Pokaz świetlny z udziałem dronów zachwycił publiczność na festiwalu Coachella

Najważniejsze informacje

  • Drony Intel® Shooting Star™ rozświetliły niebo podczas festiwalu muzyki i sztuki Coachella 2017

  • To nie tylko rozrywka – takie pokazy pomagają opracowywać przepisy w zakresie bezpieczeństwa w przestrzeni powietrznej i ustanawiać rekordy dotyczące latania dużą liczbą dronów

  • Drony Intel® Shooting Star™ wyświetlają kształty 3D i miliardy kombinacji kolorów w rytm muzyki – tradycyjne fajerwerki nie zapewnią takiego efektu

author-image

Według

„Publiczność festiwalu muzyki i sztuki Coachella 2017 przeniosła się w przyszłość, gdy 300 zsynchronizowanych dronów Shooting Star oświetliło nocne niebo nad środkową sceną”.

Ponad sto tysięcy widzów na festiwalu Coachella było świadkami historycznego wydarzenia, gdy 300 dronów Intel® Shooting Star™ rozświetliło nocne niebo. Drony przybrały kształt diabelskiego młyna, obracającego się wiatraka, palm i innych kolorowych animowanych obiektów 3D.

Komentarze widzów w mediach społecznościowych wyrażały zaskoczenie i niedowierzanie, że w pokazie brały udział drony.

Pokaz świetlny z udziałem dronów firmy Intel został po raz pierwszy zaprezentowany przez firmę HP na festiwalu Coachella po koncercie zespołu indie pop The xx, zaraz przed wejściem zespołu Radiohead na scenę. Drony przeleciały jeszcze raz nad sceną przed sobotnim występem Lady Gagi.

„Festiwal Coachella to dwa weekendy wypełnione różnorodną muzyką i sztuką abstrakcyjną oraz najnowszymi technologiami, dzięki czemu jest doskonałym miejscem na pokazy świetlne z udziałem dronów” – powiedziała Natalie Cheung, dyrektor generalny pokazu świetlnego z udziałem dronów Intel®.

Firma Intel zaprojektowała drony, animacje i muzykę oraz wspólnie z Billem Foldem (dyrektorem festiwalu) i serwisem Golden Voice przygotowała się do dwóch weekendów festiwalu Coachella. Pokaz nowych technologii podczas festiwalu Coachella był wydarzeniem historycznym, ponieważ to widowisko z udziałem dronów Intel® zgromadziło największą do tej pory widownię.

Drony Intel® Shooting Star™ świeciły w różnych kolorach i na różnych poziomach jasności, jak rój zsynchronizowanych świetlików. Technologia dronów firmy Intel została zaprezentowana podczas występu Lady Gagi w przerwie Super Bowl – finałowego meczu ligi NFL.

Zabawa dronami w powietrzu

Od czasu debiutu w Niemczech w drugiej połowie 2015 roku pokaz świetlny z udziałem dronów Intel® ustanowił dwa rekordy świata w księdze rekordów Guinnessa pod względem największej liczby bezzałogowych pojazdów powietrznych uniesionych w powietrzu jednocześnie: 100, a następnie 500.

Pokaz przeprowadzono w Sydney w Australii podczas festiwalu Vivid Lights and Ideas 2016, w Meksyku podczas wydarzenia Coca Cola Caravan of Lights oraz podczas wydarzenia Starbright Holiday 2016 w parku Walt Disney World Resort na Florydzie.

Niemal rok przed festiwalem Coachella pokaz świetlny z udziałem dronów Intel® odbył się w sąsiednim pustynnym mieście Indio. Wtedy firma Intel po raz pierwszy otrzymała zezwolenie od Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA) na synchroniczny lot 100 dronów w przestrzeni powietrznej USA. Pokazało to, że przepisy w zakresie bezpieczeństwa pozwalają na takie pokazy dla publiczności.

Urząd FAA reguluje ruch w przestrzeni powietrznej i klasyfikuje bezzałogowe statki powietrzne (drony) jako samoloty. W rezultacie piloci dronów muszą przestrzegać przepisów FAA dotyczących przestrzeni powietrznej, tak jak każdy inny pilot samolotu. Komercyjne użycie dronów jest regulowane przez inny zbiór przepisów (sekcja 107), w ramach którego zespół firmy Intel uzyskał zezwolenie.

„Spełniliśmy określone wymagania i zapewniliśmy sprawdzone środki bezpieczeństwa, dzięki czemu możemy latać nocą i unosić się na wysokości do 120 m nad ziemią, a także jeden pilot może sterować wieloma dronami” – powiedział Clay Coleman, pilot floty dronów Intel® Shooting Star™.

Aby zapewnić bezpieczeństwo, Coleman regularnie kontaktuje się z urzędem FAA, lokalnymi przedstawicielami administracji lotnictwa i lokalną społecznością lotniczą. Powiedział, że inną ważną kwestią w zarządzaniu bezpieczeństwem jest konfigurowalna, wielowarstwowa technologia granic geograficznych w systemie dronów, która automatycznie ustala, gdzie dany dron może latać.

Rozświetlone niebo

Organizatorzy festiwalu Coachella wspólnie z firmą Intel włączyli świetlny pokaz dronów do programu festiwalu. Loty testowe i pokaz w Indio ułatwiły planowanie, ale zespół nadal napotykał problemy w najmniej oczekiwanych momentach, w tym z silnym wiatrem. Jednak zdaniem Tobiego Gurdana, inżyniera oprogramowania, z każdego pokazu dronów zespół wyciąga odpowiednie wnioski.

„Od występu podczas meczu Super Bowl bardzo się rozwinęliśmy, ponieważ teraz nasze algorytmy są wydajniejsze i łatwiejsze w użyciu” – powiedział Gurdan.

„Cały pokaz podczas festiwalu Coachella jest zsynchronizowany z rytmem muzyki. Dodaliśmy do tego kolorowe eksplodujące kule. Jednak zamiast gasnąć, światła zatrzymują się i szybko implodują. Fajerwerki nie dadzą takiego efektu.

„Fascynujące w tych pokazach jest poczucie rozmiaru i głębi” – powiedział Gurdan.

„Zaprojektowaliśmy kształty geometryczne przypominające piramidy 3D i dryfujące fale wolumetryczne” – wyjaśnia. „Głębia jest podkreślana przez poruszające i obracające się światła, co daje widowni efekt wzmocnionego poczucia perspektywy”.

Drony Intel® Shooting Star™ ważą po około 280 gramów. Są wykonane z elastycznego plastiku i pianki bez użycia śrub, a śmigła są zamknięte w osłonach. Każdy dron jest wyposażony w diody LED, które mogą wygenerować ponad 4 miliardy kombinacji kolorów. Jedna osoba może sterować setkami dronów.

Dowiedz się więcej o dronach Intel® Shooting Star™ i innych innowacjach firmy Intel w zakresie dronów.