Rzeczywistość wirtualna zapewnia rozwiązania biznesowe na potrzeby nowych wyzwań

Dzięki mocy nowej technologii obliczeniowej programiści tworzą niesamowite aplikacje komercyjne dla VR.

  • Rzeczywistość wirtualna nie ogranicza się tyko do gier i rozrywki – pozwala również tworzyć kreatywne rozwiązania dla biznesu.

  • Choć karta graficzna (Graphical Processor Unit, GPU) jest często uważana za fundamentalny element systemu VR, bardzo ważną rolę odgrywa również procesor.

  • Rzeczywistość wirtualna wspomaga wydajną pracę przedsiębiorstw, więc wielu specjalistów zaczęło włączać technologię VR w swój przepływ pracy.

BUILT IN - ARTICLE INTRO SECOND COMPONENT

Wiele osób zdaje sobie sprawę, że VR doskonale sprawdza się w grach i rozrywce, ale zapewnia ona również kreatywne rozwiązania dla firm.

Realistyczne symulacje cyfrowe pozwalają przedsiębiorstwom wydajnie działać w wysoce konkurencyjnych branżach.

Dzięki nowym rozwiązaniom systemów obliczeniowych wielu specjalistów zaczęło włączać technologię VR w swój przepływ pracy.

Wpływ rzeczywistości wirtualnej odczuła już branża architektoniczna, handlowa, edukacji medycznej i motoryzacyjna, a technologia ta przyniesie korzyści wielu innym dziedzinom zawodowym.

„Firma Intel współpracuje z szeroką gamą przedsiębiorstw. Nawiązujemy współpracę partnerską z firmami, w których pomysłach widzimy potencjał” – mówi John F. Bonini, wiceprezes Client Computing Group i dyrektor generalny ds. e-sportu i gier w firmie Intel Corporation. Jeśli partnerzy mają pytania dotyczące wdrażania pomysłów związanych z VR w biznesie, „firma Intel pomaga im znaleźć odpowiedzi”.

Jedną z takich firm jest VR Motion Corp, założona przez Dominica Dobsona, byłego kierowcę wyścigowego. Choć przez lata walczył w Indianapolis 500, nigdy nie brał udziału w Pikes Peak International Hill Climb – niezwykle trudnym wyścigu pod górę w Górach Skalistych. Ćwiczył wyłącznie w wirtualnym symulatorze toru i zajął pierwsze miejsce.

Krótko po tym sukcesie Dobson nawiązał współpracę z firmą Intel, aby opracować symulatory VR dla kierowców na potrzeby branży motoryzacyjnej. Jego technologia – dokładnie oddająca przyspieszenie, hamowanie i kierowanie pojazdami – ma wiele zastosowań komercyjnych.

W tym roku VR Motion Corp. nawiązała współpracę z firmą Honda, co pozwoliło klientom odbywać wirtualne jazdy próbne modelem Civic Si* podczas imprez publicznych.

Dzięki takim zastosowaniom jak szkolenie kierowców rzeczywistość wirtualna zmienia świat motoryzacji, ale nie jest to jedyne zastosowanie symulacji VR. Technologia jest wszechstronna, więc można ją wykorzystać w wielu środowiskach komercyjnych.

Na przykład oprogramowanie handlowe InContext Solutions pozwala sprzedawcom optymalizować w rzeczywistości wirtualnej miejsce na półkach i układ sklepów. Firma współpracuje z sieciami sklepów takimi jak Walgreens. Z użyciem technologii pomiarowej Lidar tworzy trójwymiarowe modele powierzchni handlowej.

Dzięki temu sprzedawcy mogą zobaczyć nowy układ sklepu w VR, zanim podejmą kosztowną decyzję zastosowania go w wielu sklepach. Ta metoda zwiększa wydajność i pozwala eksperymentować z niekonwencjonalnymi układami sklepów, które są często kluczem do przyciągnięcia nowych klientów i zwiększenia sprzedaży.

W erze zakupów internetowych „fizyczne sklepy muszą na nowo spojrzeć na komfort klientów, jeśli chcą zachęcić ich do zakupów” – mówi Mark Hardy, prezes InContext Solutions. „Dla nich wyzwaniem jest odkrycie się na nowo”.

Rzeczywistość wirtualna to świetne narzędzie dla biznesu, a systemy VR wymagają mocnych komponentów. Kartę graficzną (Graphical Processor Unit, GPU) często uważa się za podstawowy element systemu VR, ale ta opinia jest błędna. Wirtualna rzeczywistość obciąża nie tylko kartę graficzną, ale całą platformę.

Platforma firmy Intel odgrywa bardzo ważną rolę w systemach VR. Firma Intel wspiera rzeczywistość wirtualną rozwiązaniami horyzontalnymi, w tym procesorami, pamięcią oraz I/O.

Na początek procesor Intel® Core™ i7 – ten komponent odpowiada za wiele zadań w systemach VR. Po pierwsze, procesor zajmuje się śledzeniem pozycyjnym, które pozwala symulacji określić umiejscowienie ciała i rąk użytkownika.

Po drugie, kontroluje on dźwięk przestrzenny, co umożliwia dopasowanie efektów audio do zachowań użytkownika, gdy porusza się on w wirtualnym świecie. Procesor zajmuje się również złożoną fizyką, dzięki czemu przedmioty w symulacji zachowują się w sposób wiarygodny. Na dodatek jest odpowiedzialny za przesyłanie informacji do karty graficznej. Możliwość obsługi tych wszystkich zadań przez procesor staje się coraz ważniejsza.

Inne technologie Intel® są równie ważne dla płynnego działania wirtualnej rzeczywistości1. Technologia Intel® WiGig, obsługująca przesyłanie dużych ilości danych z komputera do gogli, uwolni użytkowników od przewodów i umożliwi swobodne poruszanie się.

Technologia Intel® Optane™ skraca czas spędzony w uciążliwych nieinteraktywnych ekranach ładowania, które – często dosłownie – zmuszają użytkownika do błądzenia po omacku.

Przywiązywanie takiej wagi do szczegółów może wydawać się przesadą, ale czynniki takie jak płynność, realizm i wiarygodność mają ogromne znaczenie dla ogólnych wrażeń. Według Dobsona całkowita immersja poprawia zapamiętywanie nawet o 30%. Lepsza jakość VR poprawia produktywność pracowników szkolonych z użyciem tej technologii.

Płynne symulacje rzeczywistości wirtualnej mają szczególne znaczenie dla firm zajmujących się edukacją, takich jak Blausen Medical. Blausen udziela uniwersytetom licencji na swoją nagradzaną bibliotekę animacji medycznych – z nich przyszli lekarze uczą się o złożonych strukturach ludzkiego ciała. Pierwsza wyprawa w tę rzeczywistość wirtualną zmniejsza użytkownika do rozmiarów atomu, dzięki czemu studenci mogą przyjrzeć się z bliska powiększonym cząstkom i białkom.

Technologia VR pozwala firmom odkryć niedostępne wcześniej obszary. Dzięki pomocy platformy Intel rzeczywistość wirtualna daje im nowe perspektywy rozwoju.

Informacje o produktach i wydajności

1

Cechy i zalety technologii Intel® zależą od konfiguracji systemu i mogą wymagać obsługującego je sprzętu, oprogramowania lub aktywacji usług. Wydajność może różnić się od podanej w zależności od konfiguracji systemu. Żaden produkt ani komponent nie jest w stanie zapewnić całkowitego bezpieczeństwa. Więcej informacji można uzyskać od sprzedawcy lub producenta systemu bądź na stronie https://www.intel.pl.