzyskać starszą wersję piku. Może ona pochodzić sprzed 24 godzin, ale lepiej stracić jeden dzień pracy niż wszystko, prawda?

Odzyskiwanie usuniętych plików za pomocą funkcji Historia plików

Jeśli nie robisz kopii zapasowych, a korzystasz z systemu Windows* 8 i masz włączoną funkcję kopii zapasowej historii plików, funkcja ta tworzy automatycznie kopie kolejnych wersji. Rozwiązanie to może się bardzo przydać i zdecydowanie warto włączyć tę funkcję, zanim trzeba będzie odzyskiwać utracone lub nadpisane pliki.

Aby użyć funkcji Historia plików, w systemie Windows 8 wybierz „Ustawienia”, a następnie „Panel sterowania” Poszukaj opcji „Zapisz kopie zapasowe plików za pomocą historii plików” w sekcji „System i zabezpieczenia”.

Aby odzyskać plik z Historii plików, zgodnie z ilustracją po lewej stronie wybierz opcję „Przywróć pliki osobiste” w lewej części okna: Widać tu wszystkie foldery śledzone przez funkcję Historia plików. Aby sprawdzić, co zarchiwizowano w konkretnym folderze (na przykład Pulpit), naciśnij go (lub kliknij) dwukrotnie.

Jest tam folder, plik obrazu, a nawet plik o nazwie „Moja powieść”. W celu przywrócenia najnowszej zarchiwizowanej wersji danego pliku zaznacz go naciśnięciem, a następnie naciśnij zielony okrągły przycisk przywracania u dołu okna. Po paru chwilach plik w nienaruszonej postaci znajdzie się z powrotem na Pulpicie.

Nie masz kopii zapasowej?

Jeśli nie masz kopii zapasowych, a pliku nie ma w Koszu, możesz wypróbować jeden z wielu dostępnych programów do odzyskiwania danych. Są wśród nich darmowe i płatne aplikacje, np. Easy Undelete*Undelete 360* i Pandora Recovery*.

Inną opcją jest Disk Drill*, narzędzie do odzyskiwania, zaprojektowane dla komputerów Mac*, a teraz dostępne dla systemu Windows*. Zapewnia pomoc w przypadku utraty partycji, przeformatowania dysku twardego, problemów z uruchamianiem systemu, przypadkowego usunięcia danych i w innych sytuacjach.

Inne możliwości, które warto wziąć pod uwagę: Czy poszukiwany plik nie został wysłany do kogoś pocztą e-mail? Czy jego kopia nie została zapisana w chmurowej usłudze, takiej jak DropBox*, iCloud* lub SkyDrive*? Jeśli tak, dzięki tym usługom możesz odzyskać kopię swojego pliku. Nawet jeśli utracisz ostatnie zmiany, będzie to lepsze niż nic.

Bez względu na ostatecznie wybraną metodę odzyskiwania po stwierdzeniu przypadkowego usunięcia zdjęcia, dokumentu, arkusza kalkulacyjnego, raportu lub innego pliku należy rozważyć różne opcje. Należy też zacząć tworzyć kopie zapasowe, aby po usunięciu kolejnego pliku zwiększyć prawdopodobieństwo jego odzyskania.

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem nowego komputera, odwiedź Wyszukiwarkę produktów firmy Intel. To najlepsze miejsce na szukanie nowego komputera ze znakiem Intel Inside®. Narzędzie to jest łatwe w użyciu i ułatwia podjęcie decyzji dotyczącej wyboru nowego komputera najlepiej odpowiadającego indywidualnym oczekiwaniom.